Науково-меморіальне видання відтворює причини, обставини, соціально-психологічні та статистико-демографічні наслідки Голодомору-геноциду в Україні. Завдання – інформувати прийдешні покоління про Голодомор в Україні та правдиво подати історичні факти.
Енциклопедія містить понад тисячу статей, які стосуються персоналій, подій, явищ, а також історіографічного демографічного, антропологічного дискурсу Голодомору. Вона стала результатом багаторічної дослідницької праці доктора історичних наук, професора Василя Марочка.
- В енциклопедії 30 тематичних блоків. Зокрема, подаються поіменно жертви Голодомору, які померли на вулицях Києва, Харкова, Одеси, обласних центрів. Перераховані творці Голодомору - від членів політбюро до секретарів райкому, а також урядовці 30-х років, які особисто долучилися до творення Голодомору-геноциду. Розповідається про їжу голодних людей, жахливу за змістом і формою, є статті про людоїдство та канібалізм як вищу форму соціальної мутації і психічних перетворень людини внаслідок тривалого голодування, - поділився автор. - Значну увагу присвячено російській історіографії, пресі, вміщені заяви Державної Думи РФ, Путіна, Мєдвєдєва. Також представлена преса швейцарська, українська в Галичині, окремі видання газет "Діло", "Визвольний шлях", "Свобода". Енциклопедія створена за академічно-меморіальним принципом. Щоб і вшанувати пам'ять померлих, і показати трагедію в статистично-демографічному дискурсах. Енциклопедія має свій стиль, тому я не міг емоційно щось в неї додати. Що стосується джерел - подаю їх перелік після кожної статті. Це архівні документи, збірники, спогади, особистий фонд Сталіна, Молотова, Кагановича. Таку інформацію неможливо зібрати за кілька років, це наслідок моєї 30-річної роботи, коли складав особистий архів. Звісно, енциклопедія не може вичерпати тему болю і жаху. Багато матеріалу до неї не увійшло. Хотів би видати другий том - по всім районам території, де був вчинений цей злочин. Їх нараховується 369.
Перший наклад "Енциклопедії" склав 1100 примірників.
- Це дуже ґрунтовна робота з великим фактажем, яка опирається на численний архівний матеріал, і це в чергове дає нам підґрунтя для того, щоб продовжувати відкривати правду. Я сподіваюсь, що вже незабаром цю дослідницьку роботу побачать у наших вишах, бібліотеках та наукових установах, - зазначив міністр культури Євген Нищук.
Обкладинка видання має темно-синій колір. Він,за словами автора, є кольором прозріння.
-Перш за все, я хочу передати прийдешнім покоління правдиву історію - під час Голодомору було знищено 7,7 млн. українців. Це моє відкриття і мій внесок у дослідження та збереження в пам'яті народу однієї з найтрагічніших сторінок історії української народу. Хай це буде сигналом для наступних поколінь - продовжити нашу справу, - підкреслив Василь Марочко. - Важливо знати, що жертвами Голодомору є не лише понад 7 мільйонів померлих, а й ті, що зазнали фізичних, психологічних та інших травм. Тобто ще близько 18 мільйонів українських селян. Коли ми, створивши Асоціацію дослідників Голодомору, в 90-х збирали спогади очевидців, важко було з нещасних жертв цю інформацію запозичити, вони не йшли на діалог. Пізніше, коли з'явилися збірники документів, інформація, ми подолали їх страх, зняли частково їх біль, легалізували зізнання.
ТЕРМІН
Голодомор - соціально-економічна політика партійно-радянських органів влади в 1931-33 роках, що призвела до багатомільйонних жертв українського народу, форма масового та насильницького народовбивства - геноцид. Вперше термін згадується 17 серпня 1933 року в чеському часописі "Vecernik PL", який розмістив інформацію "Hladomor v SSSR"
(з Енциклопедії)
Нагадаємо, спогади про Голодомор нанесли на мапу.
Андрій Странніков
18.02.2019
От не люблю постити "зраду", але є випадки, коли як то кажуть дістало....
Вячеслав Непоп
18.02.2019
Чотири роки тому, у ніч на 17 лютого 2015 року бійці 101-ї бригади...
Валентин Мондриївський
18.02.2019
Рообимо улюблений Київ кращим. Розпочала свою роботу школа Громадського бюджету. Суспільство стало відповідальнішим...
Андрій Андрєєв
15.02.2019
Продовжуємо боротися з вічною проблемою старих багатоповерхівок - ненадійними ліфтами, срок експлуатації яких...
Віталій Кличко
15.02.2019
Мер Києва Віталій Кличко візьме участь у роботі 55-ої Мюнхенської конференції з питань...
Петро Кузик
12.02.2019
Вступ в НАТО необхідний для України, але однієї декларації недостатньо, для досягнення мети...
Дмитро Білоцерковець
14.02.2019
Поки місто в судах відстоює свою позицію і робить все, що б не...
Уляна Супрун
14.02.2019
В інтересах пацієнтів Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, яке дозволяє мені знову виконувати...
Микола Поворозник
13.02.2019
Для батьків найбільше щастя – здорові діти! Це я вам як батько авторитетно...
Олесь Маляревич
11.02.2019
Разом з начальником ЖЕК 410 нагородили двірників Русанівки, Лівобережного масиву і Микільської Слобідки!
Володимир Прокопів
07.02.2019
Громадський бюджет користується дедалі більшою популярністю. Щороку зростає як кількість поданих проектів, так...
Костянтин Яловий
06.02.2019
В приймальню звернулися обурені мешканці нашого мікрорайону щодо незадовільно проведеної реконструкції транспортного вузла...
Дмитро Давтян
30.01.2019
Запозичити досвід найрозвиненіших міст світу та втілити найактуальніше у Києві. Про це йшлося...
Вікторія Муха
28.01.2019
Ми не можемо змінити минуле, наші слова не будуть почуті жертвами страшної трагедії...
Петро Пантелеєв
25.01.2019
Комунальна техніка Комунальна корпорація "Київавтодор" працювала всю ніч, двірники з самого ранку прибирали...
Тарас Панчій
23.01.2019
Будівництво кладовища для тварин на території Києва є надзвичайно актуальним на сьогодні питанням....