Новий рік за східним календарем - чудова нагода продемонстувати усім охочим унікальні новорічні твори китайського та японського традиційного мистецтва з колекції Музею історії Києва. На четвертому поверсі триває виставка "Дух Неба дарує щастя". На ній представлені китайські новорічні дереворити, японські ляльки та акварелі, що були подаровані музею задля популяризації культури країн Сходу.
Митці з села Янгжабу виконують новорічні дереворити починаючи з XIV ст., впродовж століть техніка гравюри передається від батьків до дітей. Зокрема, Янг Хайджун, автор представлених на виставці дереворитів, є майстром у 20-му поколінні.Барвисті зображення являють собою новорічні побажання у формі мистецьких творів з різноманітними сюжетами. Китайські новорічні дереворити Янгжабу, відбиті на суанському рисовому папері, поєднують у собі жвавий і простий стиль північного мистецтва з елегантністю південного. Основні кольори розпису дереворитів – червоний, зелений, жовтий та фіолетовий. У 2006 році Китайська державна рада включила Новорічні китайські дереворити Янгжабу до переліку національної культурної спадщини Китаю.
- Новорічні дереворити схожі на українську петриківку, бо цим також займається ціле село. Але давніше – майже 500 років, - розповідає кураторка виставки Катерина Липа. - Багато дереворитів в п’ять кольорів, це тонка робота. Ми показуємо на відео, як це робиться. Береться окремо дошка на кожен колір, наносяться ті лінії, які мають бути цього кольору, І робиться відбиток. На новорічних дереворитах зображуються традиційно боги-охоронці дверей. Багато дзеркальних пар, вони мали відлякувати все зле і погане. Коли дереворити виникли, було пізнє Середньовіччя, війни в Китаї – і люди потребували захисту. А також є бог довголіття та інші. Коли в 17 столітті стало безпечніше, з’явилися й інші сюжети - пекінська опера, діти, риби та різні предмети, що символізували благополуччя та різні гаразди – святкові пиріжки з бобовою начинкою, гроші.
Японську новорічну традицію представлено ляльками-неваляшками окіагарі-кобоші, розписаними сучасними керамістами. Окіагарі – кобоші (дослівно «маленький монах, що встає») — щасливий талісман. В ній закладено символічне значення: «Скільки б життя нас не било, ми маємо щоразу вставати і продовжувати свій шлях». Як вважають японці, ці іграшки приносять удачу і процвітання у Новому році. Традиція купувати перед Новим роком іграшки “на щастя” за кількістю членів сім’ї виникла у регіоні Айдзу провінції Фукусіма у XIV ст. Окіагарі-кобоші – не просто забавка, а символ стійкості та життєвої сили мешканців регіону Фукусіма. Вони також частина благодійного проекту, ініційованого славетним кутюр’є Кензо Такада (Kenzo Takada) на підтримку жертв аварії на АЕС Фукусіма і на знак солідарності з українським народом.
- Окіагарі-кобоші - це обереги і символи стійкості водночас. Вони вигадані років 500 тому і поширювалися Японією з провінцією Фукусіма. Продавалися перед Новим роком – з 10 січня. Вибирали собі ляльки-неваляшки, гойднувши дві пальцями – яка довше гойдається, та й наша. Купляли зазвичай на одну більше, ніж членів родини, - зазначає Катерина Липа. - Коли трапився землетрус з аварією на АЕС, Кензо Такада, вигадав проект, пов'язаний з Окіагарі-кобоші, в Європі. Це був засіб зібрати кошти на допомогу постраждалим і гарний спосіб презентувати цю місцевість, не дати їй стати синонімом лиха, як це сталося з Чорнобилем. Вони виготовляються з пап’є-маше, традиційні мальовані скромно. Розмальовували такі ляльки дизайнери, їх вироби були продані за великі гроші. До проекту долучилися і сучасні митці. Зокрема у нас ляльки, розписані керамістами з нашого міста-побратима Кіото.
"Дух Неба дарує щастя"
Де: МВЦ «Музей історії міста Києва», вул. Б. Хмельницького, 7
Вартість квитків: 30 грн., пільговий 20 грн.
Нагадаємо, у київському метрополітені відкрили епатажну виставку про Шевченка.
Андрій Странніков
18.02.2019
От не люблю постити "зраду", але є випадки, коли як то кажуть дістало....
Вячеслав Непоп
18.02.2019
Чотири роки тому, у ніч на 17 лютого 2015 року бійці 101-ї бригади...
Валентин Мондриївський
18.02.2019
Рообимо улюблений Київ кращим. Розпочала свою роботу школа Громадського бюджету. Суспільство стало відповідальнішим...
Андрій Андрєєв
15.02.2019
Продовжуємо боротися з вічною проблемою старих багатоповерхівок - ненадійними ліфтами, срок експлуатації яких...
Віталій Кличко
15.02.2019
Мер Києва Віталій Кличко візьме участь у роботі 55-ої Мюнхенської конференції з питань...
Петро Кузик
12.02.2019
Вступ в НАТО необхідний для України, але однієї декларації недостатньо, для досягнення мети...
Дмитро Білоцерковець
14.02.2019
Поки місто в судах відстоює свою позицію і робить все, що б не...
Уляна Супрун
14.02.2019
В інтересах пацієнтів Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, яке дозволяє мені знову виконувати...
Микола Поворозник
13.02.2019
Для батьків найбільше щастя – здорові діти! Це я вам як батько авторитетно...
Олесь Маляревич
11.02.2019
Разом з начальником ЖЕК 410 нагородили двірників Русанівки, Лівобережного масиву і Микільської Слобідки!
Володимир Прокопів
07.02.2019
Громадський бюджет користується дедалі більшою популярністю. Щороку зростає як кількість поданих проектів, так...
Костянтин Яловий
06.02.2019
В приймальню звернулися обурені мешканці нашого мікрорайону щодо незадовільно проведеної реконструкції транспортного вузла...
Дмитро Давтян
30.01.2019
Запозичити досвід найрозвиненіших міст світу та втілити найактуальніше у Києві. Про це йшлося...
Вікторія Муха
28.01.2019
Ми не можемо змінити минуле, наші слова не будуть почуті жертвами страшної трагедії...
Петро Пантелеєв
25.01.2019
Комунальна техніка Комунальна корпорація "Київавтодор" працювала всю ніч, двірники з самого ранку прибирали...
Тарас Панчій
23.01.2019
Будівництво кладовища для тварин на території Києва є надзвичайно актуальним на сьогодні питанням....