ss

Євросервіс і скарги смсками: приватний ЖЕК по-литовськи

10:24
20.12.2016
Євросервіс і скарги смсками: приватний ЖЕК по-литовськи

Приватизація ЖЕКів нас чекає у найближчому майбутньому. Стартувати За законом «Про здійснення права власності в багатоквартирному будинку» реформа ЖКГ мала стартувати з липня цього року. Та «смерть ЖЕКів» відтермінували на рік. 

Досі приватні ЖЕКи в Києві працювали здебільшого в новобудовах - їх створювали переважно самі забудовники. Тепер же в Україну, а передусім до столиці, почали навідуватися посланці навіть зарубіжних компаній, що спеціалізуються на обслуговуванні житла та іншої нерухомості. Приглядаються. 

Одна з міжнародних компаній із управління житлом вже працює у Львові, Ужгороді, Тернополі, Івано-Франківську, Рівному. Нині ж її виконавчий директор Вітолдас Сапожніковас здебільшого мотається по Києву. Хоч у столиці муніципальні ЖЕКи ще зберігаються, ця  фірма з Литви готова скласти їм конкуренцію. В неї вже 25-річний досвід. Ним пан Сапожніковас ділиться з читачами «Вечірки».

– В СРСР всі ми були разом, і все було однаковим. З 1990-го ми пішли різними шляхами. У Литві управління житлом одразу перейшло до приватних рук, а в Латвії, як і у вас, досі 90 відсотків ЖЕКів – державні, муніципальні. Там повністю приватні ЖЕКи тільки в Юрмалі. Це наша компанія туди прийшла 2014 року. Відтак у Латвії тариф на обслуговування житла – 75 євроцентів, у Литві, де ринок вільний і широка конкуренція, – 16.

– Що чекає на нас після «роздержавлення» ЖЕКів?

– Наш досвід підказує: буде багато компаній, які збанкрутують і нічого не зможуть зробити. Буде багато ОСББ. Будуть втрати грошей, аварії будинків. Це у нас було, і тут буде... Держава обов’язково має втручатися. Передусім, повинні бути чіткі правила для керуючих компаній - що можна робити, що треба робити, і що обов’язково треба робити. Керуючі компанії, наприклад, в Литві мають величезну відповідальність, чи не найбільшу з-поміж усього бізнесу. Якщо бурулька впаде з твого будинку і травмує когось, то заплатиш за все. І до тюрми можеш потрапити... 

– У нас активно агітують за ОСББ, а ви кажете, що такі об’єднання неефективні…

– Головою ОСББ часто стає... безробітний активіст. Він найчастіше не професіонал. Це по-переше. По-друге, чому він безробітний? Значить, не ефективний, не талановитий. По-третє, ОСББ не може утримувати і ремонтні бригади, і аварійну службу, і кол-центр. Тільки десь у п’ятьох відсотках ОСББ – талановиті керівники-організатори, приміром, колишні директори заводів. Вони можуть зробити дім зразковим. Якщо ще не крадуть грошей, то взагалі мешканцям пощастило. Але найчастіше в ОСББ, коли прорвало трубу, голова вночі спить, а якщо прокинеться, то ...не вміє ремонтувати труби. Він може виявитися хорошою людиною, але не здатний бути одночасно і бухгалтером, і електриком, і сантехніком, і двірником. 

А в керуючій компанії всі спеціалісти – на місці. Державний ЖЕК теж може це все запропонувати, але там більше політики, менше власності, тому мало ефективності, завжди «мінус». У державному ЖЕКу питаємо, скільки у вас скарг за день? Немає! Як? А ми на телефон не відповідаємо. 

У нас же скарг мало, бо компанія передзвонює, цікавиться: ви замовили роботу, її вже зроблено, перевірте. У кожному будинку є людина-дві, які завжди проти всього. Вони стали нашими найкращими друзями, бо дзвонили нам щодня, особливо вночі. Тепер ми телефонуємо їм і запитуємо, які проблеми, що треба зробити? 

– Якщо порівнювати з країнами Прибалтики, наскільки ми відстаємо?

– Багато роботи Україну чекає у сфері законодавства. У Литві навіть за метражем аварійної труби визначено, де поточний ремонт, а де капітальний. Якщо прорвало трубу, меншу двох метрів, то це фінансується за рахунок тарифу, якщо довшу, - з фонду на капремонт. Інший приклад: у нас на будинку були старі балкони, мали впасти. Щоб їх зрізати, керуюча компанія опитала мешканців. Ті проголосували проти. Потім один балкон впав - загинула жінка. Якби не те голосування, то директор ЖЕКу сів би до тюрми. Тепер законно можна зрізати аварійні балкони без погодження з людьми. 

У нас в 90-і роки було так: якщо на п’ятому поверсі протікає дах, то треба було питати думку мешканців першого, чи варто витрачати гроші на ремонт. Вони не погоджувалися. Тепер, за нашими законами, не питаєш, а ремонтуєш. Платять всі, бо це руйнує загальну конструкцію будинку: якщо п’ятий поверх впаде, то і на першому не можна буде жити. 

– У одному будинку живуть різні люди, з різними доходами. Як їм знайти спільне рішення, коли бабуся на лавці за те, щоб тариф був менший, а іржавого даху на її вік вистачить, натомість молода мама хоче, аби, передусім зробили неподалік дитмайданчик?

– У нас є старий Вільнюс. Він – у переліку ЮНЕСКО: багато обмежень, майже нічого не можна робити - будь-який ремонт втричі дорожчий, все за чіткими нормами. І там 20 відсотків дуже заможних жителів, а 80 - бідних пенсіонерів. Квартири в них дорогі, а грошей немає. Всі інженерні системи в жахливому стані. Коли рахуєш їм кошторис робіт, то заможні – за, а бідні відразу «швидку» викликають. Але в нас є закон, який змушує виконувати необхідні роботи і, відповідно, зобов’язує жителів платити за це. Якби не було закону, а керувалися лише погодженнями на громадських слуханнях, то Вільнюс вже б завалився. Бо ці сусіди ніколи б не домовилися. 

– Який перелік ваших послуг і хто вам затверджує тарифи - місцева влада чи це договірні розцінки?

– Є послуги обов’язкові, розписані в законі. І є додаткові, договірні. Обов’язкові – ті ж, що і у вас, окрім прибирання в під’їзді. Прибираємо на замовлення. До наших послуг входить управління будинком, технічний аудит, прибирання двору і вивезення сміття, капітальний ремонт. Для останнього зазвичай створюємо спеціальний накопичувальний фонд. Заявки на ремонт чи якусь термінову послугу кол-центр приймає навіть вночі й навіть по СМС.

Нагадаємо, чим загрожує киянам новий закон "Про житлово-комунальні послуги".

504

Володимир Прокопів

16.01.2018

1 лютого завершується подання заявок на участь у конкурсі з формування Громадської бюджетної...

Петро Пантелеєв

16.01.2018

Після значного похолодання почастішали звернення киян на міські контактні лінії щодо незадовільної якості...

Віталій Кличко

16.01.2018

Я проїхався тільки що за кермом універсальної машини для прибирання, яку можна застосовувати...

Петро Порошенко

15.01.2018

Дуже добре пам’ятаю, як щиро та з яким завзяттям діти в Покровському на...

Уляна Супрун

15.01.2018

Усі резонансні теми у нашому світі завжди супроводжуються двома позиціями: є наука, доказовість,...

Тарас Панчій

11.01.2018

Оновлено 120 парків; плюс: 12344 дерева, 116635 кущів, 50 арт-об’єктів; мінус: 1,5 тисяч...

Валентина Гінзбург

11.01.2018

Сьогодні столиця повністю забезпечена вакцинами проти кору. Зверніться до лікаря, проконсультуйтеся щодо можливості...

Микола Поворозник

10.01.2018

У дитячих колективах необхідно провести перевірку дітей на наявність у них щеплень проти...

Андрій Андрєєв

04.01.2018

Тема кинутих непроданих ялинок, якими ще вранці було засмічено столицю, сьогодні дійсно є...

Юрій Назаров

02.01.2018

Один із напрямків Kyiv Smart City - це надання елекронних сервісів з оплати...

Ганна Старостенко

26.12.2017

Коли робота - справжнє свято: новорічна вистава "Викрадач Різдва" режисера-хореографа та виконавця головної...

Марина Хонда

26.12.2017

-У 2017 році у Києві зареєстровано 10812 громадських організацій і 4024 благодійні організації. ...

Андрій Странніков

21.12.2017

Найбільше коштів наступного року міська влада планує спрямувати на освіту киян. Дану галузь...

Олексій Резніков

20.12.2017

20 грудня, на засіданні Київської міської ради 75 депутатів проголосували за прийняття Концепції...

Сергій Симонов

18.12.2017

У новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня роботу столичного метрополітену та...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Соціальна агенція "Виключно звичайні" та Соціальний хаб Eight Social Hub розпочинають роботу над новим сезоном соціального проекту VIPускники 2018. Місія проекту - соціалізувати дітей з дитячих будинків, інтернатів та реабілітаційних центрів після завершення школи в с...