EUR: 29.28
USD: 27.33

Назвали найкращі книжки року для дітей і підлітків

09:26
20.12.2016
Назвали найкращі книжки року для дітей і підлітків

Проект підтримки дитячого читання "BaraBooka. Простір української дитячої книги" назвав вже втретє визначив лауреатів серед дитячих, підліткових та родинних видань року.

Відзнаки отримали книжки в 10 номінаціях, серед яких дебют автора, ілюстратора і видавництва, а також поет, прозаїк та ілюстратор року, пізнавальні книжки, видання для батьків, підлітків і класика родинного читання. 

– Спочатку ми визначали шість найпомітніших книжок року. Але цей напрямок настільки бурхливо розвивається, що ми вирішили зробити окремі номінації для ілюстраторів, видавництв і письменників, як поетів, так і прозаїків, - розповіла співзасновниця проекту БараБука, письменниця Тетяна Стус. – Експертами виступають автори нашої редакції, науковці, враховуємо думку дітей-читачів.

Серед дебютантів переможцями цього року стали: Мія Марченко з фентазі "Місто тіней" (дебют в прозі, вона ж відзначена  Корнійчуковською премією і першою премією конкурсу «Коронація слова» в номінації "Найкращий прозовий твір для дітей середнього шкільного віку"), Романа Рубан з розвиваючою книгою для малюків "Славні професії борсука" (дебют в ілюстрації), видавництво "Wise bee" з книжкою Марини Павленко для дівчат-підлітків "Моя класнюча дівчинка" (видавничий дебют).

– Підліткова повість Мії Марченко – дуже глибока, світла. В той же час вона тримає в напрузі і дає розуміння ситуації, яка відбувається в нашій країні, – зауважила Тетяна Стус. – Йдеться про два світи: реальний і фантастичний, де вкрали світло і люди почали вести війни. Для батьків це можливість почати говорити про те, що коїться у нас. 

Дитячим поетом року назвали Григорія Фальковича ("Шалахмонеси"), прозаїком - Валентину Вздульську ("Плутон") а ілюстраторкою - Оксану Булу ("Зубр шукає гніздо"). 

– Сьогодні в дитячій та підлітковій літературі кількість переходить в якість, вона стає вибагливішою. Зокрема, в ілюстраціях замість зайчиків, котиків та інших традиційних зображень ми спостерігаємо все більше експериментів. А цьогорічна лауреатка Оксана Була є не лише ілюстраторкою, а й авторкою казки. В її оповідках «Зубр шукає гніздо» з’являються вигадані дивовижні істоти туконі – це звірятка, які взимку вкладають мешканців лісу спати, – поділилася співзасновниця проекту. – Щодо тематики від початку наша позиція була такою, що з дітьми варто говорити на серйозні теми, як насильство та смерть, яких дорослі часто соромляться. Першого року ми відзначили фантастичну історію «Душниця» Володимира Арєнева, в якій йшлося про втрати, внутрішню боротьбу, пошук ідентичності. Цьогоріч маємо твір для молодших школярів «Плутон» Валентини Вздульської, який також піднімає тему втрати. Важливо, що в книгах проблеми не лише називаються, а й дається інструмент для терапії. 

В номінації «Пізнавальна книжка року» перемогла абетка-енциклопедія "Франко від А до Я", а у «Класиці родинного читання - повість Гості на мітлі" Володимира Рутківського про стару відьму, яка шукає собі ученицю.  Батьківською книжкою року став "Тато в декреті" Артема Чапая, в якій розповідається про особистий досвід виховання дітей. 

– Вперше до переліку номінацій додалася підліткова література. Видавництва відчувають попит на таку книжку.  Були напружені змагання між виданнями різних жанрів та для різної аудиторії. Приємно, що є не лише дівчача підліткова література, але й хлопчача, адже хлопчиків у такому віці важче заставити читати. Яскравим прикладом такої літератури є цьогорічний переможець – детектив "Гімназист і Чорна рука"Андрія Кокотюхи, – зазначила Тетяна Стус.

Дві книжки отримали спеціальні відзнаки – це "Хрестоматія сучасної української дитячої літератури" ("Шпаргалка для вчителя") та "Шапочка і кит" Катерини Бабкіної («Книжка, що рятує»).

– «Шапочка і кит» – книга для родинного читання, вона складна, глибока, драматична, піднімає дуже важливу тему – йдеться про хлопчика, який бореться з лейкозом. А також видання має благодійну складову, частина від вартості книги йде на допомогу дітям з раком крові, – прокоментувала засновниця «БараБуки». – Хрестоматія ж – це справжня революція в освіті. До переліку авторів творів для дитячого читання увійшли 40 сучасних українських письменників. 

Крім того, упродовж останнього місяця на сайті проекту тривало читацьке голосування, в якому найбільшу прихильність здобула серія книжок про китеня Тимка письменниці Еліни Заржицької.

Нагадаємо, що в опереті презентують «Пригоди Буратіно» з улюбленими мелодіями.

2101
Володимир Бондаренко
Костянтин Яловий
Дмитро Банас

Володимир Бондаренко

керівник апарату КМДА:

Місто закликає киян активніше долучатися до суспільно-політичного життя та брати участь у конкурсах і проектах, оголошених адміністрацією.

Костянтин Яловий

голова Постійної комісії Київради з питань екологічної політики:

– Кожен проект Бюджету участі заслуговує уваги і поваги до тих киян, кому небайдужий розвиток нашого міста, зокрема його екологічний стан. В першу чергу я голосував за проект розвитку та благоустрою парку «Нивки», який передбачає очищення озера, встановлення освітлення та створення нових зон відпочинку з доступом до води. Закликаю всіх приєднуватися до цієї ініціативи та активно підтримувати своїми голосами важливі проекти, адже разом ми зможемо створити сучасне комфортне місто для всіх.

Дмитро Банас

депутат Київської міської ради :

– Кияни подали багато проектів до бюджету участі. Однак здивований, що так мало людей на даний час долучилися до голосування. Хоча це наш перший досвід бюджету участі, новий для нас механізм. Переконаний, що надалі буде більше проектів і більше голосів. Тому закликаю мешканців Києва вдало розподілити 50 мільйонів громадського бюджету. Це чудовий шанс зробити Київ кращим.

Конкурс короткої прози про сучасний Київ і киян
Киян запрошують взяти участь у конкурсі короткої прози «Як тебе не любити…». Головний задум розробників – залучити до участі у конкурсі майстрів малої прози, які можуть показати принади сучасного Києва, розказати історії людей, закоханих у Київ.  На розгляд приймаються раніше не опубліковані короткі оповідання українською мовою про: сучасний Київ та сучасних киян; о...