USD: 25.84
EUR: 30.22

Головні лікарі приватизували лікарні та почуваються господарями «бізнесу»

11:27
11.05.2017
Головні лікарі приватизували лікарні та почуваються господарями «бізнесу»

Член постійної комісії Київради з питань охорони здоров'я та соціального захисту Олександр Пабат після трагедії, в результаті якої кілька років тому втратив зір, щільно займається питаннями медицини. Чому головні лікарі противляться реформам, які зміни необхідні в Центрі крові, про розробку концепції реабілітаційного центру для незрячих та багато іншого - в інтерв'ю "Цензор.НЕТ".

- Ви, будучи у складі комісії Київради з питань охорони здоров'я, в курсі ситуації неефективних стандартів нашої медицини. Що сьогодні можна зробити для швидкого перезавантаження системи?

- Масштабна медична реформа апріорі не може бути швидкою: відчутні результати видно в кращому випадку на сьомому-десятому році послідовної роботи. Адже потрібно повністю перебудувати існуючі вертикалі та горизонталі системи, змінити юридичний статус медустанов. Чого тільки вартий перехід на соціально-медичне страхування. Експерти сперечаються, буде страхувати сама держава або закуповувати цю послугу у приватних страхових компаній. Насправді сьогодні сама суть питання важливіше моделі. Хоча, безумовно, є очевидні лакуни, які можна використовувати як трамплін для показових, відносно швидких перемог. Якщо брати Київ - навести порядок у комунальних стоматологіях, реалізувати проект створення цивілізованого ринку крові. Буквально тиждень тому ми почали розробку концепції реабілітаційного центру для незрячих нового для України типу.

- Що можна запропонувати для стоматологій?

- Стоматологічна сфера давно вже за фактом стала комерційною, але при цьому частина цих умовно приватних стоматологів утримують кияни за рахунок своїх податків. Зараз в Києві стоматологічну допомогу надають 5 спеціалізованих комунальних підприємств, 9 стоматологічних поліклінік і 64 стоматологічних відділення при консультативно-діагностичних центрах. Щорічно на утримання стоматологічної галузі з бюджету міста Києва витрачається понад 90 млн грн, з яких 88 млн витрачається на заробітну плату та енергоносії. І тільки 2 млн грн на закупівлю медикаментів та обладнання. Що ми маємо за фактом? Мережу стоматологічних установ, які не можуть конкурувати з приватними стоматологіями за якістю сервісу і обладнання, але при цьому витрачають на своє утримання річний бюджет Василькова або Боярки. Щорічний збиток, що завдається київському бюджету від неефективного використання коштів на утримання стоматологічної галузі столиці, становить понад 40 млн грн.

Як зараз відбувається в Києві: бізнесмен бере в оренду приміщення, робить там ремонт, купує обладнання, отримує ліцензію і працює. Це приватний бізнес. І є "комунальний" бізнес, коли держава здає приміщення комунальним клінікам за 1 гривню. У розумінні головлікарів - це їхня, а не комунальна власність. Стоматолог оформляється у штат, отримує зарплату з бюджету Києва, а головлікар йому каже: "Дорогий, я тобі даю кабінет, ти нікуди не бігаєш, робиш за свій рахунок ремонт, а те, що заробляєш, - зметикуємо на двох". Місто утримує будівлю, оплачує комунальні послуги, платить зарплату цьому лікареві, а він працює за фактом на себе - хороша схема. І якщо центральні клініки зробили хоча б косметичні ремонти, то в районних - обстановка 70-х років і все настільки запущено, що від дверної ручки страшно чимось заразитися.

- Звільнити головлікарів?

- Навіщо? Потрібно забрати у них функцію адміністрування. Головлікар повинен відповідати за якість медичного обслуговування, а за адміністрування, бухгалтерію, закупівлі відповідатиме місто, яке все це і утримує. І головне, при новому менеджменті пацієнт повинен платити в касу, а не в кишеню лікаря, ті, у свою чергу, повинні отримувати зарплати в залежності від затребуваності їх як фахівців. Сьогодні гроші йдуть не на лікування зубів, а на утримання будівель. Головна мета передбачуваної реформи - щоб гроші йшли за пацієнтом. 90 млн, які місто витрачає на утримання стоматологій, можна направити на якісні послуги, на лікування зубів, а не комуналку. Вгадайте, хто головний противник реформи? Головні лікарі. Зачіпається їхній особистий бізнес-інтерес. Рядовий стоматолог має своє коло клієнтів, які до нього в будь-якому випадку ходитимуть, і йому, по суті, неважливо, заплатять йому пацієнти безпосередньо або через касу лікарні. Я б сказав, що головний лікар у нашому випадку - адміністратор корупційних схем.

- Виходить, що місто утримує величезні, при цьому неефективні площі, можливо, має сенс взяти і закрити частину лікарень?

- Є певний сенс у оптимізації. Питання в її грамотній реалізації. Наприклад, зараз стверджують, що для Києва кількість ліжко-місць потрібно скоротити удвічі. Коли я ставлю запитання, чому саме вдвічі, відповісти мені ніхто не може. Цифра взята "зі стелі". Не можете розрахувати самі - існують методики цивілізованих країн. Hospital Master Plan, наприклад. Система, яка дає формулу оптимальної кількості ліжко-місць за різними напрямками, географічним розподілом. Для реальної доступності пацієнтів, а не за критеріями, надуманим чиновниками різного рівня. Ця система може бути застосована і до стоматології. Сподіваюся, до завершення 2017 року ми матимемо обґрунтовані цифри. Цей підхід буде реалізовуватися і в інших сферах, але починаємо ми саме зі стоматології, оскільки тут можна досить швидко отримати і проаналізувати результат. Повторюся, щоб гроші ходили за пацієнтом, а не за головлікарем.

- Ви сказали, що "критично необхідні" зміни в Центрі крові? У чому критичність?

- Ви можете собі уявити ситуацію, що людина потрапила в аварію, їй перелили кров, а вранці вона прокидається з ВІЛ-інфекцією? У будь-якій цивілізованій країні це неможливо, а в тримільйонній столиці європейської держави - так. Коли Україна підписала угоду про Асоціацію з ЄС, одним з ключових пунктів угоди було створення системи захисту від вірусів. У Києві сьогодні ніякі стандарти щодо крові не дотримуються. У тому ж Харкові ситуація набагато краща. Нещодавно в Києві працювали європейські експерти, так на моє запитання, що можна зробити з Центром крові, сказали, що його простіше підірвати.

- І що, будете підривати?

- Побудувати сучасний центр крові на 20 ліжок сьогодні коштує близько 2 млн євро. До речі, залізниця передала на баланс міста свій центр крові, ми були там недавно, і я вважаю, що на базі цієї клініки в принципі можна створити центр, де буде гідний лабораторний і електронний контроль. У них у підвалах порошиться маса дорогого і хорошого устаткування, яке навіть не завдали собі клопоту встановити. Уявіть, в місті немає єдиної бази донорів - у кожної лікарні своя база. У всіх головних лікарів є свій список донорів, які викликаються в разі необхідності, й родичі купують кров, хоча сьогодні законодавчо нею забезпечує держава.

Моя думка - ринок повинен бути відкритим. Немає в наявності крові - я повинен знати, де її купити. Не на чорному ринку, де ніхто ні за що не відповідає, а в банку крові, де всі донори проходять жорсткий контроль. За офіційною статистикою, у місті в рік збирають 10 тисяч літрів крові, але з урахуванням населення в Києві вони можуть збирати 100 тисяч. І ця різниця не пропадає - це обсяги чорного ринку. Ця кров проходить напряму в лікарнях і ніде не враховується: пацієнт задоволений, що йому врятували життя, донор задоволений, що йому напряму заплатили, головлікар задоволений, тому що поклав відсоток собі в кишеню. Невдоволені лише ми, тому що ми не маємо уявлення про якість матеріалу, який влили людині. Поки держава не візьметься за адміністрування цих процесів - буде бардак.

- Адмініструвати самостійно чи пускати приватні інвестиції?

- Я б покликав на ринок міжнародні компанії, які працюють за стандартами і які можуть інвестувати в лабораторний контроль. У Європі зараз кров дуже подорожчала, і, думаю, компанії охоче зайшли б в Україну, дозволяй це зробити законодавство. Ідеально - це коли донор є в базі, у нього в телефоні стоїть додаток, за яким ми його контролюємо. Спосіб життя, дієту, людина здає плазму двічі на тиждень, і їй за це добре платять.

- Ви сказали, що якісна медична реформа - це 10 років. Що має статися в ці терміни?

- Державні кошти з госпіталів будуть перенаправлені на первинну медицину. У Києві на три мільйони населення - 14 тисяч ліжок, у Валенсії на мільйон - 300 ліжок. Ресурси сконцентровані на первинній медицині, і до госпіталю людина не доходить, хвороба попереджається, а не лікується. Місту потрібен центр контролю захворюваності, щоб порахувати ризики. Госпіталь - це найдорожча медична послуга, незалежно від того, фінансується він безпосередньо з бюджету або через страхову медицину. Сьогодні на госпіталі йде 70-80% бюджету, а в цивілізованих країнах 70% витрачається на первинне медичне обслуговування, тобто на попередження хвороби, а не на її лікування. Відповідно, і тривалість життя там на 15-20 років довше, ніж у нас. 80% городян мають отримувати допомогу у сімейного лікаря, частина пацієнтів переходити від нього в клініку, і вже одиниці - в госпіталі.

Не потрібно винаходити велосипед - можна адаптувати позитивний досвід медреформ сусідніх країн. Коли людина 80% своїх запитів буде реалізовувати не в госпіталі, а у сімейного лікаря, можемо вважати, що реформа відбулася.

4386

Тетяна Тимочко

24.07.2017

Понад 2500 автомийок Києва, щоб не платити за очистку, зливають свої брудні води...

Вільям Мюррей

24.07.2017

Основними затребуваними реформами є: пенсійна та конкретні результати у боротьбі з корупцією. Усе...

Пилип Іллєнко

24.07.2017

Це фільм для сімейного перегляду. Адже кіно має подобатися й батькам, бо квитки...

Тетяна Тимочко

21.07.2017

Понад 2500 автомийок Києва, щоб не платити за очистку, зливають свої брудні води...

Володимир Поліщук

21.07.2017

12 серпня відкриється "Паспортний сервіс", здатний прийняти 1500 осіб (в день) на оформлення...

Дмитро Новицький

21.07.2017

Якщо зростає в ціні електрична енергія, то має зрости і тариф за водовідведення,...

Олексій Дорошенко

20.07.2017

Загальне здороження є і буде прогресувати вже найближчим часом. Ціни зростають через те,...

Юлія Усенко

20.07.2017

Зниження тарифів на електропостачання можливе тільки тоді, коли буде здорова правильна конкуренція, до...

Віктор Брагінський

20.07.2017

Київський метрополітен – це підприємство з подвійним призначенням – транспорт та найбільше укриття...

Костянтин Яловий

19.07.2017

Не зважаючи на те, що на дворі стоїть літо і багато дітей поїхало...

Вікторія Волковська

19.07.2017

Головна причина – ризики: кожен другий позичальник не повертає кредит

Тетяна Меліхова

19.07.2017

Земельна комісія Київради сьогодні на вимогу громади не підтримала поновлення договору оренди земельної...

Олесь Маляревич

19.07.2017

Информация для домов ЖБК и ОСББ!!! Сегодня на заседании бюджетной комиссии Киевсовета, по...

Олександр Харченко

19.07.2017

З 10:00 до 18:30 тривало без перерв останнє цього літа засідання постійної комісіі...

Володимир Соха

19.07.2017

Питання відновлення річки Либідь - це питання збереження історичної спадщини столиці України. Компанія...

Андрій Странніков

18.07.2017

Якщо проект не виграє, він у будь-якому випадку буде включений до основної частини...

Слава Масонській

18.07.2017

Хвилин 30 в пробці на Південному простояв ... в неділю! Сподіваюся їх 

Артем Стельмашов

18.07.2017

У нас сьогодні три хороші новини! Обсяг фінансування Громадського бюджету в Києві ймовірно...

Тетяна Берзіна

18.07.2017

Всім голосіївцям доброго дня! Звертаюся з проханням. У кого є час – сходіть...

Віталій Кличко

17.07.2017

Мої діти зараз у літньому таборі недалеко від Канади. Вже протягом багатьох років...

Сергій Тупальський

17.07.2017

Це перевищує всі наші очікування! До того ж збільшилася кількість міжнародних рейсів в...

Ольга Бернасовська

17.07.2017

Качку з 8 каченятами врятували! Поліція з інструментами визволила двох з каналізації. З...

Олександр Данилюк

17.07.2017

Дороги потребують суттєвих вливань та капіталовкладень, проте, можливості бюджету дозволяють забезпечити дані видатки.

Антон Кісе

17.07.2017

Вказані документи будуть видавати сертифіковані Кабміном компанії, проте, оплачувати послуги мають люди. Цілком...

Максим Хамровський

14.07.2017

Data Science поступово проникає в усі сфери людського життя (від самокерованих машин до...

Юрій Зубко

14.07.2017

Цей проект дасть можливість активно відпочивати, займатись спортом, спілкуватись між собою мешканцям мікрорайону...

Олександр Барабошко

13.07.2017

В рамках громадського проекту інтегрували захід Radioday free open air в програму заходів...

Микола Поворозник

13.07.2017

Завдяки системі Helsi.me пацієнти можуть знайти на сайті свого дільничного лікаря за адресою...

Наталка Макогон

13.07.2017

Єдиною станцією, де пасажири досі надають перевагу жетону залишилася "Вокзальна"

Марина Загородько

12.07.2017

З 15 липня зросте вартість проїзду у наземному транспорті на 1 гривню. Це...

Сергій Будник

12.07.2017

Моя порада – треба жити у злагоді з сусідами. Тоді можна домовитись, щоб...

Лілія Озерна

12.07.2017

Парк Нивки має незадовільний стан благоустрою і одночасно унікальний природний фонд. Особливо сумно...

Михайло Бно-Айріян

12.07.2017

Ну що, в нас обшуки! Схоже, хвиля боротьби з тими, хто намагається змінити...

Тетяна Шкуратова

11.07.2017

Встановлення сучасного і безпечного спортивно-ігрового майданчика для активного відпочинку мешканців мікрорайонув межах вулиць...

Андрій Богданович

11.07.2017

Друзі-кияни! Мобільному додатку КАРАТЄЛЬ лишилось дозбирати 13 підписів, щоб пройти попередній відбір на...

Вікторія Орел

11.07.2017

"Хочеш змінити світ - починай з себе". Отже, до суті. Ми вирішили почати...

Геннадій Пліс

11.07.2017

Зараз ми розпорошені по всьому місту, до підрозділів важко дістатися, це незручно. Структури...

Сумі Шигеки

10.07.2017

Я дуже вражений цим прекрасним муралом, який яскраво відображає реалії сьогоднішнього дня. Тут...

Девід О'Браєн

11.07.2017

Невиконання Київським аеропортом зобов'язань призведе до втрати понад 500 000 споживачів та 400...

Ігор Романків

10.07.2017

Ми враховуємо побажання пасажирів щодо сервісного обслуговування на залізничному транспорті. Одним із таких...

Володимир Прокопів

06.07.2017

Хакерська атака на Україну зачепила й Громадський бюджет. Через неможливість авторизуватися за допомогою...

Уляна Супрун

05.07.2017

Україна не купуватиме ліки в тих, хто вбиває її народ. Продовжуємо наполягати на...

Володимир Бондаренко

04.07.2017

Якщо почати сортувати сміття, то спалювати потрібно буде десь 40% органічних відходів. На...

Олексій Богданович

04.07.2017

Що мене – східняка, ще так навернуло на вивчення української, так це інформація...

Петро Порошенко

06.07.2017

Відтепер курс України на вступ до НАТО чітко визначений як один з ключових...

Барбора Маронкова

06.07.2017

Наш мандат залишається незмінним: сприяти підвищенню обізнаності щодо НАТО серед українського суспільства. Після...

Майкл Щур (Роман Вінтонів)

03.07.2017

Друзі, нам дуже потрібні нові ідеї. Нам потрібна ваша реакція на те, що...

Канадець відправився у «відрядження» до зони АТО
«Канада», — такий був позивний у 21-річного Дениса Поліщука, студента з далекого міста Ванкувер. Весною-2015 він спеціально отримав короткочасну візу для того, щоб вступити до лав добровольчого батальйону «Карпатська Січ». З іконою святого Миколая — Денисе, що змусило Вас призупинити навчання у канадському університеті й відправитись у зону АТО?...