ss

Головні лікарі приватизували лікарні та почуваються господарями «бізнесу»

11:27
11.05.2017
Головні лікарі приватизували лікарні та почуваються господарями «бізнесу»

Член постійної комісії Київради з питань охорони здоров'я та соціального захисту Олександр Пабат після трагедії, в результаті якої кілька років тому втратив зір, щільно займається питаннями медицини. Чому головні лікарі противляться реформам, які зміни необхідні в Центрі крові, про розробку концепції реабілітаційного центру для незрячих та багато іншого - в інтерв'ю "Цензор.НЕТ".

- Ви, будучи у складі комісії Київради з питань охорони здоров'я, в курсі ситуації неефективних стандартів нашої медицини. Що сьогодні можна зробити для швидкого перезавантаження системи?

- Масштабна медична реформа апріорі не може бути швидкою: відчутні результати видно в кращому випадку на сьомому-десятому році послідовної роботи. Адже потрібно повністю перебудувати існуючі вертикалі та горизонталі системи, змінити юридичний статус медустанов. Чого тільки вартий перехід на соціально-медичне страхування. Експерти сперечаються, буде страхувати сама держава або закуповувати цю послугу у приватних страхових компаній. Насправді сьогодні сама суть питання важливіше моделі. Хоча, безумовно, є очевидні лакуни, які можна використовувати як трамплін для показових, відносно швидких перемог. Якщо брати Київ - навести порядок у комунальних стоматологіях, реалізувати проект створення цивілізованого ринку крові. Буквально тиждень тому ми почали розробку концепції реабілітаційного центру для незрячих нового для України типу.

- Що можна запропонувати для стоматологій?

- Стоматологічна сфера давно вже за фактом стала комерційною, але при цьому частина цих умовно приватних стоматологів утримують кияни за рахунок своїх податків. Зараз в Києві стоматологічну допомогу надають 5 спеціалізованих комунальних підприємств, 9 стоматологічних поліклінік і 64 стоматологічних відділення при консультативно-діагностичних центрах. Щорічно на утримання стоматологічної галузі з бюджету міста Києва витрачається понад 90 млн грн, з яких 88 млн витрачається на заробітну плату та енергоносії. І тільки 2 млн грн на закупівлю медикаментів та обладнання. Що ми маємо за фактом? Мережу стоматологічних установ, які не можуть конкурувати з приватними стоматологіями за якістю сервісу і обладнання, але при цьому витрачають на своє утримання річний бюджет Василькова або Боярки. Щорічний збиток, що завдається київському бюджету від неефективного використання коштів на утримання стоматологічної галузі столиці, становить понад 40 млн грн.

Як зараз відбувається в Києві: бізнесмен бере в оренду приміщення, робить там ремонт, купує обладнання, отримує ліцензію і працює. Це приватний бізнес. І є "комунальний" бізнес, коли держава здає приміщення комунальним клінікам за 1 гривню. У розумінні головлікарів - це їхня, а не комунальна власність. Стоматолог оформляється у штат, отримує зарплату з бюджету Києва, а головлікар йому каже: "Дорогий, я тобі даю кабінет, ти нікуди не бігаєш, робиш за свій рахунок ремонт, а те, що заробляєш, - зметикуємо на двох". Місто утримує будівлю, оплачує комунальні послуги, платить зарплату цьому лікареві, а він працює за фактом на себе - хороша схема. І якщо центральні клініки зробили хоча б косметичні ремонти, то в районних - обстановка 70-х років і все настільки запущено, що від дверної ручки страшно чимось заразитися.

- Звільнити головлікарів?

- Навіщо? Потрібно забрати у них функцію адміністрування. Головлікар повинен відповідати за якість медичного обслуговування, а за адміністрування, бухгалтерію, закупівлі відповідатиме місто, яке все це і утримує. І головне, при новому менеджменті пацієнт повинен платити в касу, а не в кишеню лікаря, ті, у свою чергу, повинні отримувати зарплати в залежності від затребуваності їх як фахівців. Сьогодні гроші йдуть не на лікування зубів, а на утримання будівель. Головна мета передбачуваної реформи - щоб гроші йшли за пацієнтом. 90 млн, які місто витрачає на утримання стоматологій, можна направити на якісні послуги, на лікування зубів, а не комуналку. Вгадайте, хто головний противник реформи? Головні лікарі. Зачіпається їхній особистий бізнес-інтерес. Рядовий стоматолог має своє коло клієнтів, які до нього в будь-якому випадку ходитимуть, і йому, по суті, неважливо, заплатять йому пацієнти безпосередньо або через касу лікарні. Я б сказав, що головний лікар у нашому випадку - адміністратор корупційних схем.

- Виходить, що місто утримує величезні, при цьому неефективні площі, можливо, має сенс взяти і закрити частину лікарень?

- Є певний сенс у оптимізації. Питання в її грамотній реалізації. Наприклад, зараз стверджують, що для Києва кількість ліжко-місць потрібно скоротити удвічі. Коли я ставлю запитання, чому саме вдвічі, відповісти мені ніхто не може. Цифра взята "зі стелі". Не можете розрахувати самі - існують методики цивілізованих країн. Hospital Master Plan, наприклад. Система, яка дає формулу оптимальної кількості ліжко-місць за різними напрямками, географічним розподілом. Для реальної доступності пацієнтів, а не за критеріями, надуманим чиновниками різного рівня. Ця система може бути застосована і до стоматології. Сподіваюся, до завершення 2017 року ми матимемо обґрунтовані цифри. Цей підхід буде реалізовуватися і в інших сферах, але починаємо ми саме зі стоматології, оскільки тут можна досить швидко отримати і проаналізувати результат. Повторюся, щоб гроші ходили за пацієнтом, а не за головлікарем.

- Ви сказали, що "критично необхідні" зміни в Центрі крові? У чому критичність?

- Ви можете собі уявити ситуацію, що людина потрапила в аварію, їй перелили кров, а вранці вона прокидається з ВІЛ-інфекцією? У будь-якій цивілізованій країні це неможливо, а в тримільйонній столиці європейської держави - так. Коли Україна підписала угоду про Асоціацію з ЄС, одним з ключових пунктів угоди було створення системи захисту від вірусів. У Києві сьогодні ніякі стандарти щодо крові не дотримуються. У тому ж Харкові ситуація набагато краща. Нещодавно в Києві працювали європейські експерти, так на моє запитання, що можна зробити з Центром крові, сказали, що його простіше підірвати.

- І що, будете підривати?

- Побудувати сучасний центр крові на 20 ліжок сьогодні коштує близько 2 млн євро. До речі, залізниця передала на баланс міста свій центр крові, ми були там недавно, і я вважаю, що на базі цієї клініки в принципі можна створити центр, де буде гідний лабораторний і електронний контроль. У них у підвалах порошиться маса дорогого і хорошого устаткування, яке навіть не завдали собі клопоту встановити. Уявіть, в місті немає єдиної бази донорів - у кожної лікарні своя база. У всіх головних лікарів є свій список донорів, які викликаються в разі необхідності, й родичі купують кров, хоча сьогодні законодавчо нею забезпечує держава.

Моя думка - ринок повинен бути відкритим. Немає в наявності крові - я повинен знати, де її купити. Не на чорному ринку, де ніхто ні за що не відповідає, а в банку крові, де всі донори проходять жорсткий контроль. За офіційною статистикою, у місті в рік збирають 10 тисяч літрів крові, але з урахуванням населення в Києві вони можуть збирати 100 тисяч. І ця різниця не пропадає - це обсяги чорного ринку. Ця кров проходить напряму в лікарнях і ніде не враховується: пацієнт задоволений, що йому врятували життя, донор задоволений, що йому напряму заплатили, головлікар задоволений, тому що поклав відсоток собі в кишеню. Невдоволені лише ми, тому що ми не маємо уявлення про якість матеріалу, який влили людині. Поки держава не візьметься за адміністрування цих процесів - буде бардак.

- Адмініструвати самостійно чи пускати приватні інвестиції?

- Я б покликав на ринок міжнародні компанії, які працюють за стандартами і які можуть інвестувати в лабораторний контроль. У Європі зараз кров дуже подорожчала, і, думаю, компанії охоче зайшли б в Україну, дозволяй це зробити законодавство. Ідеально - це коли донор є в базі, у нього в телефоні стоїть додаток, за яким ми його контролюємо. Спосіб життя, дієту, людина здає плазму двічі на тиждень, і їй за це добре платять.

- Ви сказали, що якісна медична реформа - це 10 років. Що має статися в ці терміни?

- Державні кошти з госпіталів будуть перенаправлені на первинну медицину. У Києві на три мільйони населення - 14 тисяч ліжок, у Валенсії на мільйон - 300 ліжок. Ресурси сконцентровані на первинній медицині, і до госпіталю людина не доходить, хвороба попереджається, а не лікується. Місту потрібен центр контролю захворюваності, щоб порахувати ризики. Госпіталь - це найдорожча медична послуга, незалежно від того, фінансується він безпосередньо з бюджету або через страхову медицину. Сьогодні на госпіталі йде 70-80% бюджету, а в цивілізованих країнах 70% витрачається на первинне медичне обслуговування, тобто на попередження хвороби, а не на її лікування. Відповідно, і тривалість життя там на 15-20 років довше, ніж у нас. 80% городян мають отримувати допомогу у сімейного лікаря, частина пацієнтів переходити від нього в клініку, і вже одиниці - в госпіталі.

Не потрібно винаходити велосипед - можна адаптувати позитивний досвід медреформ сусідніх країн. Коли людина 80% своїх запитів буде реалізовувати не в госпіталі, а у сімейного лікаря, можемо вважати, що реформа відбулася.

4537

Юрій Назаров

22.11.2017

У процесі перетворення Києва на розумне місто – Київрада ухвалила концепцію “Kyiv Smart...

Петро Порошенко

21.11.2017

Я вирушаю на саміт Східного партнерства, щоб визначити нові проміжні цілі та рубежі...

Віталій Кличко

21.11.2017

Сьогодні ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Рівно чотири року тому у цей...

Володимир В'ятрович

20.11.2017

Голодомор залишається історичною темою, що демонструє найбільший консенсус українців в оцінці минулого. 77%...

Ганна Старостенко

21.11.2017

Київ має бути прикладом у реформуванні освіти, тому ця галузь вже 4 роки...

Володимир Прокопів

21.11.2017

21 листопада 2013 року Україна почала писати нову сторінку своєї історії. Я думаю,...

Микола Поворозник

20.11.2017

- Серед школярів зареєстровано зростання захворюваності на грип на 4,8%, 4049 випадків, що...

Сергій Симонов

20.11.2017

Оригінальна новорічна ілюмінація – візитівка Києва. Як і всі європейські міста, Київ готується...

Уляна Супрун

20.11.2017

- Сьогодні Всесвітній день дитини. Для того, щоби наші діти були щасливими, здоровими,...

Андрій Странніков

20.11.2017

І знову про Громадський бюджет. Сьогодні разом з Serhiy Loboyko та Владимир Басовский...

Олександр Спасибко

16.11.2017

На вулиці Бахмацькій, 35 у Святошинському районі Києва збудують дошкільний навчальний заклад. Новий...

Петро Пантелеєв

15.11.2017

Структурна реорганізація ПАТ «Київенерго» не вплине на процес повернення в управління містом об’єктів...

Юрій Крикунов

15.11.2017

Спостерігається позитивна динаміка у підвищенні рівня заробітної плати на столичних підприємствах. Про це...

Анна Свириденко

15.11.2017

... Ми зробили ще маленький крок до комплексного відновлення «Братислави» та перетворення її...

Андрій Странніков

14.11.2017

Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам складає 41 мільйон гривень.  На здійснення...

Валентина Гінзбург

14.11.2017

Фахівці запевняють, що до 80% випадків сліпоти піддаються корекції і лікуванню. При вчасному...

Вадим Васильчук

13.11.2017

#Фестиваль_Гайдамака Кінокурс триває;) Учасники у захваті від секретів від сучасного режисера; А хто...

Геннадій Пліс

07.11.2017

Окрім оптимізації транспортної мережі, затори у Сингапурі вдалося мінімізувати наступними кроками:
1)...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

01.11.2017

Вітаємо ЄС з 24-річчям! Цього дня 1993 року набрала чинності Маастрихтська угода –...

Тетяна Меліхова

23.10.2017

Крадуть ліфтове обладнання. По всьому місту і по кілька разів в одному будинку.

...
Ухвалений півроку тому закон про ринок електроенергії, як випливає з його перехідних положень, реально запрацює через два роки. Однак реформа електроенергетичної галузі в Києві вже стартувала. Днями столичний енергетичний монополіст «Київенерго» оголосив про свою реорганізацію: на вимогу нового закону до кінця 20...