ss

«Мертва петля» і життя Петра Нестерова

09:35
11.09.2017
«Мертва петля» і  життя Петра Нестерова

«Мертву петлю» в київському небі Петро Нестеров зробив, щоб вижити самому й зберегти життя тисячам пілотів. 9 вересня вважається «Днем народження» цієї фігури вищого пілотажу...

Невеличка київська вулиця, неподалік від заводу "Більшовик", носить ім’я знаменитого льотчика Петра Нестерова, який народився 27 лютого1887 року.  Сто років тому тут був Сирецький аеродром, піднявшись з якого штабс-капітан  21 корпусного загону 3-ї київської роти 9 вересня 1913 року  виконав першу в світі "мертву петлю" -- найскладнішу фігуру вищого пілотажу, яка згодом отримала  назву "петлі Нестерова".

В той час інструкціями польотів на аеропланах категорично заборонялося будь-які нахили, круті віражі й спіралі. Але льотчик-хуліган її порушив... Ще будучи курсантом Гатчинської авіаційної школи, Нестеров обговорював із товаришами по службі можливість здійснити вертикальний політ по замкнутому колу – так звану "мертву петлю". Ніхто з авіаторів на це ще не наважувався.

27 серпня (9 вересня – за новим стилем) 1913 року на висоті 800--1000 метрів льотчик Нестеров  вимкнув  двигуна "Гном" свого "Ньюпора IV " й почав пікірувати.

На висоті близько 600 метрів двигун увімкнувся й літак пішов вертикально вгору, потім перевернувся на спину, намалював у повітрі петлю й пішов у піке. Літак випрямився й плавно приземлився. Чого тільки не писали газети про той політ! Від захоплення  " відчайдушною хоробрістю"  Нестерова, до нерозуміння  "безрозсудності" вчинку. Але більшість писали:  "Ваше відкриття в авіації веде до збереження життя багатьох льотчиків. "Мертва петля" не повинна вже так називатися: вона стала живою. Ви перемогли смерть розумом і силою волі! Навчіть інших сміливців перемагати дух смерті в повітрі..."

Київське товариство повітроплавання і науково-технічне товариство одноголосно вирішили нагородити Петра Нестерова золотою медаллю за "перше в світі вдале вирішення, з ризиком для життя, питання управління аеропланами при вертикальних кренах".

Тодішній Київ був одним із центрів світової авіації. 10–11 серпня 1913 р. Петро Нестеров без попередньої підготовки здійснив переліт за маршрутом Київ-Остер-Ніжин-Київ. За кілька днів він повторив цей переліт, але вже на чолі групи з трьох літаків. Це був перший у світі груповий переліт строєм, з чотирма посадками на обраних з повітря майданчиках. На літаку Нестерова був також кінооператор Володимир Добржанський, який зняв з борту літака перший в історії авіації півгодинний документальний фільм.

Військовий льотчик став випробувачем багатьох створених у Києві нових літаків, у тому числі авіаконструктора Олександра Карпеки та братів Касьяненків. Міцна дружба пілота-практика із Федором Терещенком — власником першого на теренах Російської імперії авіазаводу в селищі Червоному на Житомирщині — дала змогу започаткувати випуск перших вітчизняних серійних літаків.

...19 липня (1 серпня за н.с.) 1914 р. розпочалася Перша світова війна. 11-й авіазагін, яким командував Нестеров, прибув  у місто Жовква, в тридцяти кілометрах від Львова. Нестеров здійснював повітряну розвідку і виконав одне з перших бомбардувань пристосованими для цього артилерійськими снарядами.

Незабаром російським військам став докучати австрійський льотчик барон Фрідріх фон Розенталь,  який щодня здійснював повітряну розвідку на своєму біплані "Альбатрос". Увечері 25 серпня 1914 р. генерал-квартирмейстер М.Д. Бонч-Бруєвич під час штабної наради став дорікати льотчикам за безкарні польоти ворожого розвідника і, нарешті, звинуватив їх у боягузтві. Тоді Нестеров дав слово, що припинить польоти австрійця.

Наступного ранку,  8 вересня  (за новим стилем) 2014 р.  ворожий "Альбатрос" знову з'явився в небі.  27-річний пілот Нестеров наздогнав ворога, зайшов ззаду і згори вдарив австрійський літак, після чого обидва літаки впали і розбилися. Це був  перший у світі повітряний таран,  перший повітряний бій.

Тіло Петра Нестерова перевезли до Києва. Його відспівували в Нікольському військовому соборі на Печерську і з великими військовими почестями і поховали на кладовищі поблизу Аскольдової могили.  Після того як у 1930-ті роки було прийнято рішення про створення на місці кладовища на Аскольдовій могилі парку, прах Петра Нестерова перепоховали на Лук'янівському кладовищі.

На будинку № 5  по вулиці  Московській, де знаменитий авіатор винаймав квартиру, було встановлено меморіальну дошку. Пам'ятник П.М.Нестерову встановлено перед адміністративною будівлею авіазаводу "Антонов".  Під час Другої світової війни  його ім’я присвоєно 1-й Червонопрапорній винищувальній авіаційній ескадрильї Ленінградського фронту. В 1962 році ФАІ заснувала перехідний приз для переможця першості світу з вищого пілотажу - кубок імені Нестерова. В 1986 році іменем Нестерова названа відкрита мала планета.

З часом "петля Нестерова" стала для авіації звичайною фігурою вищого пілотажу, а повітряний таран радянські льотчики в роки Великої Вітчизняної війни застосували більше шестиста разів. Зараз ця  фігура вищого пілотажу є майже обов’язковою на всіх авіашоу. 

519

Олег Гаряга

19.09.2017

Ми розпочинаємо одягання пам’ятника Анні у національні костюми – у нас ще такого...

Дмитро Білоцерковець

19.09.2017

На вихідних співробітники поліції затримали злодіїв, які перевозили в Mercedes 14 кришок від...

Петро Пантелеєв

19.09.2017

Рішення й проекти, що не мають підтримки громади - приречені. Ми повинні розвивати...

Олексій Резніков

19.09.2017

Нова редакція Статуту буде прописана таким чином, що інтереси публічні будуть переважати над...

Віталій Кличко

19.09.2017

Держава фактично повернула муніципалітетам попередні борги. Логічним є те, що органи місцевого самоврядування...

Володимир Гройсман

19.09.2017

15 вересня ми внесли в Парламент закон про бюджет на 2018 рік. Це...

Андрій Странніков

14.09.2017

У Київраді формують прогнозовані показники Головного фінансового документу столиці на 2018 рік. За...

Володимир Прокопів

14.09.2017

Київ буде центром грандіозної міжнародної спортивної події. Ми прийматимемо фінальний матч Ліги Чемпіонів...

Юрій Назаров

14.09.2017

За допомогою камер ми зможемо контролювати рух, регулювати роботу світлофорів, там, де є...

Владислав Михайленко

14.09.2017

Тривалий час в місті Києві існувала законодавча колізія. Згідно чинного законодавства, алкогольні напої...

Микола Поворозник

13.09.2017

 Сьогодні 43 872 родинам відмовлено у перепризначенні житлової субсидії на наступний період із...

Валентин Мондриївський

11.09.2017

У рамках виконання Бюджету участі в Подільському районі  відкрили спортивний майданчик на вул....

Артем Стельмашов

12.09.2017

Останнім часом кількість "зради" в фейсбуці зашкалює. Щоб трохи додати позитиву, вирішив додати...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

07.09.2017

Є ідея – нема грошей? Якщо ви кіно- чи телевиробник, робите документалістику чи...

Петро Порошенко

07.09.2017

Опитування громадської думки показують, що більшість українців підтримують і вступ до Євросоюзу, і...

Марина Хонда

07.09.2017

Дуже сподіваюся, що ця перша спільна зустріч була достатньо корисною. Ми ще не...

До війни він займався суто мирною справою – працював бухгалтером. У миті натхнення – творив. Особливо полюбляв інкрустацію бісером. До цієї делікатної мистецької справи долучився ще підлітком. Навчання у 252-й школі на Оболоні, виконання домашніх завдань та відвіданням спортивних секцій, зокрема, з рукопашного бою, забирали весь час. Однак знаходив години для улюбленого рукоділля. Пізніше виготовляв чудернацькі маски, одяг, посуд, ...