Фото Григорія КУБЛАНОВА
Проект Київської організації Національної спілки письменників України заснований у 2016 році. Його ідея полягає у щорічному відзначенні кращих дебютних книг прози, написаних українською мовою.
Премія для дебютантів дуже важлива - вона дає авторам поштовх для подальшого розвитку, звертає на них увагу. Цьогоріч журі обирало серед 12 прозових книжок - обов'язковою умовою була наявність вже надрукованого у 2015 році твору. Відзначимо, що більшість номінантів були видані в рамках спільного з КМДА проекту "Перша книга автора". Переможців визначали письменники Василь Портяк, Богдан Жолдак, Галина Тарасюк, Василь Трубай, Олександр Бакуменко та Володимир Даниленко.
– Автори є різного віку: старші, молодші. Оповідання та коротка проза у нас дуже пристойні, у великих романах відчувається брак досвіду, але це "наживається". У багатьох творах присутня тема війни і миру, – розповів голова Київської організації НСПУ Володимир Даниленко (голова журі). – До речі, 12 березня премією "Золотий кларнет" відзначимо кращих поетів-дебютантів.
Нагородження відбулося у Національному музеї літератури України. Окрім диплому, переможці отримали статуетку символу мудрості - сову.
Перше місце у конкурсі здобула книжка оповідань «Терикони під літаком» Світлани Єременко, медіа-експерта та виконавчого директора Інституту демократії імені Пилипа Орлика.
– Ще в Київському університеті, де я опановувала журналістику, наш керівник практики, письменник Степан Колісник говорив, що мені потрібно писати художню прозу, бо маю відчуття слова, образність, – згадує Світлана Єременко. – Після закінчення навчання отримала розподіл у Донецьк, де працювала журналістом – це були надзвичайно цікаві насичені часи перебудови і проголошення незалежності. В мене не було часу займатися художньою творчістю.
Час з'явився під час вимушеної перерви вже у Києві – журнал, який очолювала Світлана, через кризу перестав виходити. Жінка потрапила на виставку Олега Мінька, яка надихнула її на написання книги про життя і творчість львівського художника-постмодерніста. А далі – "полилися" оповідання...
– Завдяки журналістиці зустрічалася з багатьма людьми, пропускала їх драматичні та цікаві долі крізь себе, і це мене просто переповнювало, в якусь мить захотілося поділитися з читачами, – зізналася авторка. – А назву збірці дало автобіографічне оповідання – йдеться про мою журналістську долю у Донецьку: як мене у 1993 році звільнили за національні переконання, і весь колектив підписав проти мене донос у Спілку журналістів. Було важко це пережити.
На другій сходинці -– Наталя Куліш, яка написала книжку оповідань та есе «Танок самотнього метелика». Журналіст за освітою, вона зараз працює у Спілці письменників.
– Писати почала давно, окремі оповідання виходили в антологіях і журналах. До письменництва завжди ставилася несерйозно, вважала журналістику цікавішою, – зізналася Наталя. – В Спілці прийшла думка скомпонувати свої твори в книжку – це 13 оповідань і 7 есе. Все зав'язано на любові -– не лише чоловіка і жінки, а й до життя. Наприклад, є оповідання про кота, думки, побут і закоханість якого я описую.
Третє місце посіла Марія Косян, авторка роману-антиутопії «Коли у місті N. дощить». Дівчина закінчила КНУ імені Шевченка за фахом "Літературна творчість", викладає українську мову і літературу в початковій школі. Писала вірші, психологічні оповідання, але вперше взялася за велику форму.
– Головний герой мого роману бореться проти системи, – зауважила Марія Косян. – В романі три частини: перша система кастова, залежно від професії, після революції з'являється два світи, один - щось середнє між СРСР і путінською Росією, поруч з ним знаходиться утопічний Елізій, а в третій частині виникає місто N, де по півроку правлять Великий Інквізитор і Велика Мати. Вижити ж у цих антиутопічних та утопічних світах героям допомагає любов.
Андрій Странніков
18.02.2019
От не люблю постити "зраду", але є випадки, коли як то кажуть дістало....
Вячеслав Непоп
18.02.2019
Чотири роки тому, у ніч на 17 лютого 2015 року бійці 101-ї бригади...
Валентин Мондриївський
18.02.2019
Рообимо улюблений Київ кращим. Розпочала свою роботу школа Громадського бюджету. Суспільство стало відповідальнішим...
Андрій Андрєєв
15.02.2019
Продовжуємо боротися з вічною проблемою старих багатоповерхівок - ненадійними ліфтами, срок експлуатації яких...
Віталій Кличко
15.02.2019
Мер Києва Віталій Кличко візьме участь у роботі 55-ої Мюнхенської конференції з питань...
Петро Кузик
12.02.2019
Вступ в НАТО необхідний для України, але однієї декларації недостатньо, для досягнення мети...
Дмитро Білоцерковець
14.02.2019
Поки місто в судах відстоює свою позицію і робить все, що б не...
Уляна Супрун
14.02.2019
В інтересах пацієнтів Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, яке дозволяє мені знову виконувати...
Микола Поворозник
13.02.2019
Для батьків найбільше щастя – здорові діти! Це я вам як батько авторитетно...
Олесь Маляревич
11.02.2019
Разом з начальником ЖЕК 410 нагородили двірників Русанівки, Лівобережного масиву і Микільської Слобідки!
Володимир Прокопів
07.02.2019
Громадський бюджет користується дедалі більшою популярністю. Щороку зростає як кількість поданих проектів, так...
Костянтин Яловий
06.02.2019
В приймальню звернулися обурені мешканці нашого мікрорайону щодо незадовільно проведеної реконструкції транспортного вузла...
Дмитро Давтян
30.01.2019
Запозичити досвід найрозвиненіших міст світу та втілити найактуальніше у Києві. Про це йшлося...
Вікторія Муха
28.01.2019
Ми не можемо змінити минуле, наші слова не будуть почуті жертвами страшної трагедії...
Петро Пантелеєв
25.01.2019
Комунальна техніка Комунальна корпорація "Київавтодор" працювала всю ніч, двірники з самого ранку прибирали...
Тарас Панчій
23.01.2019
Будівництво кладовища для тварин на території Києва є надзвичайно актуальним на сьогодні питанням....