Експерти з нерухомості б`ють тривогу, фіксуючи розрив між спорудженням житла і його реалізацією та зростання цього дисбалансу. Чи існує варіант вирішення житлової проблеми?
Схоже, прагнучи надолужити втрачене під час кризи, забудовники перегнули палицю в нарощуванні пропозицій житла. Оскільки застосування фінансових інструментів, які б сприяли підвищенню платоспроможності населення, скорочується (через високі іпотечні ставки і жорсткі вимоги число користувачів банківських кредитів зменшилося до 5%), ринок первинного житла демонструє диспропорції.
В Києві в 2016 році було продано 4515 квартир на первинному ринку і 4960 – на вторинному, а в 2017-му ці показники становили відповідно 2350 і 3210. Маємо не лише скорочення загального обсягу продажу житла, а й випереджаюче падіння попиту на квартири в новобудовах.
Експерт Михайло Артюхов звертає увагу на тенденцію, що засвідчує падіння попиту:
- Три роки тому непроданих після введення в експлуатацію квартир було близько 10%, сьогодні йдеться приблизно про 30%. Тож розрив між кількістю зведеного і викупленого житла зростає.
Лише минулого року в столиці пропонувалися на продаж більше 66 тисяч квартир. Зважаючи на нинішні темпи продажу житла, їх реалізація може розтягнутися більш ніж на чверть століття
Проблема настільки гостра, що вирішити її за допомоги часткових заходів (на кшталт зменшення площ пропонованих квартир, розстрочки при їх купівлі, проведення різних акцій) вже не вдається. Виникає необхідність застосування більш дієвих засобів. Йдеться, наприклад, про запуск повноцінного орендного ринку житла. Наразі нерозвиненість цього ринку призводить до невизначеності його показників, великих розривів в цінах на оренду.
Київрада, мерія Києва, де разом з прилеглими до столиці територіями будується левова частка житла країни, піднімають питання про створення умов для розвитку ринку орендного житла, прийняття відповідних законів. Перший законопроект «Про оренду житла» розроблено ще 2015 року, однак далі обговорення справа не пішла.
На початку нинішнього року заговорили про підготовку нового законопроекту, в якому передбачається введення нових підходів. Однак, низка експертів зазначає: якщо окремі деталі документу стосовно суми сплати податків на здавання в оренду житла, порядку прописки, вселення жильців і їх виселення через порушення договорів виписані конкретно, то пропозиції щодо вирішення головної проблеми – на яких засадах буде здійснюватись будівництво і реалізація орендного житла - викликають застереження.
Зокрема, розробники законопроекту пропонують забудовникам не лише зводити й продавати житло, а й брати на баланс багатоповерхівки з не викупленими квартирами й здавати їх в оренду. Та наскільки реальний такий задум? Адже Мінрегіонбуд пропонує цю схему вже кілька років, і за цей час не знайшлося жодного забудовника, який би хоча б заради експерименту випробував би згадану схему. І для цього є причини - додаткові витрати, непрофільні для будівельників.
Підраховано, що кошти, вкладені в будівництво орендного житла, окуповуються протягом 30-40 років. Будівельні фірми, де обіг коштів на порядок швидший, нездатні для виконання подібних цілей. Справу зможе зрушити з місця інший вид бізнесу. Власне, ринок, на якому житло будується саме для здачі в оренду, вже існує. Не секрет, що навіть сьогодні, коли ще не існує відповідного законодавства, є підприємливі люди, які вкладають кошти в будівництво квартир, призначених для здачі в оренду. Темпи і обсяги цього виду бізнесу зростають. Але щоб він став масштабнішим і прозорішим, його треба розвивати на державному рівні.
Олег Приходько, експерт у сфері нерухомості:
- На ринку присутні як великі орендодавці, які мають десятки квартир для здачі, так і ті, в яких одна-дві квартири. І якщо для перших це повноцінний бізнес, то для других – джерело доходів, яке дозволяє їм вирватися за межу бідності. Усвідомлюючи й приймаючи таку сегментацію як реальність, необхідно й державний підхід будувати на тому, що з орендодавців, які мають до 5 квартир, брати фіксовану щомісячну вартість. А для тих, у кого оренда – це масштабніший бізнес, необхідно встановити справедливий податок залежно від доходів, а ще краще – надавати короткочасні кредити для придбання такого житла, періодичного обслуговування та проведення ремонтів.
Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.
Віталій Кличко
25.04.2018
Капітальні ремонти медичних закладів ми продовжуємо і цього року. У наших планах також...
Володимир Прокопів
25.04.2018
Сьогодні дали публічний старт Громадському бюджету - 2019. Друзі, ГБ -це ваш шанс...
Петро Порошенко
26.04.2018
ЗСУ увійшли до десятки найсильніших армій Європи.
За версією Global Firepower саме українська...
Микола Поворозник
23.04.2018
Мова йде про надання дозволу на залучення кредиту від Європейського інвестиційного банку в...
Петро Пантелеєв
23.04.2018
Місто має варіант, як не зупиняти процес передачі майна в очікуванні нового складу...
Олександр Густєлєв
17.04.2018
Аби встигнути відремонтувати максимальну кількість об’єктів, дорожньо-будівельний сезон був розпочатий ще на початку...
Дмитро Давтян
17.04.2018
Ми отримуємо чимало скарг від містян про те, що хліба завозиться недостатньо, що...
Олександр Спасибко
10.04.2018
Київська міська державна адміністрація вимагає зупинити будівельні роботи з будівництва готельного комплексу на...
Юрій Крикунов
06.04.2018
Буде у нас і нововведення: вперше у цьому році ми відправляємо на відпочинок...
Ганна Старостенко
05.04.2018
Чергове засідання «освітньої» комісії Київради: на порядку денному півсотні земельних справ, що мають...
Андрій Странніков
04.04.2018
За підрахунками, аби забезпечити належне функціонування закладів необхідно 14, 5 мільйонів гривень. Так...
Дмитро Левченко
04.04.2018
Окрім придбання нових вагонів, продовжуємо капітально ремонтувати й станції Борщагівської лінії. Уладнали всі...
Дмитро Білоцерковець
04.04.2018
Вранці здійснено демонтаж однієї з останніх "клоак- шанхаїв" центру міста на верхньому майданчику...
Сергій Симонов
28.03.2018
Президент України підписав Закон #5364 щодо реформування сфери паркування транспортних засобів. Прийняття Закону...
Валентина Гінзбург
27.03.2018
У 2018 році на фінансування урядової програми «Доступні ліки» виділено 75,4 мільйони гривень,...
Уляна Супрун
26.03.2018
З другого квітня розпочинається національна кампанія з підписання декларацій українців зі своїми лікарями....
Олексій Резніков
22.03.2018
Ми пройшли всі процедури щодо присвоєння аеропорту «Київ» (Жуляни) імені авіаконструктора Сікорського. Ми...