ss

«Мертва петля» і життя Петра Нестерова

09:35
11.09.2017
«Мертва петля» і  життя Петра Нестерова

«Мертву петлю» в київському небі Петро Нестеров зробив, щоб вижити самому й зберегти життя тисячам пілотів. 9 вересня вважається «Днем народження» цієї фігури вищого пілотажу...

Невеличка київська вулиця, неподалік від заводу "Більшовик", носить ім’я знаменитого льотчика Петра Нестерова, який народився 27 лютого1887 року.  Сто років тому тут був Сирецький аеродром, піднявшись з якого штабс-капітан  21 корпусного загону 3-ї київської роти 9 вересня 1913 року  виконав першу в світі "мертву петлю" -- найскладнішу фігуру вищого пілотажу, яка згодом отримала  назву "петлі Нестерова".

В той час інструкціями польотів на аеропланах категорично заборонялося будь-які нахили, круті віражі й спіралі. Але льотчик-хуліган її порушив... Ще будучи курсантом Гатчинської авіаційної школи, Нестеров обговорював із товаришами по службі можливість здійснити вертикальний політ по замкнутому колу – так звану "мертву петлю". Ніхто з авіаторів на це ще не наважувався.

27 серпня (9 вересня – за новим стилем) 1913 року на висоті 800--1000 метрів льотчик Нестеров  вимкнув  двигуна "Гном" свого "Ньюпора IV " й почав пікірувати.

На висоті близько 600 метрів двигун увімкнувся й літак пішов вертикально вгору, потім перевернувся на спину, намалював у повітрі петлю й пішов у піке. Літак випрямився й плавно приземлився. Чого тільки не писали газети про той політ! Від захоплення  " відчайдушною хоробрістю"  Нестерова, до нерозуміння  "безрозсудності" вчинку. Але більшість писали:  "Ваше відкриття в авіації веде до збереження життя багатьох льотчиків. "Мертва петля" не повинна вже так називатися: вона стала живою. Ви перемогли смерть розумом і силою волі! Навчіть інших сміливців перемагати дух смерті в повітрі..."

Київське товариство повітроплавання і науково-технічне товариство одноголосно вирішили нагородити Петра Нестерова золотою медаллю за "перше в світі вдале вирішення, з ризиком для життя, питання управління аеропланами при вертикальних кренах".

Тодішній Київ був одним із центрів світової авіації. 10–11 серпня 1913 р. Петро Нестеров без попередньої підготовки здійснив переліт за маршрутом Київ-Остер-Ніжин-Київ. За кілька днів він повторив цей переліт, але вже на чолі групи з трьох літаків. Це був перший у світі груповий переліт строєм, з чотирма посадками на обраних з повітря майданчиках. На літаку Нестерова був також кінооператор Володимир Добржанський, який зняв з борту літака перший в історії авіації півгодинний документальний фільм.

Військовий льотчик став випробувачем багатьох створених у Києві нових літаків, у тому числі авіаконструктора Олександра Карпеки та братів Касьяненків. Міцна дружба пілота-практика із Федором Терещенком — власником першого на теренах Російської імперії авіазаводу в селищі Червоному на Житомирщині — дала змогу започаткувати випуск перших вітчизняних серійних літаків.

...19 липня (1 серпня за н.с.) 1914 р. розпочалася Перша світова війна. 11-й авіазагін, яким командував Нестеров, прибув  у місто Жовква, в тридцяти кілометрах від Львова. Нестеров здійснював повітряну розвідку і виконав одне з перших бомбардувань пристосованими для цього артилерійськими снарядами.

Незабаром російським військам став докучати австрійський льотчик барон Фрідріх фон Розенталь,  який щодня здійснював повітряну розвідку на своєму біплані "Альбатрос". Увечері 25 серпня 1914 р. генерал-квартирмейстер М.Д. Бонч-Бруєвич під час штабної наради став дорікати льотчикам за безкарні польоти ворожого розвідника і, нарешті, звинуватив їх у боягузтві. Тоді Нестеров дав слово, що припинить польоти австрійця.

Наступного ранку,  8 вересня  (за новим стилем) 2014 р.  ворожий "Альбатрос" знову з'явився в небі.  27-річний пілот Нестеров наздогнав ворога, зайшов ззаду і згори вдарив австрійський літак, після чого обидва літаки впали і розбилися. Це був  перший у світі повітряний таран,  перший повітряний бій.

Тіло Петра Нестерова перевезли до Києва. Його відспівували в Нікольському військовому соборі на Печерську і з великими військовими почестями і поховали на кладовищі поблизу Аскольдової могили.  Після того як у 1930-ті роки було прийнято рішення про створення на місці кладовища на Аскольдовій могилі парку, прах Петра Нестерова перепоховали на Лук'янівському кладовищі.

На будинку № 5  по вулиці  Московській, де знаменитий авіатор винаймав квартиру, було встановлено меморіальну дошку. Пам'ятник П.М.Нестерову встановлено перед адміністративною будівлею авіазаводу "Антонов".  Під час Другої світової війни  його ім’я присвоєно 1-й Червонопрапорній винищувальній авіаційній ескадрильї Ленінградського фронту. В 1962 році ФАІ заснувала перехідний приз для переможця першості світу з вищого пілотажу - кубок імені Нестерова. В 1986 році іменем Нестерова названа відкрита мала планета.

З часом "петля Нестерова" стала для авіації звичайною фігурою вищого пілотажу, а повітряний таран радянські льотчики в роки Великої Вітчизняної війни застосували більше шестиста разів. Зараз ця  фігура вищого пілотажу є майже обов’язковою на всіх авіашоу. 

883

Петро Порошенко

21.11.2017

Я вирушаю на саміт Східного партнерства, щоб визначити нові проміжні цілі та рубежі...

Віталій Кличко

21.11.2017

Сьогодні ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Рівно чотири року тому у цей...

Володимир В'ятрович

20.11.2017

Голодомор залишається історичною темою, що демонструє найбільший консенсус українців в оцінці минулого. 77%...

Ганна Старостенко

21.11.2017

Київ має бути прикладом у реформуванні освіти, тому ця галузь вже 4 роки...

Володимир Прокопів

21.11.2017

21 листопада 2013 року Україна почала писати нову сторінку своєї історії. Я думаю,...

Микола Поворозник

20.11.2017

- Серед школярів зареєстровано зростання захворюваності на грип на 4,8%, 4049 випадків, що...

Сергій Симонов

20.11.2017

Оригінальна новорічна ілюмінація – візитівка Києва. Як і всі європейські міста, Київ готується...

Уляна Супрун

20.11.2017

- Сьогодні Всесвітній день дитини. Для того, щоби наші діти були щасливими, здоровими,...

Андрій Странніков

20.11.2017

І знову про Громадський бюджет. Сьогодні разом з Serhiy Loboyko та Владимир Басовский...

Олександр Спасибко

16.11.2017

На вулиці Бахмацькій, 35 у Святошинському районі Києва збудують дошкільний навчальний заклад. Новий...

Петро Пантелеєв

15.11.2017

Структурна реорганізація ПАТ «Київенерго» не вплине на процес повернення в управління містом об’єктів...

Юрій Крикунов

15.11.2017

Спостерігається позитивна динаміка у підвищенні рівня заробітної плати на столичних підприємствах. Про це...

Анна Свириденко

15.11.2017

... Ми зробили ще маленький крок до комплексного відновлення «Братислави» та перетворення її...

Юрій Назаров

14.11.2017

У Києві запрацювала система оповіщення про надзвичайні ситуації у столиці.  Це територіальна автоматизована...

Андрій Странніков

14.11.2017

Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам складає 41 мільйон гривень.  На здійснення...

Валентина Гінзбург

14.11.2017

Фахівці запевняють, що до 80% випадків сліпоти піддаються корекції і лікуванню. При вчасному...

Вадим Васильчук

13.11.2017

#Фестиваль_Гайдамака Кінокурс триває;) Учасники у захваті від секретів від сучасного режисера; А хто...

Геннадій Пліс

07.11.2017

Окрім оптимізації транспортної мережі, затори у Сингапурі вдалося мінімізувати наступними кроками:
1)...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

01.11.2017

Вітаємо ЄС з 24-річчям! Цього дня 1993 року набрала чинності Маастрихтська угода –...

Тетяна Меліхова

23.10.2017

Крадуть ліфтове обладнання. По всьому місту і по кілька разів в одному будинку.

...
Ухвалений півроку тому закон про ринок електроенергії, як випливає з його перехідних положень, реально запрацює через два роки. Однак реформа електроенергетичної галузі в Києві вже стартувала. Днями столичний енергетичний монополіст «Київенерго» оголосив про свою реорганізацію: на вимогу нового закону до кінця 20...