EUR: 29.49
USD: 26.34

Як заохотити дитину полюбити книгу: поради експертів

17:34
10.04.2017
Як заохотити дитину полюбити книгу: поради експертів

Проблема дитячого читання, висока вартість дитячих видань, зміни формату роботи бібліотек – про оце йшлося під час круглого столу, організованого Департаментом суспільних комунікацій КМДА разом з національним інформаційним агентством «Укрінформ». Своїм досвідом та думками поділилися бібліотекарі, автори літературних і книжкових проектів.

Тетяна ГУЗЕНКО, заступник директора Департаменту суспільних комунікацій КМДА

–​ Нещодавно на одному з круглих столів від молодих людей почула думку, що читати вже не модно, це радянський пережиток й навіть розваги для невдах. Нам потрібно такі погляди змінювати, аби молодь розуміла користь читання. За статистикою, 25% молодих українських батьків читають своїм дітям всього одну книжку на рік.
Минулого року, коли ми затверджували міську цільову програму "Київ інформаційний", вперше була закладена ідея не тільки книговидання, але й популяризація читання. Маємо на це кошти, які завжди розподіляємо після консультацій з експертами та Видавничою радою.
 

БІБЛІОТЕКАРІ – ПРО НОВІ ФОРМАТИ

Тетяна ШАМАРІНА, заступник генерального директора з питань інформаційно-бібліотечного обслуговування користувачів Національної бібліотеки України для дітей

– Ті, хто читають, будуть керувати тими, хто дивиться телевізор. Читати потрібно. Саме книга дає дитині перевагу над тим, хто не читає. Я не згодна, що  сьогодні є криза в дитячому читанні. Це криза в дорослому читанні – дорослі не читають і своїм прикладом не показують дітям, що потрібно читати. Коли в родині культивується любов до книги, звичайно, дитина буде читати. Все залежить від дорослих – починаючи від мами й тата, бабусі й дідуся, бібліотекаря, педагога, видавця, книгорозповсюджувача. І якщо діти не читають – ми з вами погано працювали, не залучили їх до читання, не знайшли цікаві їм форми, не дали ту книгу, яку була б для дитини найактуальнішою в її житті.

Дитину варто нагороджувати за те, що вона читає, адже в цей час вона працює. Ми відзначаємо кращих читачів - маємо бібліотечну квест-кімнату,в якій діти відшукують книжкові скарби,  запрошуємо бути дитячим членом журі, визначати кращі книжки і кращих письменників. До тижня дитячого читання влаштували книжковий костюмований показ сезону «весна-літа 2017» для різних вікових категорій, в якому представили героїв книг.  До речі, у  2017 році наша бібліотека святкує свої 50-річчя.

Є такий національний проект «Україна читає дітям», який стартував у 2012 році. Це зустрічі-читання з відомими і поважними людьми. Вони розказують, як досягли успіху завдяки читанню книжок в дитинстві.

Всі, хто приходить до нашої бібліотеки вперше, вважають, що тут нецікаво. Коли ж вони відвідують незвичайну півторагодинну екскурсію бібліотекою, то стають нашими друзями, прихильниками і кращими читачами, яких ми зранку проганяємо в школу.

Саломе ЕНГИБАРЯН, завідувач відділу обслуговування Центральної бібліотеки  імені Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва

– Ми намагаємося поєднувати виховання любові до книжки з іншими методами роботи. В нашій бібліотеці діють декілька гуртків. Поки діти щось майструють, бібліотекарі на цю ж тему, наприклад про котиків, читають їм казки, оповідання. Раз на місяць влаштовуємо прем’єру від нашого лялькового театру «Казкарик» для наймолодших.

Знайомимо  читачів з сучасними письменниками. Раніше діти чомусь вважали що письменник – це людина, якої вже, на жаль, немає серед живих. Коли вони спілкуються з молодими письменниками, у них очі горять.

Наша бібліотека змінила свій режим роботи – тепер працюємо до 20.00, намагаємося залучити молодь, студентство. Після ремонту змінився зовнішній наш вигляд, називаємо себе бібліохабом - це місце, де щодня відбувається щось цікаве.

Ксенія ТАРАСЮК, головний бібліотекар по роботі з дітьми ЦБС Деснянського району

– Головне, з моєї точки зору, залучити дитину до книги вперше. Це відбувається в родині або в шкільній бібліотеці.

В Деснянському районі проживає 350 тисяч населення, серед них багато дітей. На жаль, є діти, які сьогодні книжку бачать лише в шкільній дитячій бібліотеці. Тому важливо долучити до співпраці освітян, батьків. Якщо діти навчаться в школі та вдома любити книжку, вони прийдуть в бібліотеку, де вже формуються їх читацькі запити. В нашому районі усього три дитячих бібліотеки, це замало. Маємо велике навантаження, але є шалена кількість дітей, яким нікуди піти. На жаль, нові бібліотеки не відкриваються.

Вікторія МАЙБОРОДА, заступник директора ЦБС Дарницького району

– Сьогодні важливо оновлювати формати роботи з читачами, показувати, що ми можемо робити щось цікаве. Тому проводимо літературні квести, кінопокази, майстер-класи, ігри. Таким чином залучаємо людей до бібліотеки та книг, і вони звертаються до нас вже як користувачі.

В нашому районі працює публічна бібліотека сімейного читання, відкрита 2011 року, - дуже сучасна, креативна, в ній завжди багато користувачів. Популярними є акції до днів читання. Наприклад, цього року ми вдруге влаштували бібліосутінки для дітей і бібліоніч для дорослих з розважальною програмою. Вони були присвячені святу весни і  року Японії в Україні. Подібна минулорічна акція дала змогу збільшити кількість користувачів в рази.

Жанна КУНЦЯК, т.в.о. начальника відділу обслуговування дітей дошкільного та молодшого віку Національної бібліотеки України для дітей. 

– Наше завдання - залучити маленьких дітей до хорошого і доброго читання. Проблема в тому, що ми повинні залучити їх батьків. Ми створили програму сімейного читання "Корабель читання для сімейного єднання". Працюємо в неділю, саме в цей батьки мають змогу завітати до нас з дітьми. В програмі - зустрічі з письменниками, видавцями, читання і знайомство з книжками. Часто батьки навіть не знають, яку правильну книжку підібрати дітям для її вікової категорії. Ми намагаємося їм допомагати: обрати не лише потрібну книжку, а й правильний шлях, щоб дитині вона була цікавою.

Якщо дитина не йде до бібліотеки, бібліотека йде до дитини. Ми долучаємося до всіх проектів, особливо книжкових. В рамках соціальної ініціативи їздимо до дітей з обмеженими можливостями, зокрема, в інтернатах. Відвідуємо і дошкільні заклади. Успішна робота сучасних бібліотек залежить від здатності бібліотек до змін.

КНИГИ ВІД МІСТА

Олексій ШЕПЕТОВИЧ, головний спеціаліст з питань книговидання Департаменту суспільних комунікацій

– У 2016 році ми видали понад 30 книжок, з них - кілька дитячих. У співпраці з бібліотекою імені Сухомлинського випустили збірку творів дітей "З Україною у серці", збірку творів сучасних авторів для підлітків "Зелений час", дитячу поетичну книгу Лідії Новикової "Виноградна гойдалка". Одне з наших досягнень – книга Олени Комової шрифтом Брайля, яка розповідає про українську вишиванку. В ній використана унікальна технологія. Ці книжки будуть у міських бібліотеках.

Олена ІВАНИЦЬКА, член Видавничої ради при Департаменті суспільних комунікацій

–​ Незабаром розпочнеться новий конкурс на видання книг відповідно до міської цільової програми "Київ інформаційний". Нам потрібно визначитися з правилами добору рукописів, пріоритетами. Минулого року у нас була досить різножанрова література - енциклопедії, проза, поезія. Чудово, якби кращі українські книжки нам запропонували творчі спілки. Головна вимога -  це має бути твір українського автора і ще не виданий. Тому чекаємо на пропозиції, долучайтеся. Оголошення про конкурс буде розміщено на сайті Департаменту.

КОРИСНІ ІНІЦІАТИВИ

Олександра КОЛЬЦОВА, директор Фундації Дарини Жолдак 

– Останній рік ми активно займаємося розвитком дитячого читання. Проводили акцію "100 тисяч книжок для сільських бібліотек". У Києві з минулого року почав курсувати автобус-бібліотека "Книжкобус", який вже відвідало понад 6 тисяч дітей.  Цей проект підтримує "Київпастранс", який  утримує автобус, заправляє його, надає водія.
Протягом двох місяців з бібліотеками Солом’янського ЦБС проводили експериментальний ігровий практикум «Як приборкати книжкозавра», розроблений нашими працівниками, педагогами, психологами. Завдяки йому відвідуваність дитячих бібліотек збільшилась на 30%. Ігровий практикум складається з вправ на розвиток мовлення і читання і поділений на чотири теми – українські письменники, лексика, творчі здібності та цивілізаційні звички. Зараз робимо форму реєстрації на отримання його матеріалів і тренінги. Маємо спеціальний детективний квест на розвиток критичного мислення, готуємо методичку для бібліотекарів.

Є позитивний досвід щодо провадження програмного забезпечення для розвитку читання в школах – це програма для перших трьох класів "Розумники" від Microsoft. Малюки на планшетах чи мобільних телефонах можуть вставляти літери, виправляти помилки, тренувати уважність. Там є казки, начитані дикторами, які можна використовувати в ігровій діяльності. Сучасні технології покращують контакт нового покоління з книгою і сприяють відвідуваності бібліотек.

Минулого року відкрили в Києві рок-бібліотеку Kyiv Rock Library на базі приватної бібліотеки Ботан, яка містить кращі сучасні книги про музику, шоу-бізнес і творчість. Вона є безкоштовною для відвідування і знаходиться в комфортному для молоді місці, на Воздвиженці.

Марія МОРОЗЕНКО, голова творчого об’єднання дитячих письменників Спілки письменників України

– На мою думку, важливо відродження таких форм роботи, як зустрічі з письменниками мікрорайону чи району. Варто доносити і нагадувати як про сучасних авторів, так і про призабуті імені класиків.

Ми проводимо відкриті засідання творчого об'єднання, на яких запрошуємо всіх зацікавлених - авторів, бібліотекарів, освітян. Цього місяця подали першу сторінку дитячої літератури в газету "Літературна Україна". Також подали запит в Держкомтелерадіо щодо  премії Кабміну імені Лесі Українки за дитячі твори. В журі є хто завгодно, а дитячого експерта, автора чи дослідника немає. Потрібно, щоб там були люди, які розуміють, що відбувається в полі дитячої літератури. Існує проблема, коли в бібліотеки не потрапляють книги, важливі для роботи. Ми пропонуємо поділитися, які є запитувані автори, книги, що хочуть діти-читачі. Будемо намагатися це вирішити. 

Ніна ВЕРНИГОРА,  укладник антології для підлітків «Зелений час», доцент кафедри видавничої справи Інституту журналістики Київського університету імені Б. Грінченка

– Я досліджую дитячу книжку, розробила і читаю спецкурс в університеті імені Грінченка для редакторів дитячих творів. Проблема дитячого читання і любові до книги є комплексною. Її не можна вирішити тільки тижнем дитячого читання чи окремими акціями. Діти відображають стан сучасного суспільства. Є такі, які читають дуже багато, з ними працюють батьки, а є діти, які взагалі не читають. Всі акції в бібліотеках проводяться для дітей, які читають, інші просто не доходять туди.
Читачами американських бібліотек діти стають у 18-місячному віці. Їх приводять батьки, є ігрові кімнати, де дитина бавиться книжкою як іграшкою. Американські видавництва «ловлять» дітей майже з народження і не випускають, поки ті не подорослішають. Вони створюють серії з 10-12 книжок для різних вікових аудиторій – спочатку про дива, потім про принцес, і так далі до дорослого віку.

Ми повинні мати системний підхід. Маємо проблему стандартизації і нормативної бази для дитячого книговидання. Наш стандарт говорить, що всі діти вкладаються в чотири вікові групи   - дошкільного, молодшого, середнього і старшого шкільного віку. З психологічної і педагогічної точки зору насправді є 7-8 вікових груп. Адже для 3-річних і 6-річних дітей потрібні різні книжки.

Ще одна проблема – підготовка книжок до друку. Ми не маємо редакторів, які фахово редагують саме текст для дітей, враховуючи їх особливості.

Наш університет проводить конкурс буктрейлерів, що виховує видавця і редактора дитячої книги. Студенти реалізують практичні проекти, багато з них – дитячої книги. Вчаться створювати, редагувати,популяризувати книгу. Це унікальний і єдиний в Україні проект, його коло учасників постійно розширюється.

Євгенія ПІРОГ, дитяча письменниця та організатор проекту «Додай читання»

– Всеукраїнська ініціатива "Додай читання" стартувала в 2011 році. Створюємо середовище для творчості і читання. Разом з дітьми за годину чи урок ми пишемо казки. За допомогою письменника чи художника вони вигадують історію, створюють ілюстрації. А потім учасники проекту самотужки видавали книжки, маємо вже 13-ть альманахів.

До книжки дитину, яка думає, що вона не читає, можна привести через емоції, заняття, яке їй подобається  - малювання, спів, танці. Поставили національний рекорд казкового гопаку, коли діти в образі літературних персонажів долучилися до танцювального флешмобу. Можна навіть зняти відео про книжку - це сучасний цікавий формат.

Батькам стануть в нагоді придумані нами «книжкові шпаківні».  Тобто зробити разом з дітьми вдома унікальний будиночок для книжок. Такі шпаківні разом з школами і бібліотеками ми робили в громадському просторі. Тут є ігровий момент - дитина краще сприймає будиночок, де живуть книжки, разом з іграшками, їй це цікаво.

Люсьєна ШУМ, виконавчий директор благодійного фонду "Бібліотечна країна"

– Засновниками нашого фонду є видавництва "Фоліо", "Наш формат", "Брайт Букс", "Самміт книга". Минулого року ми влаштовували зустрічі письменників з читачами в Донецькій і Луганській областях, передали 4,5 тисячі книг в різні бібліотеки.

В жовтні розпочали акцію "Подаруй книги рідній бібліотеці". Намагаємося долучити корпоративних і приватних благодійників, надати їм зручний механізм допомоги бібліотекам. В один клік на сайті всі охочі можуть придбати і подарувати книжки бібліотекам. Ми сформували різні книжкові  пакети від 1 до 10 тисяч грн. Є дитячий пакет для шкільних і дитячих бібліотек. Вже подаровано 1,5 тисячі нових книг.

Провели конкурс "Бібліотека  - як сучасний інформаційний центр", заявки на який подали 128 бібліотек. Прагнемо виявити активні бібліотеки, яким надалі допомагатимемо.

Cвітлана КОЛІНЬКО, організатор дитячих заходів «Книгарні Є»

– Відділ дитячої книги займає чільне місце в книгарні, маємо видання на будь-який смак і будь-які потреби. Щотижня в книгарні на Лисенка ми проводимо дитячі суботи, зустрічі з авторами книжок і проектів. В книгарні на Спаській працює клуб "ЛітАкценту" для творчих дітей, які збираються і обговорюють власні твори. 

З середини квітні щосуботи в трьох книгарня міста - на вулиці Лисенка, Хрещатику та Васильківській - будемо влаштовувати ще й майстер-класи з виготовлення виробів з паперу, малювання пальцями тощо. В книгарнях бачу багато підлітків і дітей, які фотографуються на тлі книжок. Це свідчить, що бувати в книгарні й читати книжки - модно.

Ольга ОПАНАСЕНКО, журналістка Укрінформу, авторка дитячої книги «Блез Паскаль»

–​ Компанія GfK Group, що займається споживацькими дослідженнями, опублікувала результати опитування щодо регулярності читання у всьому світі. Серед 17 країн, де проводилося дослідження, найбільше читають у Китаї. 36% опитаних читають щодня, а 34% - принаймні щотижня. І це високий показник. Цікаво, що в Шанхаї друкована книжка є лише для найменших, до 3 років. Потім всі переходять на планшети, читають електронні книжки. Можливо, це виклик, який стоїть перед бібліотеками і книгарнями - як розвивати ринок електронних видань, які набагато дешевші і доступніші, як їх запропонувати читачам.

Нагадаємо, Книжковий Арсенал оголосив програму.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook!

469

Людмила Костенко

25.05.2017

Це просто неймовірно, якими темпами йдуть роботи у парку “Наталка”! Зараз працює багато...

Дмитро Левченко

26.05.2017

Напередодні Дня Києва у столичних трамвайних вагонах з’явились святкові постери з віршами класиків....

Ганна Старостенко

26.05.2017

Сьогодні місто системно працює над тим, щоб забезпечити маленьких киян дошкільними закладами освіти,...

Володимир Гройсман

27.05.2017

Вітаю з Днем Києва – з днем народження нашої завжди молодої столиці!Бажаю місту...

Антон Тараненко

27.05.2017

В Київ китайські туристи тільки-но починають приїжджати. За останні роки в нас наступна...

Віталій Кличко

27.05.2017

Урочище «Наталка» між Оболонською набережною та Московським мостом довгий час було занедбаним. І...

Алла Шлапак

25.05.2017

Коротко про форум:сумно, що з 300 зареєстрованих ГО, взяли участь 27! Можливо тому...

Євген Бистрицький

24.05.2017

Фонд «Відродження» готовий зробити наступний крок у підтримці проектів від мерії – сприяти створенню...

Ольга Валєєва

25.05.2017

Позитивні зміни відбуваються, можливо, трохи повільніше ніж нам хотілося б, але рухаємось в...

Геннадій Пліс

25.05.2017

Сьогодні ми з вами будемо на виставці «Зроблено в Києві». Ви побачите, як...

Юрій Крикунов

25.05.2017

В 2017-му на надання матеріальної допомоги за програмою  “Турбота. Назустріч киянам” передбачено 8,4...

Марина Соловйова

23.05.2017

Практика показує, що подібні ініціативи в Києві не лише працюють, але й розвиваються...

Марина Хонда

23.05.2017

У  Києві  10 812 громадських та 4 тисячі благодійних організацій. Активність громадян можна...

Дмитро Білоцерковець

23.05.2017

З ініціативи мера Києва створення першої екозони в Києві триває. Труханів острів має...

Дмитро Банас

24.05.2017

Увага! На вулицю Отто Шмідта, 26Г повернулися забудовники. Тепер - під прикриттям людей...

Сергій Лещенко

22.05.2017

Зараз можна знайти книги на будь-який смак. Не можу уявити подібну ситуацію на...

Володимир Прокопів

22.05.2017

Працювати над створенням Музею тоталітарної пропаганди (робоча назва була тоталітаризму) ми почали більше...

Микола Поворозник

22.05.2017

Лише за перші два тижні роботи за цією програмою комунальні аптеки Києва, які...

Олесь Маляревич

22.05.2017

Розширили тротуар в районі мосту Патона, між Русанівкою і Березняками. Раніше там було...

Петро Пантелеєв

20.05.2017

Заявки на встановлення від киян приймають районні Центри комунального сервісу. Лічильники холодної і...

Володимир Каретко

22.05.2017

Провели перевірку роботи системи "Тривожна кнопка", яка минулого року була встановлена у всіх...

Олександр Спасибко

23.05.2017

Відновлення місць відпочинку киян є одним із пріоритетних завдань міста. Торік із ініціативи...

Петро Порошенко

23.05.2017

Кілька разів публічно звертав увагу власників та менеджерів каналів на неприпустимо низьку частку...

Максим Лациба

16.05.2017

Для ефективного управління містом Києвом необхідно максимально залучити потенціал київської громади до розвитку...

Олександр Спасибко

24.04.2017

До 1 травня завершуємо комплекс робіт на центральній частині Поштової площі. Окрім центрального...

В Молодому театрі покажуть «оголену правду» на дві дії
28 травня на камерній сцені Молодого театру відбудеться прем’єра вистави за однойменною повістю Олександра Купріна «Яма» - оголена правда на дві дії.  Немає ніяких ілюзій, ніяких прикрас! Ось вона — я, публічна жінка. Іди до мене будь-хто, хто хоче, — ти не зустрінеш відмови, в цьому моя служба. Але за одну секунду цього солодкого бажання ти заплатиш не лише грошима… ...