EUR: 30.22
USD: 25.84

Художник погрожує підпалом через театр на Андріївському узвозі

16:38
18.12.2016
Художник погрожує підпалом через театр на Андріївському узвозі

«Будинки на Андріївському узвозі руйнують спеціально» – художній керівник театру «Колесо» Ірина Кліщевська

Візитними картками Подолу й Андріївського узвозу є Театр «Колесо» і Театр на Подолі. Обидва – багатостраждальні. Але зараз за своє існування найбільше воює саме унікальний театр «Колесо» - оаза культури й самобутності Подолу.

Киянам дуже боляче дивитися на узвіз, де залишилося всього два чи три житлових будинки. А практично всі інші будинки на Андріївському узвозі приватизовані. Їхні господарі знищують їх навмисне, цілеспрямовано та методично. В деяких через розбиті вікна, через навмисне пробиті покрівлі видно небо, інші завішані ганчір’ям, які імітують фасади будинків. Розмальовані паркани прикривають пустирі та будівництва, що розпочалися на Андріївському, який є територією заповідника «Стародавній Київ». Залишився один крок до перетворення вулиці мистецтв на музей приватизації.

Загроза нависла і над будівлею Театру «Колесо». У Києві розгорілася суперечка довкола старої будівлі на Андріївському узвозі, 8. Це будівельний комплекс, що містить кілька споруд — 2 житлові будинки, що виходять на вулицю, і службові флігелі. Будинок зведено у стилі неоренесанс наприкінці XIX — на початку XX ст. Колись це було помешкання середніх прошарків населення. Колись це була цільна садиба, яка складалася з двох будинків, з’єднаних між собою і внутрішнього дворика. Це складає унікальний простір, який не має аналогів на Андріївському узвозі і є Пам’яткою архітектури, історично-єдиною садибою 19 століття, що розташована на одному фундаменті. Це підтверджено офіційними документами.

Багато десятиліть тут була комунальна квартира, а коли комуналки розселили, будинок віддали під театр і художні майстерні. Тепер частина будівлі належить Театру, а частину (у дворі) - Спілка художників орендувала для народного художника України Анатолія Гайдамаки. І не просто орендувала, тут знаходилися його творчі майстерні, в яких художник деякий час мешкав. Зараз цей будинок порожній та занедбаний. Є експертне рішення комісії Подільського району про непридатність цієї будівлі (у дворі) для експлуатації. А сам власник майстерень Анатолій Гайдамака не має документів на ці приміщення. Сьогодні йде мова, про те, що частина унікальної садиби за єдиною адресою Андріївський узвіз, 8, яке є комунальною власністю міста, може бути передана в приватні руки пана Гайдамаки з правом приватизації. А це 3 поверхи, майже 300 м 2 , з виходом на Андріївський узвіз тільки через театр.

Художній керівник театру "Колесо", народна артистка України, лауреат "Київської Пекторалі" та лауреат премії імені Панаса Саксаганського  Ірина Кліщевська запевняє, що руйнування цього будинку видно неозброєним оком навіть зовні.

- Воно все не в найкращому стані. Навіть ззовні видно, що вікна хитаються. Прохід до нього можливий лише через театр, - каже заслужена артистка України, - Художник там не живе і майже ніколи не з’являється. Анатолій Гайдамака обіцяє зробити тут клуб художників чи галерею, але за останніх 30 років він абсолютно нічого не робив у цьому приміщенні. Але хоче це приміщення продати чи здати в оренду, вже є люди, які дуже у цьому зацікавлені. Ці люди вже неодноразово намагалися увірватся до приміщення театру, погрожували його працівникам… Сам художник теж загрожував колективу театру фізичною розправою. Навіть обіцяв підірвати будівлю й спалити всі свої картини Доводилося кілька разів викликати міліцію й поліцію. Тим часом це - пам'ятка архітектури. Якщо вона руйнуватиметься, тріщини підуть й по нашій будівлі, оскільки це - одна садиба на спільному фундаменті. Це підтверджують ахівні документи. До того ж, художнику запропонували орендувати інше приміщення, гідне його таланту й високого звання.

За її словами, незрозуміло, на якій підставі художник взагалі платить за цей будинок. Три роки тому Спілка художників припинила платити, а у Гайдамаки, як у приватної особи, немає ніяких угод.

- Якщо цю будівлю залишать на балансі міста, - вважає народна артистка Ірина Кліщевська, - його зобов’язані будуть відремонтувати, не порушуючи історичного вигляду. Будинок стане єдиним театральним комплексом з майданчиком для творчості молодих режисерів і акторів. "Театр "Колесо" приносить у бюджет міста 1,5 мільйонів гривень на рік від реалізації квитків. До нас приходить більше 10 тисяч глядачів на рік. Я вже мовчу про культурний внесок у життя Києва. Невже це все не варте збереження?", - запитує пані Ірина, - А передача в оренду приміщення пану Гайдамаці з подальшою ймовірною його приватизацією, про що свідчать факти, означає, по-перше, втрату комунальної власності громади міста, по-друге, знищення єдиного унікального мистецького простору на Андріївському узвозі, по-третє, будівництво під виглядом реконструкції загрожує руйнацією приміщенню театру «Колесо» . Це не тільки важливо, але й небезпечно для театру, для Андріївського узвозу та міста в цілому! Оскільки люди, які стоять за паном Гайдамакою, лобіюють прийняття рішення на його користь роблять це відкрито, цинічно та порушуючи усі закони, - заявляє Ірина Кліщевська, - Я не побоюся заявити, що Департамент комунального господарства відкрито ігнорує всі рішення комісії з культури КМДА. А КП «Київжилексплуатація» довгий час не давала театрові документів на будівлю. Йде явне маніпулювання іменем знаменитого художника. .

Комісія Київради з питань культури кілька разів розглядала питання передачі будівлі театру і навіть організовувала виїзне засідання, стан частини будинку в дворі - критичний і він потребує негайного проведення реставраційно-ремонтних работ, про що після огляду приміщення написала керівник Департаменту культури КМДА Діана Попова.

На що художник Анатолій Гайдамака зазначив, що проводити роботи по збереженню будівлі він згоден лише за умови подальшої приватизації чи оренди на 49 років (йому пропонували на три роки). В одному з коментарів художник заявив, що комісія дивилася й фотографувала лише підвал будинку, яким він начебто не користується багато років. "І ще якісь пляшки сфотографували. Це однозначно не мої, я подібними речами не захоплююся. Туди міг залізти хто завгодно", - обурюється він.

- Я взагалі вважаю, що це театр здійснив рейдерське захоплення моєї території, - каже Анатолій Гайдамака, - Під виглядом театру хтось хоче забрати будинок. Ну, по Києву з є багато занедбаних будинків культури. Чому б Ірині Кліщевській не взяти якийсь із них. Ну, яку користь приносить цей театр для Києва? Там 50 чоловік штату обслуговує 20 глядачів. Хіба там артисти?! Які стрибають перед носом у глядача і махають спідницями по колінах?!А я – один із художників, які започаткували Андріївський узвіз, як мистецький центр. Я у 1986 році з нуля починав свою майстерню. Це – імідж Андріївського узвозу. А прийшла «майданна влада» і мене виселяє. За те, що я з першого до останнього дня стояв на Майдані? А тепер Кліщевська повісила замки на воротах і я не можу потрапити до свого будинку, де жив 30 років! Хочете мене викинути? Викидайте! Завтра прийде батальйон «Дніпро-1», де я працюю волонтером і стане на мій захист. Я все спалю посеред узвозу і поїду з Києва. На Троєщину. На Андріївському узвозі не повинно бути ніяких театрів! Там усе повинно бути відкритим, для туристів!

«Колесо» і Гайдамака

Київський академічний театр «Колесо» був заснований наприкінці 1988 року. Театр має два сценічних майданчики та арт-кав’ярню, сьогодні його колектив налічує 50 людей. Попри те, що він камерний, за час свого існування вже прийняв 300 тисяч глядачів.

«Колесо» за майже 30 років об’їздило мало не півсвіту. Від початку заснування театр незмінно містився саме в будівлі за адресою Андріївський узвіз, 8. Садибу було обладнано під театральне приміщення, проте колектив підлаштовувався під особливості будівлі, а не навпаки, тобто повністю зберіг її первісний вигляд. Також театр дотримується всіх охоронних зобов’язань, про що йшлося на засіданні Комісії з питань культури, туризму та інформаційної політики.

Другий претендент на флігельне приміщення — народний художник-монументаліст України, лауреат Шевченківської премії, заслужений діяч мистецтв Анатолій Васильович Гайдамак. З останніх його робіт — проект пам’ятного знаку Захисникам Маріуполя з військовим храмом, проект храму з музеєм ікон і музеєм затоплених сіл у Черкасах. Анатолій Гайдамака був головним художником Меморіального комплексу «Національний музей історії України у Другій світовій війні», також він автор проектів меморіалу «Бабин Яр», Меморіалу жертвам Голодомору 1932-1933 рр., проекту розвитку меморіалу «Биківнянські могили», комплексного рішення та реалізації художнього оформлення музею «Чорнобиль» та багатьох інших — загалом близько 40 архітектурних об’єктів. Брав участь в українських та міжнародних виставках.

Що пропонують сторони?

Театр «Колесо» хоче орендувати приміщення, залишивши його у комунальній власності Києва. На відновлення аварійної частини гроші пообіцяв виділити Департамент культури, тож театр не претендує на приватизацію будівлі. Керівництво «Колеса» планує створити мистецький комплекс й використовувати його як сценічний майданчик для молодих режисерів та акторів.

— Щороку ми граємо приблизно 300 вистав. Ця цифра постійно збільшується. Ми є учасниками Міжнародних проектів та фестивалів по всій Європі , де маємо безліч нагород. І ще, протягом існування театру ми виступили ініціаторами чотирьох міжнародних театральних фестивалів, один з яких — фестиваль моновистав «Відлуння» — проводимо щорічно майже 20 років. У червні хочемо провести перший міжнародний фестиваль камерних театрів, тобто запросити колективи з інших країн до Києва, — розповідає художній керівник Ірина Кліщевська. — Нещодавно театр презентував спільну українсько-грецьку виставу «Антігона» Софокла. Також ми беремо участь у проекті «Париж — Монмартр, Київ — Андріївський узвіз», уже відбувся перший етап: у квітні французький театр «Аталан» приїздив до Києва, а ми 10 жовтня повернулися з Парижа, де представляли свою виставу.

Умови Анатолія Гайдамаки такі: він здійснить реконструкцію флігельного приміщення, але якщо його віддадуть у довготермінову оренду — 49 років або з умовою дальшої приватизації.

— Там уся стеля списана автографами, це вже меморіал, там були тисячі людей, делегації з Китаю, Японії, Німеччини, наприклад, там є автограф французького актора П’єра Рішара, а ще багато фотографій, тому це приміщення мені дуже дороге, це вже майстерня-музей, — розповідає Анатолій Васильович. — Хочу створити таке собі місце зустрічі тих людей, що вже колись там були, хочу, щоб там було спілкування, щоб було збережено традиції. Підвалом я не користуюся. Якщо мені дадуть оренду на рік, то ремонт робити не збираюся, бо потім знову треба її поновлювати. До речі, я досі плачу за оренду.

На запитання, чому саме 49 років, Анатолій Гайдамака відповів:

— Заводи, землі дають на 49 років. Ну така цифра, можна 48. Тоді я туди вкладу гроші. Але я повторюю — я не збираюся його забудовувати, я поважаю київський дворик.
Насправді тамтешній підвал потребує не просто капітального ремонту, а реконструкції, причому негайної. Металеві балки, що тримають стелю, а заразом і горішні поверхи, та аварійні труби комунікацій тримаються практично на чесному слові.

Питання оренди приміщення розглядали вже кілька разів. Столична Комісія з питань культури, туризму та інформаційної політики підтримала пропозиції театру «Колесо» і підготувала відповідний проект щодо передання саме йому цього приміщення. Натомість Комісія з питань власності, що є профільною, підготувала власний проект, на попередніх засіданнях підтримала художника Анатолія Гайдамаку і от-от має озвучити остаточне рішення. Після цього останнє слово буде за депутатами Київради, які й мають розв’язати питання оренди флігельного приміщення.

Чим загрожує будинку... приватна власність?

Чому приватизація будівлі лякає? Бо зазвичай приклади приватизації старих будинків у Києві — це сумні історії їхнього знищення. Ми вже розповідали, як нині не можна знайти власників багатьох пам’яток архітектури на Подолі — будинки стоять пустками, руйнуються або ж власники їх зносять, натомість зводять страхітливі висотки.

На підтвердження цього можна навести лише такий приклад: серед 6 аварійних будинків на Андріївському узвозі п’ять у приватній власності. Наприклад, будинок № 9 на Андріївському узвозі, належить 96-річній донеччанці Марії Сергіївні Шевченко. Ця пам’ятка архітектури, будинок 80-х років XIX ст., в аварійно небезпечному стані.

Балансоутримувачем будинку № 26 є депутат Бориспільської РДА Вадим Миколайович Марисенко. Будівля так само в аварійно- небезпечному стані. А от власник будинку №24 взагалі невідомий. Зачинено будівлю №10 — раніше там містилися гончарі, була виставкова зала, крамничка, тепер у вікнах можна побачити ознаки руйнувань.

Сьогодні Андріївський узвіз більше нагадує вулицю-привид: будівлі під брезентом, будівлі з деревами на даху, пустки замість садиб, розбиті вікна. Лице унікальної вулиці практично втрачене. Зосталося кілька будівель, що ще тримаються, проте — чи надовго.

Тож суперечка, що розгорілася, має бути вирішена насамперед в інтересах будівлі — щоб її, як одну з небагатьох, що лишилися на цій історичній вулиці, врятувати.

Цікаво, що обидві сторони конфлікту говорили про одне й те саме — що узвіз нікому не потрібен як історична пам’ятка, а лише як клапоть коштовної землі, за який потім можна буде мати хороші дивіденди.

Нагадаємо, що знаний театр на Андріївському узвозі шукає правди.

2187

Тетяна Тимочко

24.07.2017

Понад 2500 автомийок Києва, щоб не платити за очистку, зливають свої брудні води...

Вільям Мюррей

24.07.2017

Основними затребуваними реформами є: пенсійна та конкретні результати у боротьбі з корупцією. Усе...

Пилип Іллєнко

24.07.2017

Це фільм для сімейного перегляду. Адже кіно має подобатися й батькам, бо квитки...

Тетяна Тимочко

21.07.2017

Понад 2500 автомийок Києва, щоб не платити за очистку, зливають свої брудні води...

Володимир Поліщук

21.07.2017

12 серпня відкриється "Паспортний сервіс", здатний прийняти 1500 осіб (в день) на оформлення...

Дмитро Новицький

21.07.2017

Якщо зростає в ціні електрична енергія, то має зрости і тариф за водовідведення,...

Олексій Дорошенко

20.07.2017

Загальне здороження є і буде прогресувати вже найближчим часом. Ціни зростають через те,...

Юлія Усенко

20.07.2017

Зниження тарифів на електропостачання можливе тільки тоді, коли буде здорова правильна конкуренція, до...

Віктор Брагінський

20.07.2017

Київський метрополітен – це підприємство з подвійним призначенням – транспорт та найбільше укриття...

Костянтин Яловий

19.07.2017

Не зважаючи на те, що на дворі стоїть літо і багато дітей поїхало...

Вікторія Волковська

19.07.2017

Головна причина – ризики: кожен другий позичальник не повертає кредит

Тетяна Меліхова

19.07.2017

Земельна комісія Київради сьогодні на вимогу громади не підтримала поновлення договору оренди земельної...

Олесь Маляревич

19.07.2017

Информация для домов ЖБК и ОСББ!!! Сегодня на заседании бюджетной комиссии Киевсовета, по...

Олександр Харченко

19.07.2017

З 10:00 до 18:30 тривало без перерв останнє цього літа засідання постійної комісіі...

Володимир Соха

19.07.2017

Питання відновлення річки Либідь - це питання збереження історичної спадщини столиці України. Компанія...

Андрій Странніков

18.07.2017

Якщо проект не виграє, він у будь-якому випадку буде включений до основної частини...

Слава Масонській

18.07.2017

Хвилин 30 в пробці на Південному простояв ... в неділю! Сподіваюся їх 

Артем Стельмашов

18.07.2017

У нас сьогодні три хороші новини! Обсяг фінансування Громадського бюджету в Києві ймовірно...

Тетяна Берзіна

18.07.2017

Всім голосіївцям доброго дня! Звертаюся з проханням. У кого є час – сходіть...

Віталій Кличко

17.07.2017

Мої діти зараз у літньому таборі недалеко від Канади. Вже протягом багатьох років...

Сергій Тупальський

17.07.2017

Це перевищує всі наші очікування! До того ж збільшилася кількість міжнародних рейсів в...

Ольга Бернасовська

17.07.2017

Качку з 8 каченятами врятували! Поліція з інструментами визволила двох з каналізації. З...

Олександр Данилюк

17.07.2017

Дороги потребують суттєвих вливань та капіталовкладень, проте, можливості бюджету дозволяють забезпечити дані видатки.

Антон Кісе

17.07.2017

Вказані документи будуть видавати сертифіковані Кабміном компанії, проте, оплачувати послуги мають люди. Цілком...

Максим Хамровський

14.07.2017

Data Science поступово проникає в усі сфери людського життя (від самокерованих машин до...

Юрій Зубко

14.07.2017

Цей проект дасть можливість активно відпочивати, займатись спортом, спілкуватись між собою мешканцям мікрорайону...

Олександр Барабошко

13.07.2017

В рамках громадського проекту інтегрували захід Radioday free open air в програму заходів...

Микола Поворозник

13.07.2017

Завдяки системі Helsi.me пацієнти можуть знайти на сайті свого дільничного лікаря за адресою...

Наталка Макогон

13.07.2017

Єдиною станцією, де пасажири досі надають перевагу жетону залишилася "Вокзальна"

Марина Загородько

12.07.2017

З 15 липня зросте вартість проїзду у наземному транспорті на 1 гривню. Це...

Сергій Будник

12.07.2017

Моя порада – треба жити у злагоді з сусідами. Тоді можна домовитись, щоб...

Лілія Озерна

12.07.2017

Парк Нивки має незадовільний стан благоустрою і одночасно унікальний природний фонд. Особливо сумно...

Михайло Бно-Айріян

12.07.2017

Ну що, в нас обшуки! Схоже, хвиля боротьби з тими, хто намагається змінити...

Тетяна Шкуратова

11.07.2017

Встановлення сучасного і безпечного спортивно-ігрового майданчика для активного відпочинку мешканців мікрорайонув межах вулиць...

Андрій Богданович

11.07.2017

Друзі-кияни! Мобільному додатку КАРАТЄЛЬ лишилось дозбирати 13 підписів, щоб пройти попередній відбір на...

Вікторія Орел

11.07.2017

"Хочеш змінити світ - починай з себе". Отже, до суті. Ми вирішили почати...

Геннадій Пліс

11.07.2017

Зараз ми розпорошені по всьому місту, до підрозділів важко дістатися, це незручно. Структури...

Сумі Шигеки

10.07.2017

Я дуже вражений цим прекрасним муралом, який яскраво відображає реалії сьогоднішнього дня. Тут...

Девід О'Браєн

11.07.2017

Невиконання Київським аеропортом зобов'язань призведе до втрати понад 500 000 споживачів та 400...

Ігор Романків

10.07.2017

Ми враховуємо побажання пасажирів щодо сервісного обслуговування на залізничному транспорті. Одним із таких...

Володимир Прокопів

06.07.2017

Хакерська атака на Україну зачепила й Громадський бюджет. Через неможливість авторизуватися за допомогою...

Уляна Супрун

05.07.2017

Україна не купуватиме ліки в тих, хто вбиває її народ. Продовжуємо наполягати на...

Володимир Бондаренко

04.07.2017

Якщо почати сортувати сміття, то спалювати потрібно буде десь 40% органічних відходів. На...

Олексій Богданович

04.07.2017

Що мене – східняка, ще так навернуло на вивчення української, так це інформація...

Петро Порошенко

06.07.2017

Відтепер курс України на вступ до НАТО чітко визначений як один з ключових...

Барбора Маронкова

06.07.2017

Наш мандат залишається незмінним: сприяти підвищенню обізнаності щодо НАТО серед українського суспільства. Після...

Майкл Щур (Роман Вінтонів)

03.07.2017

Друзі, нам дуже потрібні нові ідеї. Нам потрібна ваша реакція на те, що...

Відпочинок без тривог: як захистити квартиру у відпустці
Підтримувати гарні стосунки із сусідами і на певний час забути про соціальні мережі. Поради неочікувані, для деяких – складні у реалізації, але дієві. Адже у справах, що стосуються квартирних крадіжок, завжди краще перестрахуватись. Триває літній період відпусток, а це означає, що для квартирних злодіїв настав «сезон жнив». Тому «Вечірка» вирішила дізнатися у начальника Департаме...