ss

Чому з аптек зникають дешеві ліки?

08:35
15.03.2017
Чому з аптек зникають дешеві ліки?

Кабмін переніс запровадження референтного ціноутворення на деякі групи ліків з 1 лютого на 1 квітня. Та чи стало хворим від цього легше?

Серцево-судинні хвороби (зокрема, гіпертонію), бронхіальну астму і цукровий діабет другого типу в МОЗ вважають найнебезпечнішими. Та останнім часом аптечні заклади «залихоманило», оскільки  асортимент ліків, якими рятується майже п’ята частина всього населення країни, явно збіднів. 

І почалося це начебто з благих намірів – обіцянки компенсувати громадянам вартість деяких ліків. Відповідна норма прописана в постанові Кабінету Міністрів від 9 листопада минулого року, до бюджету-2017 для цього закладено 500 млн. гривень, виплати мають розпочатися вже з 1 квітня. 

Начебто,  і наміри гарні, й гроші відпущено. Але, як невесело пожартував один із експертів фармацевтичного ринку, дещо  бентежить прив’язка до дати. 1 квітня – «день дурнів», може, нас всіх такими й вважають? І його можна зрозуміти. По-перше, лікувальні препарати, що автоматично дотуються з казни, підпали під жорстке державне регулювання. На них обмежили націнки (оптову на 5%, роздрібну на 15%). По-друге, 23 січня 2017 року МОЗ оприлюднив реєстр граничних оптово-відпускних цін, до якого потрапили 21 міжнародна непатентована назва (діюча речовина) і 89 препаратів, виготовлених на їх основі. Ціни вираховувалися із розрахунку на одну дозу (таблетку чи ін’єкцію) і варіюються від 21 копійки за серцево-судинний препарат на основі дигоксину до 9,3 грн за інгалятор на основі будесониду від бронхіальної астми. 

Звідки взялися саме таке ціноутворення? Згідно з оприлюдненими поясненнями МОЗу, ці ціни – референтні, тобто, такі, які вирахували, порівнявши вартість аналогічних лікарських препаратів за кордоном – в Угорщині, Чехії, Словакії, Данії, Румунії, Литві, Естонії. Втім,  судячи з ситуації, чиновники взяли за взірець не середні ціни в цих країнах, а  найнижчий їх рівень. Як результат – не лише дорогі оригінальні імпорті лікарські препарати, а й більш-менш пристойні генерики середньої цінової категорії апріорі не можуть «втиснутися» в мозівський прайс. 

І пішла ланцюгова реакція. Фармацевти відверто занервували: «Постійні покупці, дізнавшись із газет і телебачення, що начебто незабаром ліки мають подешевшати, стали менше їх купувати, – бідкається завідуюча однієї із столичних аптек. – Через це в наших підсобках накопичилися великі запаси ліків. Чи не доведеться їх переоцінювати і продавати навіть дешевше, ніж закуповували?».

Є й інший бік проблеми. Заходимо до однієї аптеки, до другої, третьої – потрібних ліків ніде немає. На просте запитання, куди подівся доступний раніше «Фезам», аптекарі відповідають, що звичні для багатьох споживачів ліки перестали закуповувати через майбутню фіксацію цін, а рештки швидко розпродали…

За даними дослідження PharmXplorer/«Фармстандарт» компанії Proxima Research, вартість 84% препаратів для лікування серцево-судинних хвороб перевищує вказаний МОЗ граничний рівень більш ніж на 35%, а це – 52% всього асортименту. Для препаратів від цукрового діабету другого типу цей показник становить 92%, бронхіальної астми – 88,5%. Деякі препарати можуть просто зникнути з українських аптек. Наприклад, оригінальний препарат з діючою речовиною енарапріл (від тиску) «Ренітек» фірми Mers коштує в столичних аптеках близько 150 гривень за 20 таблеток, тобто – по 7 гривень 50 копійок за одну. А згідно з реєстром граничних оптово-відпускних цін максимальна вартість разової дози такого препарату – 1 грн. 42 коп.

Виходить, що з одного боку, ініціатива забезпечити цінову доступність лікарських засобів і відшкодувати вартість деяких препаратів для лікування артеріальної гіпертонії, цукрового діабету другого типу, бронхіальної астми відповідає існуючим запитам і проблемам у суспільстві. Адже після стрімкої девальвації гривні більшість ліків подорожчали і збіднілим людям вони не по кишені. Разом з тим, механізми, які запропонувало МОЗ, виглядають недопрацьованими, такими, що не тільки не враховують всіх реалій сьогодення, а й призводять до зникнення певних груп ліків з аптечних полиць.

ДУМКИ ВГОЛОС

Володимир РУДЕНКО, директор аптечної асоціації України:

 – Не всі виробники ліків готові знизити ціни на певні препарати і зобов’язатися забезпечувати ними деякі категорії громадян. Є й ризики: поки нам невідома позиція МОЗ стосовно підготовки нормативних документів, які потрібні для виконання постанови Кабміну. Проблема також у тому, що уряд хоче зобов’язати  всі аптеки країни мати в наявності препарати, вказані у програмі реімбурсації (державної компенсації за придбання ліків). Невідомо, чи будуть ці ліки затребувані покупцями, де їх тримати при різних умовах зберігання?

Алла ШЛАПАК, депутат Київради, лідер громадського руху «Соціальна справедливість»: 

–  Питання якості медицини стоїть так само гостро, як і питання комунальних тарифів. Ціна – не значить якість. У гонитві за дешевизною ми забуваємо, що можемо втратити людину. Останнім часом МОЗ оперує лише цифрами, говорячи про гроші. Зі свого досвіду можу сказати, що охорона здоров’я  – це не окрема галузь, а невід’ємна складова соціальної економіки. З 1 квітня країну знову може накрити хвиля чергового підвищення цін на ліки, люди вже скуповують життєво необхідні для них препарати, бо бояться залишитися без медикаментів. Погляньмо правді в очі – багато громадян лікується не в лікарнях, а в аптеках. На жаль, є чимало лікарів, які забули про свій обов’язок і заробляють,  виписуючи пацієнтам дорогі препарати. Тому на порядку денному має стояти новий рівень законодавчої бази, а не одноразові точкові постанови.

Радміла ГРЕВЦОВА, голова Комітету з медичного і фармацевтичного права Асоціації адвокатів України: 

– Юридична складова – вторинна щодо соціально-економічної. Ініціативи, про які йде мова, не запроваджуються за півтора місяці. Так, на сайті МОЗ опубліковані проекти програми реімбурсації, результати обговорення. Та цього недостатньо, мають бути проведені широкі експертні наради за участю ініціативних груп. Найважливіше, чого в нас немає і без чого неможливе впровадження програми, – підтримка державою охорони здоров’я  і сучасної фармацевтичної політики, яка б задовольняла усі потреби.

Нагадаємо, як перемогти відтерміновану смерть.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця  підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram!

542

Микола Поворозник

20.09.2017

Процедура оплати паркування через мобільний додаток займає близько 2 хв, через смс- паркування...

Сергій Гусовський

20.09.2017

Аби почати рухатися поза межами масових протестів та досягти рівня, коли включення громади...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

20.09.2017

Уже за кілька днів розпочнуться «Ігри Нескорених», участь у яких Національна збірна України...

Володимир Прокопів

20.09.2017

Кияни підтримали ініціативу назвати одну із вулиць столиці на честь Богдана Гаврилишина. Із...

Олег Гаряга

19.09.2017

Ми розпочинаємо одягання пам’ятника Анні у національні костюми – у нас ще такого...

Петро Порошенко

20.09.2017

Під час виступу у Військовій академії США «Вест-Пойнт» мав нагоду розвінчати низку міфів...

Тетяна Меліхова

20.09.2017

На звернення ошуканих інвесторів запропонувала членам комісії Київради з питань архітектури, містобудування та...

Дмитро Білоцерковець

19.09.2017

На вихідних співробітники поліції затримали злодіїв, які перевозили в Mercedes 14 кришок від...

Петро Пантелеєв

19.09.2017

Рішення й проекти, що не мають підтримки громади - приречені. Ми повинні розвивати...

Олексій Резніков

19.09.2017

Нова редакція Статуту буде прописана таким чином, що інтереси публічні будуть переважати над...

Віталій Кличко

19.09.2017

Держава фактично повернула муніципалітетам попередні борги. Логічним є те, що органи місцевого самоврядування...

Володимир Гройсман

19.09.2017

15 вересня ми внесли в Парламент закон про бюджет на 2018 рік. Це...

Андрій Странніков

14.09.2017

У Київраді формують прогнозовані показники Головного фінансового документу столиці на 2018 рік. За...

Владислав Михайленко

14.09.2017

Тривалий час в місті Києві існувала законодавча колізія. Згідно чинного законодавства, алкогольні напої...

Артем Стельмашов

12.09.2017

Останнім часом кількість "зради" в фейсбуці зашкалює. Щоб трохи додати позитиву, вирішив додати...

У Києві були підвищені тарифи на квартплату, тому в КМДА вирішили ознайомити киян із складовими цього тарифу, зокрема з тим, що йде на поточний ремонт.   - Треба сказати людям, скільки спрямовується коштів на поточний ремонт їх будинків, - пояснює начальник управління (інспекції...