ss

Скільки коштує боротьба з хабарництвом? [інфографіка]

16:50
03.11.2017
Скільки коштує боротьба з хабарництвом? [інфографіка]

Воюючи з хабарництвом, наша держава побила рекорди лише в одному напрямку — непомірно роздутих витратах, спрямованих на фінансування антикорупційних органів. Серед останніх «досягнень» — нове підвищення заробітної плати для працівників Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). На чому ж базується така щедрість, зважаючи на складну економічну ситуацію в країні?

З метою «удосконалення»

Як дізналась «Вечірка», у профільному парламентському комітеті знаходиться законопроект №2183а. Він передбачає внесення змін до деяких законів «щодо удосконалення окремих положень з питань діяльності Національного антикорупційного бюро України».

На думку співавторів цього документу, співробітники НАБУ потребують встановлення «інших доплат, надбавок та премій». Чим же викликано таке «ноу-хау»? Як з`ясувалось, народні обранці піклуються за простих працівників Бюро: мовляв, у них «гола» зарплата визначена лише «у сумі, що дорівнює 3 розмірам посадового окладу», встановленого на рівні відповідної посади в центральних органах виконавчої влади.

Про це йдеться у тексті пояснювальної записки (прикладеної до проекту): «Законом «Про Національне антикорупційне бюро України» не передбачено можливості преміювання, встановлення передбачених законодавством надбавок і доплат… Відтак, рівень оплати праці працівників НАБУ, для яких чітко не зафіксовано розмір посадового окладу, не суттєво відрізнятиметься від умов доплати праці в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, в яких передбачається можливість преміювання працівників».

Ось така суть: «опери» НАБУ теж прагнуть отримувати премії й інші надбавки, як це, до речі, й відбувається в інших державних відомствах і міністерствах. На перший погляд, здається, що в цьому немає нічого погано. Насправді ж, таке «ноу-хау» викликає більше запитань, аніж відповідей. Уже сама по собі депутатська ідея виглядає недолугою з юридичної точку зору. На цей момент звернули уваги експерти парламентського органу — головного науково-експертного управління (ГНЕУ). Річ у тому, що у частині 2 статті 23 законопроекту сказано про грошове забезпечення, яке складається з посадового окладу та «інших видів грошового забезпечення, передбачених законодавством». Водночас у частині 3 цієї самої статті зазначено, що зарплата працівників НАБУ складається з п’яти «джерел»: посадового окладу та чотирьох видів доплати — за вислугу років, за науковий ступінь, за дотримання державної таємниці, за спеціальне звання (ранг), а також інших доплат, надбавок та премій.

— Частина 2 статті 23 Закону (у редакції законопроекту) суперечить частині 3 цієї ж статті: запропоновані норми дещо по-різному визначають назву та складові оплати праці начальницького складу Національного бюро, — вважає керівник ГНЕУ Василь Борденюк. — Внаслідок таких змін збільшується розмір посадових окладів окремим категоріям працівників НАБУ: начальнику відділу центрального управління, начальнику та заступнику відділу у складі управління детективів, старшому оперативному працівнику, оперативному працівнику та молодшому оперативному працівнику. Крім того, до заробітної плати пропонується включити інші (окрім уже визначених у законі) доплати, надбавки та премії. При цьому твердження про те, що реалізація закону здійснюватиметься у межах коштів, передбачених у держбюджеті, є безпідставним. Адже, згідно частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу та частини 3 статті 91 Регламенту Верховної Ради, до законопроекту необхідно додати фінансово-економічне обґрунтування з відповідними розрахунками.

Цікава «бухгалтерія»

Згідно законодавства, розміри оплати працівників Нацбюро вираховуються залежно від розміру мінімальної зарплати, яка в цьому році складає 3200 грн. Для прикладу, директор НАБУ отримує 50 «мінімалок», перший заступник — 40, керівник теруправління — 30, а його заступник — 28. У середньої ланки керівного складу оплати дещо нижчі: у керівника відділу теруправління — 22, у його заступника — керівника — 21, у начальник відділу центрального управління — 20, у детектива — 19.

Але це ще не вся «бухгалтерія». Як з`ясувала «Вечірка», посадові оклади працівників центрального управління та київського теруправління НАБУ встановлюються з коефіцієнтом 1,2. Окрім того, співробітникам Бюро виплачують щомісячні доплати за вислугу років, за науковий ступінь, а також за роботу, яка передбачає доступи до державної таємниці. Таким чином, рівень щомісячної оплати у лавах безпосередніх борців з корупцією коливатиметься у доволі великих межах: від 50 тис. до 200 тис. грн.

У подальшому ці цифри значно зростуть, оскільки заробітки співробітників НАБУ «прив’язані» до мінімальної зарплати, яка знову зростатиме. Так, у бюджетній резолюції Кабміну передбачили нові суми: розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року становитиме 3723 грн, з 2019 року — 4 173, з 2020 року — 4425. Тобто середня зарплата в НАБУ й надалі буде в десятки разів вищою, аніж у країні загалом.

Як це не дивно звучить, але такі солідні суми, на думку деяких парламентарів, є недостатніми. Саме тому в депутатському проекті й передбачили додаткові оклади: у старшого детектива — 22 «мінімалки», у детектива — 19, у старшого оперативника — 17, у оперативника — 16, у молодшого оперативника — 15. А для простих працівників НАБУ (які не боряться з корупцією) нардепи пропонують встановити зарплату на рівні трьох розмірів посадового окладу, визначеного для працівників, які займають відповідні посади у міністерствах (близько 10-30 тис. грн).

Перше, що спадає на думку після аналізу цієї «бухгалтерії», так це величезні диспропорції, які існують в одному й тому ж самому відомстві. Навіть у тому разі, якщо народні обранці трішки «підтягнуть штанці» простим працівникам НАБУ, все одно між «верхами» й «низами» Бюро залишатимуться доволі значні фінансові розриви (зважаючи на різні рівні грошового забезпечення). Керівництво Бюро вже сьогодні отримує щомісяця близько 5-7 тисяч доларів, а прості працівники — у межах 1 тисячі у.о.

Проте найбільше дивує інше: щорічні витрати, передбачені для фінансування співробітників Бюро, майже удесятеро більші, аніж розміри відшкодування збитків, які вони розкрили. Щоб переконатись у цьому невтішному висновку, потрібно звернути увагу на бюджетні цифри. Для прикладу, в цьому році НАБУ «проїло» 773,56 млн грн. Трохи менше було потрачено на Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) — 605,27 млн грн. Ще 119 мільйонів — на Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП). Тобто загальна сума ці антикорупційні органи майже досягла півтора мільярда грн.

У наступному році ці витрати будуть ще більшими. Згідно з проектом держбюджету-2018, на потреби на НАЗК пропонується виділити на 12 відсотків більше (683,51 млн грн), НАБУ — на 10 відсотків (857,09 млн грн) і лише на САП — люб’язно зменшать лише на три відсотки (116 млн грн). Який результат від такого роздутого фінансування? Таке враження, що боротьба з корупцією набагато небезпечніша, аніж сама корупція…

Довідка «Вечірки»

До зарплати працівників НАБУ входять:

  1. посадовий оклад (15-50 мінімальних зарплат);
  2. доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця;
  3. доплати за науковий ступінь: за звання кандидата наук — 15 відсотків, за доктора наук — 20 відсотків посадового окладу;
  4. доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці: — 5-10 відсотків окладу (залежно від ступеня секретності інформації);
  5. доплати за вислугу років: 20 відсотків окладу — за наявності стажу 5 років, 30 відсотків — понад 10 років, 50 відсотків — понад 20 років,  60 відсотків — більше 25 років, 70 відсотків — більше 30 років, 80 відсотків — більше 35 років.
374

Юрій Назаров

22.11.2017

У процесі перетворення Києва на розумне місто – Київрада ухвалила концепцію “Kyiv Smart...

Петро Порошенко

21.11.2017

Я вирушаю на саміт Східного партнерства, щоб визначити нові проміжні цілі та рубежі...

Віталій Кличко

21.11.2017

Сьогодні ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Рівно чотири року тому у цей...

Володимир В'ятрович

20.11.2017

Голодомор залишається історичною темою, що демонструє найбільший консенсус українців в оцінці минулого. 77%...

Ганна Старостенко

21.11.2017

Київ має бути прикладом у реформуванні освіти, тому ця галузь вже 4 роки...

Володимир Прокопів

21.11.2017

21 листопада 2013 року Україна почала писати нову сторінку своєї історії. Я думаю,...

Микола Поворозник

20.11.2017

- Серед школярів зареєстровано зростання захворюваності на грип на 4,8%, 4049 випадків, що...

Сергій Симонов

20.11.2017

Оригінальна новорічна ілюмінація – візитівка Києва. Як і всі європейські міста, Київ готується...

Уляна Супрун

20.11.2017

- Сьогодні Всесвітній день дитини. Для того, щоби наші діти були щасливими, здоровими,...

Андрій Странніков

20.11.2017

І знову про Громадський бюджет. Сьогодні разом з Serhiy Loboyko та Владимир Басовский...

Олександр Спасибко

16.11.2017

На вулиці Бахмацькій, 35 у Святошинському районі Києва збудують дошкільний навчальний заклад. Новий...

Петро Пантелеєв

15.11.2017

Структурна реорганізація ПАТ «Київенерго» не вплине на процес повернення в управління містом об’єктів...

Юрій Крикунов

15.11.2017

Спостерігається позитивна динаміка у підвищенні рівня заробітної плати на столичних підприємствах. Про це...

Анна Свириденко

15.11.2017

... Ми зробили ще маленький крок до комплексного відновлення «Братислави» та перетворення її...

Андрій Странніков

14.11.2017

Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам складає 41 мільйон гривень.  На здійснення...

Валентина Гінзбург

14.11.2017

Фахівці запевняють, що до 80% випадків сліпоти піддаються корекції і лікуванню. При вчасному...

Вадим Васильчук

13.11.2017

#Фестиваль_Гайдамака Кінокурс триває;) Учасники у захваті від секретів від сучасного режисера; А хто...

Геннадій Пліс

07.11.2017

Окрім оптимізації транспортної мережі, затори у Сингапурі вдалося мінімізувати наступними кроками:
1)...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

01.11.2017

Вітаємо ЄС з 24-річчям! Цього дня 1993 року набрала чинності Маастрихтська угода –...

Тетяна Меліхова

23.10.2017

Крадуть ліфтове обладнання. По всьому місту і по кілька разів в одному будинку.

...
Кожна історична будівля будь-якого міста – це його унікальне «обличчя», скарбничка переказів і легенд, а також магніт для туристів. Але лише тоді, коли над цим ведеться цілеспрямована робота. Зовнішній вигляд Києва псує кількасот занедбаних старовинних будинків, які не реставруються роками. Як правило, про них згадують вже на етапі остаточної руйнації. Таке непривабливе «обличчя» зовсім ...