ss

Чому кияни переплачують за кавуни

14:19
30.07.2017
Чому кияни переплачують за кавуни

Едуард РУСЯНОВСЬКИЙ

Баштанні цьогоріч були б по кишені навіть незаможним киянам, якби торгівля ними велася більш цивілізовано

Фермер Василь Сердюк із Голопристанського району (Херсонська область) доставив на київський оптовий ринок «Столичний» 5-тонну автомашину з кавунами та динями. Настрій в нього пригнічений. І на це є причини.

Здавалося, його сім’я все зробила, щоб отримати пристойний прибуток: засіяли баштанний клин ранніми сортами, виростили якісну продукцію і навіть доставили товар до столиці. Сподівався фермер, що реалізує товар, який «сам себе хвалить», оперативно і без проблем. Але оскільки оптових покупців на «Столичному» бракує, торгівля розтяглася на кілька днів. Щоб швидше збути кавуни та дині, Сердюк був змушений продавати їх дрібним оптом та вроздріб і знизити ціни на кавуни до 2,8 грн за кілограм, а дині – до 7 грн.

Схожі проблеми спіткали не лише цього фермера. Того дня на «Столичному» на відкритому майданчику торгівлі з автомашин перебувало небагато сільських господарів – десь півтора десятка. Ціна кавунів в залежності від розміру і якості коливалась від 2,6 грн до 3,5 за кілограм. А динь – від 6,5 до 7,5 грн. За такої торгівлі, де реалізація йде в основному в роздріб, скаржилися фермери, вкладені у вирощування і доставку баштанних до столиці кошти навряд чи вдасться повернути.

Думку фермерів цілком поділяють експерти плодоовочевого ринку. Високі ціни на ранні баштанні культури утримувалися лише до початку липня. В подальшому відбулося стрімке падіння. З другої половини липня відпускна ціна кавунів з плантацій становила всього 1,3 грн за кілограм, а динь – 3,5-4,5. Тобто, відпускні ціни сільгоспвиробників в нинішньому сезоні встановилися вдвічі нижчі, ніж в попередньому.

Але біда в тому, що низькими цінами виробників кияни в повній мірі скористатися поки що не мають можливості. По дорозі від баштанів до плодоовочевих розкладок і контейнерів маркетів кавуни і дині стрімко зростають в ціні.

В той час, коли фермери не знають, куди подіти ранні баштанні, чимало торговельних мереж столиці або не поспішають виставляти на прилавки продукцію місцевих виробників, або ж правлять за неї ціни чи не вдвічі вищі оптових.

Для з’ясування ситуації кореспондент «Вечірки» після оптового ринку відвідав ряд торгових мереж Києва. В магазині «Фора» на вул. Вишняківській, скажімо, вітчизняні дині пропонувались по 13,99 грн за кілограм. Тобто, вдвічі дорожче, ніж на оптовому ринку, а кавунів у продажу тут взагалі не було. В «Сільпо» на вул. О. Мішуги ціни на кавуни українського виробництва становили 4,49 грн, у «Великій кишені» на вул. Л. Руденко – 4,99. А динь місцевого виробництва в обох магазинах у продажу не було.

Натомість в ряді магазинів різних мереж при повній відсутності або обмеженому асортименті вітчизняних баштанних на вибір пропонувалися або узбецькі дині по 33 грн за кілограм, або «заморські» по 55 грн.

Надвисокі націнки на кавуни та дині, які б’ють всі встановлені раніше рекорди, як і їх обмежений асортимент в плодоовочевих відділах торгових мереж, чіткий сигнал про те, що з організацією торгівлі баштанною продукцією в столиці не все гаразд.

Експерти попереджають: хоч нинішній сезон кавунів та динь розпочався на тиждень-півтора раніше, ніж торік, він може й швидше закінчитися, а продукція – подорожчати. Справа в тім, що більшість сільгоспвиробників у цьому році зробила ставку на вирощення ранньої продукції, засіявши мало площ під баштанні пізнього визрівання. Тож кавуни і дині з часом можуть суттєво підскочити у ціні. Тим паче, що, згідно інформації оптових ринків, дешеві українські баштанні стали привабливими для Молдови і країн Прибалтики. Пожвавлення в експорті цієї продукції очікується також завдяки низці країн ЄС.

Нагадаємо, що дешева свинина поступово заполонить українські прилавки.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.

6383

Микола Поворозник

20.09.2017

Процедура оплати паркування через мобільний додаток займає близько 2 хв, через смс- паркування...

Сергій Гусовський

20.09.2017

Аби почати рухатися поза межами масових протестів та досягти рівня, коли включення громади...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

20.09.2017

Уже за кілька днів розпочнуться «Ігри Нескорених», участь у яких Національна збірна України...

Володимир Прокопів

20.09.2017

Кияни підтримали ініціативу назвати одну із вулиць столиці на честь Богдана Гаврилишина. Із...

Олег Гаряга

19.09.2017

Ми розпочинаємо одягання пам’ятника Анні у національні костюми – у нас ще такого...

Петро Порошенко

20.09.2017

Під час виступу у Військовій академії США «Вест-Пойнт» мав нагоду розвінчати низку міфів...

Тетяна Меліхова

20.09.2017

На звернення ошуканих інвесторів запропонувала членам комісії Київради з питань архітектури, містобудування та...

Дмитро Білоцерковець

19.09.2017

На вихідних співробітники поліції затримали злодіїв, які перевозили в Mercedes 14 кришок від...

Петро Пантелеєв

19.09.2017

Рішення й проекти, що не мають підтримки громади - приречені. Ми повинні розвивати...

Олексій Резніков

19.09.2017

Нова редакція Статуту буде прописана таким чином, що інтереси публічні будуть переважати над...

Віталій Кличко

19.09.2017

Держава фактично повернула муніципалітетам попередні борги. Логічним є те, що органи місцевого самоврядування...

Володимир Гройсман

19.09.2017

15 вересня ми внесли в Парламент закон про бюджет на 2018 рік. Це...

Андрій Странніков

14.09.2017

У Київраді формують прогнозовані показники Головного фінансового документу столиці на 2018 рік. За...

Владислав Михайленко

14.09.2017

Тривалий час в місті Києві існувала законодавча колізія. Згідно чинного законодавства, алкогольні напої...

Артем Стельмашов

12.09.2017

Останнім часом кількість "зради" в фейсбуці зашкалює. Щоб трохи додати позитиву, вирішив додати...

Хто викрав бронзовий монумент із головою коня і погруддям заслуженого тренера України Володимира Нагорного? Це питання постало перед столичними правоохоронцями ще сім років тому. Проте замість ретельного рослідування поліцейські продовжують покривати організовану злочинну групу, яка вкрала дорогоцінний пам’ятник на міському цвинтарі «Берківці». Украдена пам'ять Володим...