ss

Молоді кияни – кращі знавці української мови

12:15
24.11.2017
 Молоді кияни – кращі знавці української мови

В останні роки наша країна дуже гостро усвідомила, що питання української мови – це вжепитання рівня національної безпеки й державного існування України. Це питання нашої єдності і подальшого розвитку як нації. Тому з 2015 року щороку столиця приймає і удосконалює нормативну базу з українізації суспільного середовища Києва (головний документ - Концепція розвитку української мови, культури та виховання історичної пам’яті у жителів міста Києва на 2015-2020 роки – авт.) І тут йдеться, приміром, не лише про переклад вивісок, а про креативний підхід: відкриття віртуальних музеїв, конкурсів на кращі постановки, а також посилення контролю за дотриманням мовного законодавства, тощо

Поряд із реалізацією низки документів, проведенням національно-патріотичних заходів, ми досліджуємо зміну мовної картини серед школярів та в сім’ях киян. Зібрані дані департаментом освіти, науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації до Дня української писемності переконана будуть цікаві і вам, чим і ділюсь…

 97,4% молодих киян навчають українською

Наразі, відповідно до нового «Закону про освіту» ми бачимо посилення ролі української мови в навчанні молодих українців. Зокрема він передбачає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є обов’язково державна мова – українська. Особам, які належать до національних меншин гарантується право на навчання в комунальних установах поряд з державною мовою відповідної національної меншини.

Не скажу, що для столиці відбудуться якісь разючі зміни  в результаті впровадження саме мовної норми нового закону. Адже, вже зараз опановують нові знання лише державною мовою 97,4% дітей, іншою мовою – 2,6% школярів. За останні роки Київ збільшує кількість освітніх закладів, де викладають українською: так, з 1999 року столична освітня мережа поповнилася на 104 україномовні школи. Загалом у місті працює 428 комунальних закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО – згідно з новим «Законом про освіту»), з котрих 412 заклади з українською мовою навчання, 9 - з класами з українською та іншою мовами навчання і 7 - з навчанням мовами національних меншин. Звісно, як міська влада ми розуміємо потребу в зміцненні позицій української мови і все робимо для цього.

З року в рік на всеукраїнських конкурсах столиця показує дедалі кращі результати. Так, за результатами зовнішнього незалежного оцінювання (2016/2017 навчальний рік-ред.) Київ показав кращі показники по Україні – результати високого та достатнього рівнів у 76,5% випускників. Також понад половина призерів XVІ Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика - це також кияни. На міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка у нас також солідні 37% від усіх призерів (діти 5-11 класів ЗЗСО – авт.) Думаю такі результати дуже красномовні.

Дослідження: «Якою мовою Ви спілкуєтеся зі своєю дитиною?»

Мовою освітнього процесу в навчальних закладах Києва є державна мова – українська, однак як показало опитування поки що вдома як мова спілкування російська на рівні з українською. Далі більш втішні дані - 95% школярів самоідентифікують себе українцями і вже частіше в суспільному житті обирають мову спілкування українську. 

Запитання: «Якою мовою Ви спілкуєтеся зі своєю дитиною?»:

Запитання: «Ви згодні з твердженням «Патріот тільки той, хто розмовляє українською?», (у відсотках). Анкетування учнів 9-х та 11-х класів ЗЗСОКиєва (заклад загальної середньої освіти – згідно з новим «Законом про освіту»)   

 

Запитання: «Якою мовою Ви найчастіше спілкуєтесь у повсякденному житті/ побуті?», (у відсотках) Анкетування учнів 8-х та 10-х класів ЗЗСО м. Києва.

Інші результати дослідження

  • 95% учнів самоідентифікувалися як українці;
  • 88 % - пишаються своєю національною приналежністю;
  • 71,8 % - відчувають гордість за України як державу;
  • 90% учнів не вважають, що патріотом може бути тільки україномовний громадянин;

Я глибоко переконана, що дитина, яка закінчує українську школу має володіти державною мовою. І наше завдання як міської влади мову не «насаджувати», а зробити модою спілкування українською, збільшувати поле її використання, щоб дитина навіть у російськомовній сім’ї постійно чула живу, різнобарвну українську та розуміла, що це не суха мова закону чи документообігу, а живий засіб повсякденного спілкування та прагла її опанувати. Однак важливо, щоб у цьому питанні зміни на ментальному рівні відбулися у свідомості наших вчителів і батьків. Адже виховати по суті дитину можна лише показуючи власний приклад і зразок для наслідування. А як показує реальний стан справ  - жодні концепції та переконання не подіють, якщо вихователь після дзвінка переходить на російську. Це створює для дітей лише питання  і душевний  дисонанс.

 

 

 

 

532

Ганна Старостенко

15.12.2017

Прийняли до розгляду проект бюджету Києва-2018: освіта спільно з охороною здоров'я та соцзахистом...

Володимир Бондаренко

15.12.2017

Київрада підтримала проект рішення про надання фінансової підтримки у розмірі 80,4 млн. грн....

Віталій Кличко

14.12.2017

Цього року ми зробили немало з того, що обіцяли. І Київ – з...

Олександр Спасибко

14.12.2017

У столиці розпочали підготовку до будівництва дитячого садочка на бульварі Вацлава Гавела, 81-А...

Петро Пантелеєв

15.12.2017

Київ бере на себе завдання закриття та забезпечення рекультиваційного утримання полігону № 5....

Віктор Черній

14.12.2017

Уже у перший день роботи нового ваговимірювального на Великій Кільцевій дорозі співробітниками Укртрансбезпеки...

Микола Поворозник

13.12.2017

Київ став першим містом в Україні, яке розпочало успішно та комплексно впроваджувати «розумні»...

Сергій Симонов

13.12.2017

Києву - пішохідну Бессарабку! Сьогодні на транспортній комісії в КМДА презентував пропозиції реконструкції...

Геннадій Пліс

08.12.2017

Великий здобуток для великого міста: інтереси Києва максимально враховані у головному фінансовому документі...

Юрій Назаров

08.12.2017

Kyiv Smart City оголошує набір до акселератора міських проектів. І якщо у вас...

Петро Порошенко

06.12.2017

Наші Збройні Сили – воїни миру, які встали на шляху російських військ, захистили...

Андрій Странніков

06.12.2017

Я переконаний, що створення комунального міського Центру нефрології та діалізу дозволить вирішити безліч...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Володимир Прокопів

04.12.2017

Наша взаємодія, яку ми офіційно закріпили у меморандумі, стане запорукою покращення загальної ситуації...

Марина Хонда

04.12.2017

Сьогодні демократія участі – це ключовий елемент доброго урядування та успішного розвитку міста....

Юрій Крикунов

04.12.2017

Прогресивне людство щороку 3 грудня відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, засвідчуючи цим,...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Петро Порошенко

25.11.2017

Не визнавати Голодомор так само аморально, як і заперечувати Голокост.  Думаю, настав час...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

23.11.2017

Сьогодні відбувається конкурсний відбір на посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, який...

Ухвалений півроку тому закон про ринок електроенергії, як випливає з його перехідних положень, реально запрацює через два роки. Однак реформа електроенергетичної галузі в Києві вже стартувала. Днями столичний енергетичний монополіст «Київенерго» оголосив про свою реорганізацію: на вимогу нового закону до кінця 20...