ss

Евтаназія чи узаконений суїцид: вистава театру Франка ставить непрості питання

12:53
09.01.2018
Евтаназія чи узаконений суїцид: вистава театру Франка ставить непрості питання

Аліса й «Доктор Смерть» - адепти евтаназії чи узаконеного суїциду? Навколо  прем’єрної вистави про евтаназію «Подорож Аліси до Швейцарії», поставленої в Національному театрі ім. І. Франка розгорілися баталії.

Про проблеми важкохворих людей, про тих, хто з нестерпною мукою помирає на очах у рідних і близьких, приносячи  їм неймовірні страждання, ми згадауємо найчастіше тоді, коли це стосується когось із знайомих. Або восени, коли відзначається Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги.

Щороку в Україні 500 тисяч пацієнтів ризикують померти без паліативної та хоспісної допомоги. І помирають. За даними 2016 року, паліативної допомоги у Києві потребують 35 833 людини. Це офіційна цифра. Насправді таких хворих удвічі, а то й утричі більше...

Вистава «Подорож Аліси до Швейцарії» за  п’єсою сучасного швейцарського драматурга, прозаїка, театрального діяча Лукаса Берфуса вкотре підняла питання: чи має право людина обрати, як саме і коли померти?

Сюжет п’єси – це декілька днів з життя смертельно хворої героїні на ім’я Аліса, яка, пройшовши всі кола пекла: самотності, зневіри, нерозуміння, болю та відчаю – мандрує до Швейцарії за єдиним порятунком – евтаназією.

Чи вільна людина у виборі: жити або вмерти? Чи має право людина свідомо зробити свій власний вибір між життям, що сповнене страждань, приниження, улесливої брехні, докорів сумління, нав’язливої опіки близьких і свободою миттєвого звільнення, поверненням майже зниклої гідності, власного «я», а також звільнення оточуючих від довготривалої брехні «во благо», підтримання життя, що по краплині щезає хвилина за хвилиною…

Чи має право лікар на евтаназію? І що означає – «супровід до смерті»? «Подорож Аліси до Швейцарії» – дійство, що змушує людину думати і переосмислювати свої вчинки. Про те, як потрібно цінувати кожну мить свого життя, любити один одного і радіти неповторності земного буття.

У нас у питанні залишатися людиною без болю й страждань  іще й досі керуються якимись дикими релігійними доктринами, «страхом Божим» і дезорієнтацією в питаннях етики. Слабкі й, відповідно, непереконливі релігійні аргументи проти «цивілізованого» самогубства можна почути і в п’єсі швейцарського літератора Лукаса Барфуса . Депресивна історія швейцарського лікаря Густава Штрома, який допомагає стражденним піти з цього світу, навряд чи привабить масового українського глядача, бо він зайнятий питаннями виживання, а не добровільного вмирання. У п’єсі розглядається не стільки сама можливість існування по той бік смерті, як питання морального виправдання убивства лікарем пацієнта

У виставі вражає, ні, навіть шокує, висока професійна майстерність акторів – гра на межі можливого!  По-німецькому строга і функціональна сценографія Катерини Маркуш, яка створює простір смерті навіть там, де мало би вирувати життя.  Сергій Калантай у ролі доктора Штрома показує драму людини, приреченої на самотність і зневагу світу через свої «благі наміри» позбавляти людей від страждань. Тетяна Міхіна в ролі Аліси з першої появи на сцені примушує відчути жах людини, яка вже не має сили жити, але ще не набула мужності вмерти... Рішення Аліси через невиліковну хворобу піти завчасно з життя робить як ніколи близькими її стосунки з Лотте, матір’ю, в ролі якої Людмила Смородіна майстерно зіграла наскрізну тему — необхідність змиритися зі смертю найближчої людини. Страх смерті гротескно доносить Олександр Логінов у ролі пацієнта Джона, який не готовий попрощатися зі світом дрібних радощів та утіх. Світлана Косолапова в ролі Еви, асистентки Штрома, від екстравагантної дівчини, готової  служити смерті, у фіналі приходить до служіння життю. Цікавим є і Олександр Печериця в ролі домовласника Вальтера, - він  демонструє рідкісне акторське вміння до такого гротескного перевтілення, що навіть важко впізнати самого актора.

Лікар Штром впродовж двох годин намагається довести нам, що у нас є право на самогубство.

«А, вас лякає необхідність моєї роботи? — питає герой вистави Густав Штром,  - Але за обставин, у яких ми живемо, без мене не обійтися. Та ви наче діти! Вірите у царство боже тут! Мрієте про стан цілковитого щастя! Людина більше за все боїться власного страху! Тому що все, що ми робимо — це наближає нас до смерті. Кожне велике відкриття — це великий крок до кінця!»

 Ніколи пошук аргументів на захист суїциду не був для нас таким недоречним, як зараз, коли Україна бореться за те, щоби жити, щоб бути, а не вмерти.

Дивитися виставу було надзвичайно важко! Хоча я добре розумію, що готова віддати все, аби померти без нелюдських страждань! То хто дасть відповідь на питання: де добро, а де зло?

Вистава - це спільний проект Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка та Goethe-Institut в Україні.

Найближча вистава - сьогодні, 9 січня.

Нагадаємо, «Сталкери» або як радіоактивний гумор межує з правдою нашого життя.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.

 

609

Володимир Прокопів

16.01.2018

1 лютого завершується подання заявок на участь у конкурсі з формування Громадської бюджетної...

Петро Пантелеєв

16.01.2018

Після значного похолодання почастішали звернення киян на міські контактні лінії щодо незадовільної якості...

Віталій Кличко

16.01.2018

Я проїхався тільки що за кермом універсальної машини для прибирання, яку можна застосовувати...

Петро Порошенко

15.01.2018

Дуже добре пам’ятаю, як щиро та з яким завзяттям діти в Покровському на...

Уляна Супрун

15.01.2018

Усі резонансні теми у нашому світі завжди супроводжуються двома позиціями: є наука, доказовість,...

Тарас Панчій

11.01.2018

Оновлено 120 парків; плюс: 12344 дерева, 116635 кущів, 50 арт-об’єктів; мінус: 1,5 тисяч...

Валентина Гінзбург

11.01.2018

Сьогодні столиця повністю забезпечена вакцинами проти кору. Зверніться до лікаря, проконсультуйтеся щодо можливості...

Микола Поворозник

10.01.2018

У дитячих колективах необхідно провести перевірку дітей на наявність у них щеплень проти...

Андрій Андрєєв

04.01.2018

Тема кинутих непроданих ялинок, якими ще вранці було засмічено столицю, сьогодні дійсно є...

Юрій Назаров

02.01.2018

Один із напрямків Kyiv Smart City - це надання елекронних сервісів з оплати...

Ганна Старостенко

26.12.2017

Коли робота - справжнє свято: новорічна вистава "Викрадач Різдва" режисера-хореографа та виконавця головної...

Марина Хонда

26.12.2017

-У 2017 році у Києві зареєстровано 10812 громадських організацій і 4024 благодійні організації. ...

Андрій Странніков

21.12.2017

Найбільше коштів наступного року міська влада планує спрямувати на освіту киян. Дану галузь...

Олексій Резніков

20.12.2017

20 грудня, на засіданні Київської міської ради 75 депутатів проголосували за прийняття Концепції...

Сергій Симонов

18.12.2017

У новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня роботу столичного метрополітену та...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Найпопулярніші музеї Києва підняли ціни на вхідні квитки. Подорожчання торкнулось відомого музею Тараса Шевченка та етнографічного музею під відкритим небом «Пирогів». Як повідомляє прес-служба музею Шевченка, тарифи змінились вже з настанням нового 2018 року.   Яка нова вартість кви...