EUR: 29.49
USD: 26.34

Чому з аптек зникають дешеві ліки?

08:35
15.03.2017
Чому з аптек зникають дешеві ліки?

Кабмін переніс запровадження референтного ціноутворення на деякі групи ліків з 1 лютого на 1 квітня. Та чи стало хворим від цього легше?

Серцево-судинні хвороби (зокрема, гіпертонію), бронхіальну астму і цукровий діабет другого типу в МОЗ вважають найнебезпечнішими. Та останнім часом аптечні заклади «залихоманило», оскільки  асортимент ліків, якими рятується майже п’ята частина всього населення країни, явно збіднів. 

І почалося це начебто з благих намірів – обіцянки компенсувати громадянам вартість деяких ліків. Відповідна норма прописана в постанові Кабінету Міністрів від 9 листопада минулого року, до бюджету-2017 для цього закладено 500 млн. гривень, виплати мають розпочатися вже з 1 квітня. 

Начебто,  і наміри гарні, й гроші відпущено. Але, як невесело пожартував один із експертів фармацевтичного ринку, дещо  бентежить прив’язка до дати. 1 квітня – «день дурнів», може, нас всіх такими й вважають? І його можна зрозуміти. По-перше, лікувальні препарати, що автоматично дотуються з казни, підпали під жорстке державне регулювання. На них обмежили націнки (оптову на 5%, роздрібну на 15%). По-друге, 23 січня 2017 року МОЗ оприлюднив реєстр граничних оптово-відпускних цін, до якого потрапили 21 міжнародна непатентована назва (діюча речовина) і 89 препаратів, виготовлених на їх основі. Ціни вираховувалися із розрахунку на одну дозу (таблетку чи ін’єкцію) і варіюються від 21 копійки за серцево-судинний препарат на основі дигоксину до 9,3 грн за інгалятор на основі будесониду від бронхіальної астми. 

Звідки взялися саме таке ціноутворення? Згідно з оприлюдненими поясненнями МОЗу, ці ціни – референтні, тобто, такі, які вирахували, порівнявши вартість аналогічних лікарських препаратів за кордоном – в Угорщині, Чехії, Словакії, Данії, Румунії, Литві, Естонії. Втім,  судячи з ситуації, чиновники взяли за взірець не середні ціни в цих країнах, а  найнижчий їх рівень. Як результат – не лише дорогі оригінальні імпорті лікарські препарати, а й більш-менш пристойні генерики середньої цінової категорії апріорі не можуть «втиснутися» в мозівський прайс. 

І пішла ланцюгова реакція. Фармацевти відверто занервували: «Постійні покупці, дізнавшись із газет і телебачення, що начебто незабаром ліки мають подешевшати, стали менше їх купувати, – бідкається завідуюча однієї із столичних аптек. – Через це в наших підсобках накопичилися великі запаси ліків. Чи не доведеться їх переоцінювати і продавати навіть дешевше, ніж закуповували?».

Є й інший бік проблеми. Заходимо до однієї аптеки, до другої, третьої – потрібних ліків ніде немає. На просте запитання, куди подівся доступний раніше «Фезам», аптекарі відповідають, що звичні для багатьох споживачів ліки перестали закуповувати через майбутню фіксацію цін, а рештки швидко розпродали…

За даними дослідження PharmXplorer/«Фармстандарт» компанії Proxima Research, вартість 84% препаратів для лікування серцево-судинних хвороб перевищує вказаний МОЗ граничний рівень більш ніж на 35%, а це – 52% всього асортименту. Для препаратів від цукрового діабету другого типу цей показник становить 92%, бронхіальної астми – 88,5%. Деякі препарати можуть просто зникнути з українських аптек. Наприклад, оригінальний препарат з діючою речовиною енарапріл (від тиску) «Ренітек» фірми Mers коштує в столичних аптеках близько 150 гривень за 20 таблеток, тобто – по 7 гривень 50 копійок за одну. А згідно з реєстром граничних оптово-відпускних цін максимальна вартість разової дози такого препарату – 1 грн. 42 коп.

Виходить, що з одного боку, ініціатива забезпечити цінову доступність лікарських засобів і відшкодувати вартість деяких препаратів для лікування артеріальної гіпертонії, цукрового діабету другого типу, бронхіальної астми відповідає існуючим запитам і проблемам у суспільстві. Адже після стрімкої девальвації гривні більшість ліків подорожчали і збіднілим людям вони не по кишені. Разом з тим, механізми, які запропонувало МОЗ, виглядають недопрацьованими, такими, що не тільки не враховують всіх реалій сьогодення, а й призводять до зникнення певних груп ліків з аптечних полиць.

ДУМКИ ВГОЛОС

Володимир РУДЕНКО, директор аптечної асоціації України:

 – Не всі виробники ліків готові знизити ціни на певні препарати і зобов’язатися забезпечувати ними деякі категорії громадян. Є й ризики: поки нам невідома позиція МОЗ стосовно підготовки нормативних документів, які потрібні для виконання постанови Кабміну. Проблема також у тому, що уряд хоче зобов’язати  всі аптеки країни мати в наявності препарати, вказані у програмі реімбурсації (державної компенсації за придбання ліків). Невідомо, чи будуть ці ліки затребувані покупцями, де їх тримати при різних умовах зберігання?

Алла ШЛАПАК, депутат Київради, лідер громадського руху «Соціальна справедливість»: 

–  Питання якості медицини стоїть так само гостро, як і питання комунальних тарифів. Ціна – не значить якість. У гонитві за дешевизною ми забуваємо, що можемо втратити людину. Останнім часом МОЗ оперує лише цифрами, говорячи про гроші. Зі свого досвіду можу сказати, що охорона здоров’я  – це не окрема галузь, а невід’ємна складова соціальної економіки. З 1 квітня країну знову може накрити хвиля чергового підвищення цін на ліки, люди вже скуповують життєво необхідні для них препарати, бо бояться залишитися без медикаментів. Погляньмо правді в очі – багато громадян лікується не в лікарнях, а в аптеках. На жаль, є чимало лікарів, які забули про свій обов’язок і заробляють,  виписуючи пацієнтам дорогі препарати. Тому на порядку денному має стояти новий рівень законодавчої бази, а не одноразові точкові постанови.

Радміла ГРЕВЦОВА, голова Комітету з медичного і фармацевтичного права Асоціації адвокатів України: 

– Юридична складова – вторинна щодо соціально-економічної. Ініціативи, про які йде мова, не запроваджуються за півтора місяці. Так, на сайті МОЗ опубліковані проекти програми реімбурсації, результати обговорення. Та цього недостатньо, мають бути проведені широкі експертні наради за участю ініціативних груп. Найважливіше, чого в нас немає і без чого неможливе впровадження програми, – підтримка державою охорони здоров’я  і сучасної фармацевтичної політики, яка б задовольняла усі потреби.

Нагадаємо, як перемогти відтерміновану смерть.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця  підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram!

458

Людмила Костенко

25.05.2017

Це просто неймовірно, якими темпами йдуть роботи у парку “Наталка”! Зараз працює багато...

Дмитро Левченко

26.05.2017

Напередодні Дня Києва у столичних трамвайних вагонах з’явились святкові постери з віршами класиків....

Ганна Старостенко

26.05.2017

Сьогодні місто системно працює над тим, щоб забезпечити маленьких киян дошкільними закладами освіти,...

Володимир Гройсман

27.05.2017

Вітаю з Днем Києва – з днем народження нашої завжди молодої столиці!Бажаю місту...

Антон Тараненко

27.05.2017

В Київ китайські туристи тільки-но починають приїжджати. За останні роки в нас наступна...

Віталій Кличко

27.05.2017

Урочище «Наталка» між Оболонською набережною та Московським мостом довгий час було занедбаним. І...

Алла Шлапак

25.05.2017

Коротко про форум:сумно, що з 300 зареєстрованих ГО, взяли участь 27! Можливо тому...

Євген Бистрицький

24.05.2017

Фонд «Відродження» готовий зробити наступний крок у підтримці проектів від мерії – сприяти створенню...

Ольга Валєєва

25.05.2017

Позитивні зміни відбуваються, можливо, трохи повільніше ніж нам хотілося б, але рухаємось в...

Геннадій Пліс

25.05.2017

Сьогодні ми з вами будемо на виставці «Зроблено в Києві». Ви побачите, як...

Юрій Крикунов

25.05.2017

В 2017-му на надання матеріальної допомоги за програмою  “Турбота. Назустріч киянам” передбачено 8,4...

Марина Соловйова

23.05.2017

Практика показує, що подібні ініціативи в Києві не лише працюють, але й розвиваються...

Марина Хонда

23.05.2017

У  Києві  10 812 громадських та 4 тисячі благодійних організацій. Активність громадян можна...

Дмитро Білоцерковець

23.05.2017

З ініціативи мера Києва створення першої екозони в Києві триває. Труханів острів має...

Дмитро Банас

24.05.2017

Увага! На вулицю Отто Шмідта, 26Г повернулися забудовники. Тепер - під прикриттям людей...

Сергій Лещенко

22.05.2017

Зараз можна знайти книги на будь-який смак. Не можу уявити подібну ситуацію на...

Володимир Прокопів

22.05.2017

Працювати над створенням Музею тоталітарної пропаганди (робоча назва була тоталітаризму) ми почали більше...

Микола Поворозник

22.05.2017

Лише за перші два тижні роботи за цією програмою комунальні аптеки Києва, які...

Олесь Маляревич

22.05.2017

Розширили тротуар в районі мосту Патона, між Русанівкою і Березняками. Раніше там було...

Петро Пантелеєв

20.05.2017

Заявки на встановлення від киян приймають районні Центри комунального сервісу. Лічильники холодної і...

Володимир Каретко

22.05.2017

Провели перевірку роботи системи "Тривожна кнопка", яка минулого року була встановлена у всіх...

Олександр Спасибко

23.05.2017

Відновлення місць відпочинку киян є одним із пріоритетних завдань міста. Торік із ініціативи...

Петро Порошенко

23.05.2017

Кілька разів публічно звертав увагу власників та менеджерів каналів на неприпустимо низьку частку...

Максим Лациба

16.05.2017

Для ефективного управління містом Києвом необхідно максимально залучити потенціал київської громади до розвитку...

Олександр Спасибко

24.04.2017

До 1 травня завершуємо комплекс робіт на центральній частині Поштової площі. Окрім центрального...

Кличко: форум громадських організацій буде щорічним [фото]
Про це Київський міський голова Віталій Кличко заявив під час  першого Київського форуму  організацій громадянського суспільства «Співпраця та розвиток», який відбувся в НСК «Олімпійський».  У форумі взяли участь  представники  319 громадських організацій столиці. Під час панельної дискусії міський голова закликав  громадськість переймати досвід тих, чия ін...