EUR: 29.16
USD: 27.42

Як жили кияни у часи Середньовіччя

09:39
04.01.2017
Як жили кияни у часи Середньовіччя

Що ми звикли розуміти під поняттям  "історія" ? Варто лише  почути більшості людей це слово, як їхня уява одразу ж малює картину славетних діянь  визначних (і не тільки) особистостей та героїв.

Однак історія це не лише опис політичної минувшини, а і життя простих, так званих "маленьких людей".

Про цих людей, які власне і творили нашу історію, ми і розповімо вам сьогодні у нашому матеріалі.

 

Як виглядав  Київ у Середні віки ?

У період Раннього Середньовіччя Київ без сумніву був багатим та процвітаючим містом, однак починаючи з XII-XIII ст.. він остаточно втрачає своє економічне та політичне значення.

Саме у той  час, коли Київ фактично занепав, іноземцями і була зроблена більша частина записів про наше місто. Саме їх свідчення ми і використали для нашого матеріалу. 

Отож, яким же була "Мати міст руських" у  "Темні віки"  за описами іноземців ?  Якщо вірити записам іноземців у XV-XVI ст., Київ….

"це старе,  велике й просторе місто, оточене довкола парканом. На горах і досі видно руїни руських церков та монастирів, залишки різних будівель" [ 3, C. 419 ].

"Київ [Kiow], званий колись Кізовією [Kisovie], був раніше одним із найдавніших міст Європи, про що свідчать залишки старовини, а саме: висота і ширина укріплень, глибина ровів, руїни його храмів, стародавні поховання кількох королів, що в них знаходяться. З цих храмів лише два збереглося в цілості: Святої Софії і Св. Михайла, а від решти лишилися тільки руїни. Серед руїн цих храмів донині знаходять поховання кількох князів Русі" 

"Поміж нею і згаданою річкою знаходиться новий Київ  — місто, яке тепер досить малозаселене і має не більше 5-6 тис. жителів . Його обнесено поганеньким ровом завширшки 25 стіп; воно має форму трикутника і обгороджене дерев'яною стіною з вежами з такого ж матеріалу. Замок знаходиться на узвишші гори, що височіє над нижнім містом".

"У місті є лише три гарні вулиці, всі ж інші, не будучи ні прямими, ні правильно дугоподібними, звивисті на зразок лабіринта" [ 2, C. 22-24].

 

Як жили кияни у XIV- XVII ст. ?

Здається, місто ми вам уже гарно описали, тому тепер непогано було б прогуляти його вуличками та подивитися, чим займалися пересічні кияни

"Спосіб життя у тамтешніх жителів такий: з ранку і до трьох годин вони займаються своїми справами, а потім відправляються в корчми і залишаються там до ночі; нерідко, будучи п'яними, вони влаштовують там бійки" [ 1, C. 211].

"Житла тут побудовані на зразок московських, одноповерхові, досить низькі, рідко вище одного поверху . 

"Використовуються свічки, зроблені з дерев'яних скалок, такі дешеві, що за два динари  їх іде більше, ніж треба для освітлення найдовшими зимовими ночами. Димарі продаються на базарі, що викликало б [у нас] сміх" [ 2, C. 24].

"Місто багате хлібом та м’ясом. В  ньому збирається певна кількість купців з хутром, вивезеної з Верхньої Русі ; об’єднавшись у каравани вони їдуть до Каффи (Феодосії), однак подібно до овець, їх часто захоплюють у полон" [ 1, C. 211].

Однак  не будемо зациклюватися  лише на міщанах. Як ніяк, попри різноманітні перипетії політичного життя, Київ завжди залишався важливим релігійним центром, тому не дивно, що на його вулицях можна було досить часто зустріти ченців.

"У цьому монастирі є багато ченців, а також патріарх всієї Русі (ми про нього вже згадували), який проживає в цьому місці і підлягає лише константинопольському патріархові .

Перед цим монастирем стоїть інший, де живе багато черниць, числом до сотні ; вони займаються шитвом і гаптують на ошатних хустинах прегарні вишивки, продаючи їх тим, хто приходить на огляд"  [ 2, C. 31].

Cписок використаних джерел

1. Амброджо Контарини Путешествие в Персию // Барбаро и Контарини о России. – М.: Наука, 1971. – С. 211.

2. Гійом Левассер де Боплан  Опис України. – Львів.: «Каменяр», 1990 . – С. 22-31.

3. Олександр Гваньїні Хроніка Європейської Сарматії. – К.: В-во «Києво-Могилянська академія», 2007. – С. 419.

 

 

 

 

 

172
Володимир Бондаренко
Костянтин Яловий
Дмитро Банас

Володимир Бондаренко

керівник апарату КМДА:

Місто закликає киян активніше долучатися до суспільно-політичного життя та брати участь у конкурсах і проектах, оголошених адміністрацією.

Костянтин Яловий

голова Постійної комісії Київради з питань екологічної політики:

– Кожен проект Бюджету участі заслуговує уваги і поваги до тих киян, кому небайдужий розвиток нашого міста, зокрема його екологічний стан. В першу чергу я голосував за проект розвитку та благоустрою парку «Нивки», який передбачає очищення озера, встановлення освітлення та створення нових зон відпочинку з доступом до води. Закликаю всіх приєднуватися до цієї ініціативи та активно підтримувати своїми голосами важливі проекти, адже разом ми зможемо створити сучасне комфортне місто для всіх.

Дмитро Банас

депутат Київської міської ради :

– Кияни подали багато проектів до бюджету участі. Однак здивований, що так мало людей на даний час долучилися до голосування. Хоча це наш перший досвід бюджету участі, новий для нас механізм. Переконаний, що надалі буде більше проектів і більше голосів. Тому закликаю мешканців Києва вдало розподілити 50 мільйонів громадського бюджету. Це чудовий шанс зробити Київ кращим.

Конкурс короткої прози про сучасний Київ і киян
Киян запрошують взяти участь у конкурсі короткої прози «Як тебе не любити…». Головний задум розробників – залучити до участі у конкурсі майстрів малої прози, які можуть показати принади сучасного Києва, розказати історії людей, закоханих у Київ.  На розгляд приймаються раніше не опубліковані короткі оповідання українською мовою про: сучасний Київ та сучасних киян; о...