ss

Якби знову провести референдум, які були б результати: думки різних поколінь

10:00
01.12.2016
Якби знову провести референдум, які були б результати: думки різних поколінь

1 грудня ми відзначаємо 25-ліття від дня проведення Всеукраїнського референдуму, який підтвердив Акт проголошення незалежності України, ухвалений Верховною Радою УРСР ще 24 серпня 1991 року. Як цю подію оцінюють представники різних поколінь українців? 

«Вечірка» запросила до розмови людей, кожен з яких на той історичний момент перебував у своїй «формі»: народний депутат Левко Лук'яненко балотувався у президенти після багаторічного ув’язнення, народний депутат Микола Поровський очолював координаційну раду Народного Руху, а нинішній депутат Київради Олесь Маляревич навчався у школі… 

Левко Лук'яненко, дисидент, політик, автор «Акту про Незалежність України»: 
– Пам’ятаю як ми дискутували у Верховній Раді: чи потрібно виносити на обговорення народу Акт про незалежність України? Частина депутатів вважала, що цього робити не варто, оскільки сам парламент відображає волю виборців. Проте перемогу отримали ті депутати, які виступали за проведення Всеукраїнського референдуму як прояву демократії. 

Отже, 1 грудня 1991 року за нашу незалежність проголосувало понад 90 відсотків громадян, у тому числі й у Криму (де нас підтримали 54 відсотки виборців). Це було яскраве свідчення того, що українська ідея таки спрацювала (всупереч відомій заяві екс-президента Леоніда Кучми). Грудневий референдум мав велике внутрішньополітичне значення: проявляючи національну консолідацію, ми відчули себе єдиним народом. 

З позиції міжнародного права ця подія теж була визначною. Річ у тім, що до грудня 1991 року інші держави не визнавали Україну: вони лише спостерігали за тим, як у серпні 1991-го Верховна Рада проголосила незалежність, тобто чекали подальшого розвитку ситуації. Адже з точки зору європейської демократії, рішення законодавчого органу України вважалося недостатнім. Хвилі міжнародного визнання покотилися лише тоді, як своє слово сказав український народ. Першою нас визнала Польща, далі – Канада та інші держави. 

Микола Поровський, екс-депутат, полковник Збройних Сил України: 
– 25 років Всеукраїнського референдуму – це знаменна подія. Волевиявлення народу підтвердило рішення Верховної Ради щодо створення самостійної держави. Ідея незалежності була підтримана всіма прошарками населення – від Криму до Донбасу, тобто навіть у тих регіонах, які сьогодні окуповані Росією. 

Я пам’ятаю те натхнення, з яким лідери Народного Руху України проводили агітаційну кампанію. Ми створили штаб референдуму-91, куди увійшли представники НРУ, найвідоміші політичні діячі. Було виготовлено близько 30 мільйонів листівок, газет і буклетів. Усі агітаційні матеріали розвозили по областях. З цією метою створили 647 агітаційних груп, які автобусами вирушили до міст і сіл України. Із Західної України на Східну прибували художні колективи, організовували й проводили концерти із закликами, щоб люди проголосували за незалежність. Цими питаннями я займався безпосередньо як голова координаційної ради Народного Руху. 

Проте нас підтримали не тільки завдяки активним зусиллям НРУ. Варто зазначити, що у нашому народі жила ідея незалежності. Тож як би російські окупанти не намагалися пригнобити українців на Донеччині чи Луганщині, наші люди вірили й вірять у свою державу. Тому я впевнений: якби знову провести референдум, результати були б такі ж самі, незважаючи на силу зброї агресора. І воюю за те, щоб українські землі належали Україні! 

Олесь Маляревич, депутат Київради, перший заступник голови постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку: 
– На той момент я ще вчився у шостому класі. Майже не пам’ятаю тодішні відчуття. Але стан був піднесений – і в мене, і в однокласників. Майбутнє здавалося таким очевидним та позитивним: відкритий світ, відсутність дефіциту товарів тощо. Далі ситуація різко погіршилася: доходи сім’ї впали, запровадили купонну систему ( паперові гроші вирізали ножицями). Але думок про повернення до колишнього Союзу не було жодного разу. 

У шкільному віці я вчився підробляти, пізнавав ази ринкової економіки. Пам’ятаю, як 1994 року після обрання Леоніда Кучми ми з братом хвилювалися, що Україна змінить зовнішньополітичний вектор кардинально – у напрямку Росії. Проте сталося навпаки: наша держава «ставала на ноги». Ми це відчували навіть коли були школярами. Тоді більшість киян розмовляла російською. А ті, які намагалися спілкуватися державною мовою, зазвичай збивалися на суржик. Здавалося, що говорити українською буде непрестижно. Та часи змінювалися, і 1996 року ми з братом подалися курси української мови до університету ім. Шевченка. 

Сьогодні, оглядаючись назад, я розумію – інакше й бути не могло. Адже люди тоді ще не мали уявлення про шлях реформування та розвитку країни. Владу одразу захопили «червоні директори», пізніше – неоолігархи, які отримали капітал завдяки непрозорій приватизації і кримінальним методам. 

Ці 25 років Україна рухалася найважчим та ресурснозатратним шляхом, втрачаючи все, що можна втратити. Після двох Майданів, втрати Криму та війни на Сході ми все-таки маємо значний прогрес у зміні світогляду українців – це найголовніше наше надбання. Нині переживаємо тяжкі часи і стоїмо перед непростим вибором: або ми це пройдемо і станемо сильнішими, або остаточно втратимо право на те, щоб бути самостійними. 

ДОВІДКА 

  • У Всеукраїнському референдумі, організованому урядом і парламентом, брали участь 31,9 млн осіб – 84,18% населення України. Із них незалежність підтримали 28,8 млн (90,32%). По всій країні було створено 34 тисячі дільниць для голосування. До виборчих списків внесли 37,9 млн осіб. Одночасно з референдумом проходили перші в історії вибори Президента України. 
  • Акт проголошення незалежності підтримали в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 області, 1 автономна республіка (Крим) та 2 міста зі спеціальним статусом. До бюлетеня було внесено запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». 
571

Петро Порошенко

15.01.2018

Дуже добре пам’ятаю, як щиро та з яким завзяттям діти в Покровському на...

Уляна Супрун

15.01.2018

Усі резонансні теми у нашому світі завжди супроводжуються двома позиціями: є наука, доказовість,...

Віталій Кличко

15.01.2018

Я дуже любив сніг до того, як став мером. Якщо минулого року через снігопади...

Тарас Панчій

11.01.2018

Оновлено 120 парків; плюс: 12344 дерева, 116635 кущів, 50 арт-об’єктів; мінус: 1,5 тисяч...

Валентина Гінзбург

11.01.2018

Сьогодні столиця повністю забезпечена вакцинами проти кору. Зверніться до лікаря, проконсультуйтеся щодо можливості...

Микола Поворозник

10.01.2018

У дитячих колективах необхідно провести перевірку дітей на наявність у них щеплень проти...

Петро Пантелеєв

09.01.2018

Цього року на планові роботи з реконструкції об’єктів київського каналізаційного господарства місто спрямує...

Андрій Андрєєв

04.01.2018

Тема кинутих непроданих ялинок, якими ще вранці було засмічено столицю, сьогодні дійсно є...

Андрій Крищенко

02.01.2018

За 2017 рік у столиці знизився рівень злочинності. Рівень злочинності у розрахунку на...

Юрій Назаров

02.01.2018

Один із напрямків Kyiv Smart City - це надання елекронних сервісів з оплати...

Олесь Маляревич

27.12.2017

До початку наступного конкурсу проектів у рамках Громадського бюджету - 2019 ще кілька...

Ганна Старостенко

26.12.2017

Коли робота - справжнє свято: новорічна вистава "Викрадач Різдва" режисера-хореографа та виконавця головної...

Марина Хонда

26.12.2017

-У 2017 році у Києві зареєстровано 10812 громадських організацій і 4024 благодійні організації. ...

Володимир Прокопів

22.12.2017

Київ із бюджетом та Програмою соціально-економічного розвитку на 2018 рік. Дякую, колегам-депутатам за...

Андрій Странніков

21.12.2017

Найбільше коштів наступного року міська влада планує спрямувати на освіту киян. Дану галузь...

Олексій Резніков

20.12.2017

20 грудня, на засіданні Київської міської ради 75 депутатів проголосували за прийняття Концепції...

Сергій Симонов

18.12.2017

У новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня роботу столичного метрополітену та...

Зорян Шкіряк

18.12.2017

Увага! Бойовики Саакашвілі, за його закликом, здійснили спробу силового захопоення Жовтневого палацу на...

Володимир Бондаренко

15.12.2017

Київрада підтримала проект рішення про надання фінансової підтримки у розмірі 80,4 млн. грн....

Олександр Спасибко

14.12.2017

У столиці розпочали підготовку до будівництва дитячого садочка на бульварі Вацлава Гавела, 81-А...

Віктор Черній

14.12.2017

Уже у перший день роботи нового ваговимірювального на Великій Кільцевій дорозі співробітниками Укртрансбезпеки...

Геннадій Пліс

08.12.2017

Великий здобуток для великого міста: інтереси Києва максимально враховані у головному фінансовому документі...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Юрій Крикунов

04.12.2017

Прогресивне людство щороку 3 грудня відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, засвідчуючи цим,...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

23.11.2017

Сьогодні відбувається конкурсний відбір на посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, який...

Соціальна агенція "Виключно звичайні" та Соціальний хаб Eight Social Hub розпочинають роботу над новим сезоном соціального проекту VIPускники 2018. Місія проекту - соціалізувати дітей з дитячих будинків, інтернатів та реабілітаційних центрів після завершення школи в с...