ss

На які кредитні пастки потрапляють українці

11:34
26.09.2017
На які кредитні пастки потрапляють українці

Іноді позичені суми можуть вирости до 730% річних

«Гроші – готівкою. Ніяких довідок і поручителів для отримання кредиту», – такі рекламні заклики заманюють довірливих киян до фінансової пастки. Хоча ці діяння є відвертим шахрайством, але кримінальної відповідальності за них, на жаль, не передбачено. Адже документом, що регламентує відносини між кредитодавцем і позичальником, виступає хитромудрий договір, над текстом якого попрацювала ціла «армія» юристів, фінансистів і навіть психологів. 

Таємниця «пролонгації» 

У пошуках «швидких» грошей наш кореспондент натрапив на цікавий інтернет-сайт, де чорним по білому написано: «Компанія надає дрібні кредити до 5 000 грн на період до 15 днів. Усе, що потрібно для отримання кредиту, – це паспорт та ідентифікаційний код. За 20 хвилин гроші готівкою – у Вас у руках…». 

Проте, як з’ясувалося, для отримання такого кредиту потрібно обов`язково надати власний номер мобільного телефону, адресу місця постійного місця проживання та реєстрації.

Далі наводилися «факти в цифрах»: «92% наших клієнтів задоволені або дуже задоволені нашим сервісом. 79% наших клієнтів рекомендували нас своїм друзям…». 

Щоправда, під рубрикою «Відгуки клієнтів» був поданий лише єдиний лист від буцімто вдячної клієнтки: «Наприкінці місяця час оплачувати комунальні послуги, а на фабриці затримують зарплату. Звернулася… Без проблем взяла 600 гривень, через тиждень повернула. Дякуємо за допомогу! Наталія Котлярова, швачка». Наскільки ж такі віртуальні відгуки відповідають реальним ситуаціям? Щоб перевірити дану інформацію, ми вирішили завітати до найближчого відділення цієї «контори» на вулиці Великій Васильківській (поблизу станції метро «Палац Україна»). На порозі привітно зустрів симпатичний молодик і відразу вручив кольоровий буклетик «Гроші – готівкою». Він гарантував термінове отримання 5000 гривень, причому без низки документів і застави майна! Цей кредит надається на 15 днів із подальшою пролонгацією (кількість пролонгацій – 26). 

На перший погляд, усе чудово. А на другий? Річ у тім, що на робочому столі молодика наш кореспондент угледів лист, в якому зазначались відсоткові ставки й пеня за кредит (2% – за кожен день кредитування, ще 2% – за суму взятого кредиту). Враховуючи те, що цей лист – необхідна умова для погашення кредитного зобов’язання, ми попросили надати його для ознайомлення. Проте отримали відмову: мовляв, це робити заборонено. Чим же викликана така секретність? 

Таємне стало явним, коли ми взяли калькулятор і почали рахувати. Матінко рідна! Виходить, якщо вам позичають 5000 грн, то через 15 днів доведеться віддати на 1500 грн більше (6500 грн). Враховуючи те, що за кожен день користування кредитом потрібно сплачувати 2%, то в кінцевому рахунку отримаємо (увага!) 730% річних. А якщо не зможете своєчасно розрахуватись, то вам люб’язно запропонують «пролонгації» (до 26 разів). Також нараховуватиметься ще й 2% пені за кожний день прострочення виплат. Оце таке справжнє «тіло кредиту»: позичка на кілька тисяч гривень завдяки так званим «пролонгаціям» перетворюється на фінансовий зашморг у десятки тисяч! 

Дамо раду через Раду

Як показує практика, працівники фінустанов уміють добре «запудрювати» мізки. Вони чарівно усміхаються, наголошують на позитивних моментах договору, а наприкінці розмови розхвалюють свої переваги перед конкурентами. Зазвичай, усі плюси озвучуються відразу, щоб відволікти увагу від прихованих мінусів, про які замовчують чи лише обережно натякають. Часто під час бесіди «забувають» повідомити про реальні відсотки, комісійні, штрафні (котрі прописані дрібним шрифтом). 

Що ж робити, аби протистояти подібним «сюрпризам»? Як дізналась «Вечірка», для вирішення таких проблем у профільному парламентському комітеті мають розглянути законопроект № 2014а. У ньому передбачено обмеження розміру пені та строку нарахування недоутримки (за договорами про надання споживчого кредиту). Йдеться про захист прав споживачів-фізичних осіб, які опинились у важкому економічному становищі та не можуть виконувати фінансові зобов'язання внаслідок невиправдано завищеного розміру штрафних санкцій. 

На превеликий жаль, найбільша помилка багатьох клієнтів у тому, що під час підписання договору вони надають значення саме процентній ставці, незважаючи на різні комісійні та інші сплати. Відтак реальна переплата може становити суму, яка дорівнюватиме не 10-15% (як обіцялося спочатку), а в 3-4 рази більшу, тобто перевершити половину «тіла» кредиту (позиченої суми). І тут ніякий адвокат не врятує: клієнт самостійно виносить собі вирок тим, що не уточнює деталі про додаткові платежі. 


«Коли берете гроші, уважно читайте договір» 

Лариса Антощук, юрист: 

— Кредитор, який не просить довідки про доходи, має інші ефективні інструменти для повернення коштів. Ними, до речі, користуються колектори. Зрозуміло, що дзвінки о другій годині ночі, тривалі розмови з рідними змушують боржника знайти відповідні кошти. Більш неприємним може бути лише виклик до суду (хоча трапляються і псевдовиклики) з метою стягнення боргу, відсотків, пені. Ще один інструмент захисту інтересів позикодавців (які заманюють «солодкими» умовами кредитування) — високі відсоткові ставки за користування, значна пеня за невчасне повернення. При цьому внести будь-які зміни до договору позики неможливо: або бери, або не бери. 

Під час оформлення кредиту варто звернути увагу на деякі деталі, насамперед, на «одноразову комісію за оформлення кредиту». Це декілька відсотків від його суми. Також у договорі можуть прописати «плату (комісію) за обслуговування кредиту». Написану дрібним шрифтом, її можна навіть не помітити. 

Наступна пастка – кредити з пільговим періодом, наприклад, 30 днів. Ви це розумієте буквально і не читаєте уважно договір. А там може бути сказано, що погашення проводиться першого числа кожного місяця, розрахунковий період – місяць. Купуєте річ і думаєте, що у вас попереду ще цілих 30 днів. Але якщо ви придбали 27-го числа, то у вас залишилося лише 3-4 дні до першого числа наступного місяця. Ви сплачуєте гроші протягом 30-тиденного періоду і думаєте, що вклались у пільговий період. А насправді виникає заборгованість, на яку нараховують відсотки. 

Отож, коли берете гроші, уважно читайте договір. Особливо звертайте увагу на те, що написане дрібним шрифтом, посилання під основним текстом та розділи на кшалт «Інше» чи «Додаткові умови». 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook

611

Юрій Назаров

22.11.2017

У процесі перетворення Києва на розумне місто – Київрада ухвалила концепцію “Kyiv Smart...

Петро Порошенко

21.11.2017

Я вирушаю на саміт Східного партнерства, щоб визначити нові проміжні цілі та рубежі...

Віталій Кличко

21.11.2017

Сьогодні ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Рівно чотири року тому у цей...

Володимир В'ятрович

20.11.2017

Голодомор залишається історичною темою, що демонструє найбільший консенсус українців в оцінці минулого. 77%...

Ганна Старостенко

21.11.2017

Київ має бути прикладом у реформуванні освіти, тому ця галузь вже 4 роки...

Володимир Прокопів

21.11.2017

21 листопада 2013 року Україна почала писати нову сторінку своєї історії. Я думаю,...

Микола Поворозник

20.11.2017

- Серед школярів зареєстровано зростання захворюваності на грип на 4,8%, 4049 випадків, що...

Сергій Симонов

20.11.2017

Оригінальна новорічна ілюмінація – візитівка Києва. Як і всі європейські міста, Київ готується...

Уляна Супрун

20.11.2017

- Сьогодні Всесвітній день дитини. Для того, щоби наші діти були щасливими, здоровими,...

Андрій Странніков

20.11.2017

І знову про Громадський бюджет. Сьогодні разом з Serhiy Loboyko та Владимир Басовский...

Олександр Спасибко

16.11.2017

На вулиці Бахмацькій, 35 у Святошинському районі Києва збудують дошкільний навчальний заклад. Новий...

Петро Пантелеєв

15.11.2017

Структурна реорганізація ПАТ «Київенерго» не вплине на процес повернення в управління містом об’єктів...

Юрій Крикунов

15.11.2017

Спостерігається позитивна динаміка у підвищенні рівня заробітної плати на столичних підприємствах. Про це...

Анна Свириденко

15.11.2017

... Ми зробили ще маленький крок до комплексного відновлення «Братислави» та перетворення її...

Андрій Странніков

14.11.2017

Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам складає 41 мільйон гривень.  На здійснення...

Валентина Гінзбург

14.11.2017

Фахівці запевняють, що до 80% випадків сліпоти піддаються корекції і лікуванню. При вчасному...

Вадим Васильчук

13.11.2017

#Фестиваль_Гайдамака Кінокурс триває;) Учасники у захваті від секретів від сучасного режисера; А хто...

Геннадій Пліс

07.11.2017

Окрім оптимізації транспортної мережі, затори у Сингапурі вдалося мінімізувати наступними кроками:
1)...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

01.11.2017

Вітаємо ЄС з 24-річчям! Цього дня 1993 року набрала чинності Маастрихтська угода –...

Тетяна Меліхова

23.10.2017

Крадуть ліфтове обладнання. По всьому місту і по кілька разів в одному будинку.

...
Кожна історична будівля будь-якого міста – це його унікальне «обличчя», скарбничка переказів і легенд, а також магніт для туристів. Але лише тоді, коли над цим ведеться цілеспрямована робота. Зовнішній вигляд Києва псує кількасот занедбаних старовинних будинків, які не реставруються роками. Як правило, про них згадують вже на етапі остаточної руйнації. Таке непривабливе «обличчя» зовсім ...