ss

Дієві вправи для очей, які допоможуть зберегти зір

13:07
15.11.2017
Дієві  вправи для очей, які допоможуть зберегти зір

Людмила Кухаренко, Наталя Плохотнюк

У Києві триває тижневик з нагоди Міжнародного дня зору.  До 17 листопада мешканці столиці мають нагоду пройти безплатне обстеження у фахівців.

Водночас, акції у яких акцентують на профілактиці зору, час від часу  проводять у місті. Так нещодавно Український фонд «Здоров’я» спільно із Асоціацією дитячих офтальмологів та оптометристів України  влаштували  акцію «Захистимо право дитини бачити!». Офтальмологи Київської міської офтальмологічної лікарні безкоштовно обстежували дітей, які завітали до торгового центру ArtMall.

- Робота з профілактики зору повинна проводитися систематично і носити цілеспрямований, усвідомлений характер; необхідно, щоб представляла для дітей певний інтерес і поєднувалася з елементами цікавості, - зазначають медики, -  Корекційні вправи для розвитку зорового сприйняття, насамперед, ефективні для підвищення гостроти зору, розвитку дрібної моторики рук, з координованих дій обох рук.

Найпростіші з них – це  сортування й  нанизування намистин. Ці завдання також сприяють формуванню бінокулярного зору, розрізненню основних кольорів. Дитині пропонується зробити прикрасу для ялинки, для мами - намисто. При сортуванні вибрати спочатку червоні намистинки, потім жовті, зелені, помаранчеві, сині.

 В окрему групу можна виділити вправи для активізації роботи м'язів ока, які сприяють зняттю втоми, поліпшенню кровообігу, розслабленню:

- дивитися прямо перед собою 2-3 секунди; 

- тримати вказівний палець на відстані 25-30 см від очей, перевести погляд на кінчик пальця, дивитися на нього 2-3 сек, опустити руку (4-5 разів);

-  опустити голову, подивитися на носок лівої ноги; підняти голову, подивитися в правий верхній кут кімнати; опустити голову, подивитись на носок правої ноги;

- підняти голову, подивитись у верхній лівий куток кімнати (ноги на ширині плечей) (3-4 рази);  подивитися на верхівки дерев перед вікном;

- перевести погляд і назвати будь-який предмет на землі, відшукати в небі птахів або літак і простежити за ними поглядом; назвати транспорт, проїжджаючий повз або стоїть на узбіччі дороги.

Активно впливають на розвиток гостроти зору, рухливості очей і когнітивний розвиток ігри «Лабіринт». Дитині пропонується провести різних казкових героїв до свого будиночка, ведучи олівцем по лабіринту.

Для підвищення гостроти зору використовують ігрову вправу «Веселий контур».  Дітям дають завдання обвести через кальку контурні зображення. На стіл спочатку кладеться аркуш білого паперу з контурним зображенням, поверх зображення - калька. Обвести контур. Що вийшло?

Кінцевою метою лікування косоокості є вироблення бінокулярного і стереоскопічного зору. Для розвитку одночасного бачення виконується вправа «Силует»: накладання одного зображення на інше. На аркуші білого паперу намальовані контурні зображення тварин. І дано вирізані з кольорового паперу точні копії цих зображень (накласти копії на намальовані зображення).

 Для розвитку бінокулярного, стереоскопічного зору використовується гра «Плутанина». Дитині показують зображення картини з різними нашаруваннями один на одного овочами, предметами. Просять назвати, які намальовані предмети і якого вони кольору.

Досить дієвою є  вправа зі стереотренером. Прилад складається з пластмасової лінійки з чотирма круглими отворами і кульки прикріпленого на ниточці до кінця лінійки. Тримаючи за ручку пристрою, потрібно розгойдувати нитку з кулькою, намагаючись потрапити кулькою в кожен отвір.  Вправу на фіксацію погляду спрямовано на розвиток конвергенції, вироблення бінокулярного зору  розроблено академіком Філатовим. Стоїмо або сидимо спокійно. Витягуємо руку. Фіксуємо погляд на кінчику вказівного пальця,  повільно наближуємо палець до очей, утримуючи погляд на одному пальці, іншою рукою одночасно масажуємо цей палець. При такому способі крім фіксації має місце координована робота зорового, рухового аналізаторів.

Тренажер для розвитку сприйняття і зорово-рухової моторної координації «Метелик» і методика профілактики  розроблені групою професора В.Ф. Базарного застосовується для корекції зору, профілактики короткозорості.

На плакаті зображені лінії - «Маршрути» для очей, кожна вправа виконується по 15 разів: плавні рухи очима по горизонталі: вліво, вправо; плавні рухи очима по вертикалі: вгору, вниз;  рухи очима за годинниковою стрілкою  та  проти годинникової стрілки.

 Мітка на склі (за Аветисовим) дозволяє тренувати очні м'язи, скорочення м'язів кришталика. Сприяє профілактиці короткозорості. Дитині пропонується розглянути круг, наклеєний на склі, потім перевести погляд на саму віддалену точку за склом і розповісти, що вона там бачить.

Пальмінг (автор У.Бейтс) є різновидом гімнастики для очей і якраз допомагає їм відпочити. Діти розтирають долоні до відчуття тепла. Після цього долоні кладуть на закриті очі таким чином, щоб центр долоні припав якраз на око. Долоні - ключова деталь пальминга. Тримати долоні на очах 2-3 хвилини. У цей час можна включити спокійну музику або читати вірші.

«Дерево» Вихідне положення - сидячи навпочіпки. Сховати голову в коліна, обхопити їх руками. Уявіть, що ви - насіннячко, яке поступово проростає і перетворюється в дерево. Повільно підніміться на ноги, потім розпрямите тіло, витягніть руки вгору. Потім напружте тіло і витягніться. Подув вітер - ви розгойдуєтеся, як дерево.

Нагадаємо, підвищений рівень цукру виявили у 30% киян, які зробили аналізи у «дні здоров'я»: як вберегтися.

 

622

Ганна Старостенко

15.12.2017

Прийняли до розгляду проект бюджету Києва-2018: освіта спільно з охороною здоров'я та соцзахистом...

Володимир Бондаренко

15.12.2017

Київрада підтримала проект рішення про надання фінансової підтримки у розмірі 80,4 млн. грн....

Віталій Кличко

14.12.2017

Цього року ми зробили немало з того, що обіцяли. І Київ – з...

Олександр Спасибко

14.12.2017

У столиці розпочали підготовку до будівництва дитячого садочка на бульварі Вацлава Гавела, 81-А...

Петро Пантелеєв

15.12.2017

Київ бере на себе завдання закриття та забезпечення рекультиваційного утримання полігону № 5....

Віктор Черній

14.12.2017

Уже у перший день роботи нового ваговимірювального на Великій Кільцевій дорозі співробітниками Укртрансбезпеки...

Микола Поворозник

13.12.2017

Київ став першим містом в Україні, яке розпочало успішно та комплексно впроваджувати «розумні»...

Сергій Симонов

13.12.2017

Києву - пішохідну Бессарабку! Сьогодні на транспортній комісії в КМДА презентував пропозиції реконструкції...

Геннадій Пліс

08.12.2017

Великий здобуток для великого міста: інтереси Києва максимально враховані у головному фінансовому документі...

Юрій Назаров

08.12.2017

Kyiv Smart City оголошує набір до акселератора міських проектів. І якщо у вас...

Петро Порошенко

06.12.2017

Наші Збройні Сили – воїни миру, які встали на шляху російських військ, захистили...

Андрій Странніков

06.12.2017

Я переконаний, що створення комунального міського Центру нефрології та діалізу дозволить вирішити безліч...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Володимир Прокопів

04.12.2017

Наша взаємодія, яку ми офіційно закріпили у меморандумі, стане запорукою покращення загальної ситуації...

Марина Хонда

04.12.2017

Сьогодні демократія участі – це ключовий елемент доброго урядування та успішного розвитку міста....

Юрій Крикунов

04.12.2017

Прогресивне людство щороку 3 грудня відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, засвідчуючи цим,...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Петро Порошенко

25.11.2017

Не визнавати Голодомор так само аморально, як і заперечувати Голокост.  Думаю, настав час...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

23.11.2017

Сьогодні відбувається конкурсний відбір на посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, який...

  Не хочете шкодити живим деревам, у вас алергія на хвою або закортіло чогось оригінального до Нового року?    У нас є декілька незвичайних ідей, як створити святковий настрій без традиційної ялинки.   Нагадаємо, з 1...