ss

Більше мільйона гривень на паліативну допомогу дітям зібрали «Оскар і Рожева Пані»

09:05
13.10.2017
Більше мільйона гривень на паліативну допомогу дітям зібрали «Оскар і Рожева Пані»

Людмила Кухаренко, Наталя Плохотнюк                                             

З нагоди Всесвітнього дня паліативної допомоги  на  території Михайлівського Золотоверхого монастиря відбулося благодійне  читання п'єси «Оскар і Рожева Пані» за твором Еріка-Еммануеля Шмітта.

… Пронизливий холод пробирає до кісток, не допомагають навіть ковдри, якими  вкутують глядачів семінаристи в рясах, ні гарячий чай.   А великі лампи-обігрівачі  зігрівають вечірнє повітря, а на людей…. На  подвір’ї, за монастирем, розташовані місця для глядачів і сцена, на якій відбувається театралізоване читання п’єси про тяжкохворого хлопчика.

Голова  благодійної організації  «Елеос-Україна»,  священик Сергій Дмитрієв розповів, що місце на відкритому просторі, де знаходиться місця для глядачів є вівтарною частиною зруйнованого храму святого Миколи. І  за всю історію монастиря театральна подія відбувається тут вперше.

Одним із засновників проекту є українська актриса театру та кіно Ірма Вітовська. Вона вже понад чотири роки займається паліативним рухом в Україні. Ідея проекту «Оскар і Рожева Пані» з’явилася у 2012 році, проте втілилася лише у 2015-му. Два роки  тому відбулася прем’єра соціального-культурного арт-проекту «Оскар і Рожева Пані»,  який поставив відомий Івано-Франківський режисер Ростислав Держипільський. За цей час вистава спонукала людей — медиків, духовенство, вірян та владу  об’єднатися і діяти разом задля допомоги невиліковно хворим дітям.  В рамках проекту «12 неймовірних жінок про цінності, які творять людину» актриса  заявила: «Ця необхідність - віддавати, дарувати почуття - приходить поступово... Але потім вона приносить неймовірне відчуття щастя. Не позбавляйте себе щастя!».

 - Проект «Оскар і рожева пані» за весь період свого існування показав 46 вистав у різних містах України. Проектом під час гастролей зібрано більше мільйона гривень, які передано на потреби важкохворих паліативних дітей у містах, де працюють виїзні бригади та в онкогематологічне відділення, - каже Ірма Вітовська. 

Головні ролі виконують популярна актриса театру і кіно й водночас  продюсер вистави Ірма Вітовська, і школяр, майбутня зірка сцени Владислав Балюк.   Як підкреслюють організатори акції, вперше  дійство відбудеться на території монастиря.

 Дія твору відбувається в лікарні. Головним героєм є десятирічний хлопчик Оскар, який хворіє на рак. Доросла жінка Ружа,  непомітно сама для себе починає дружити з хлопчиком. Коли Оскар дізнається, що йому залишилося жити 12 днів, Ружа, щоб розрадити малюка, вигадує гру – вважати кожен прожитий день 10 роками життя, яке йому хотілося б прожити. Кожного дня хлопчик пише листа до Бога, де розповідає, як минув його день. Так він помирає старим дідом, проживши своє життя, одружившись, знайшовши справжніх друзів.

 Завдання паліативної допомоги - покращити якість життя пацієнта,  який має важку хворобу, створивши умови для необхідного догляду й достатнього знеболення.  Сьогодні в Києві функціонує 3 паліативні відділення на 125 стаціонарних ліжок, при тому, що   щорічно понад 125 тисяч киян потребують паліативної допомоги. В столиці відсутні виїзні бригади надання паліативної допомоги на дому,  катастрофічно (в сотні разів!) не вистачає ліжок для тяжкохворих. У паліативній допомозі  беруть участь лікарі, медсестри, соціальні працівники, капелани, психологи . Їхнім завданням є полегшення страждань і болю як  фізичного так і емоційного, духовного та соціального, для повноцінного якомога комфортнішого життя пацієнта до самого останнього моменту.

- Українська столиця не має програми розвитку паліативної допомоги. Ми сподіваємось, що сьогоднішня подія активізує це питання  й стане відправною точкою для впровадження програми розвитку паліативної допомоги у 2017-2021 році.  Документ  уже розроблено, її треба тільки прийняти і дати людям не лише  надію, а й  можливість  гарантованого догляду й підтримки.  Нині охоплення населення заходами з паліативної допомоги в Києві — дуже проблемне, - розповідає священик Сергій Дмитрієв.

Кожна людина має право на те, щоб померти з гідністю.  Особливо це стосується дітей, які  мають хвороби, несумісні з життям. Так, їх не можна вилікувати, проте їм можна подарувати  нормальне життя на той час, який їм відведено.

 - Смерть є таке ж саме сакральне явище, як і народження. В суспільстві повинно бути абсолютно нормальним сприйняття паліативних відділень, хоспісів, - таке ж, як і пологових будинків. Там люди приходять у цей світ, а тут людям допомагають добути безболісно свій час. Тут є дуже велика соціальна проблема ― ми боїмося, тому що це довший досвід атеїзму, минулої системи, де все заперечувалося, але всі ради конфесій говорять про одне. Звідки ми приходимо і куди ми йдемо ― це питання розкривається для нас в інших світах. Для цього нам треба змінити вставлення до смерті й до життя. Ми всі помремо. Нікого немає безсмертного. Цей факт неодмінно станеться у вашому житті. Пустіть смерть,  як  кращого друга,  і вам буде легше з нею зустрітися, - каже Ірма Вітовська про головну проблему паліативу.

На заході в Михайлівському золотоверхому монастирі була присутня міністр охорони здоров’я Уляна Супрун.

 - Паліативна допомога  є пріоритетом нашого міністерства. Навіть коли ми говоримо про реформи, які відбуваються в нашій країні, ми залишаємо паліативну допомогу, як одну з безкоштовних послуг, які мають надаватися  державою всім українцям. Це є наша відповідальність, не якась фінансова, не через підписання договорів чи конвенцій,  а тому що ми всі люди, -  заявила  Уляна Супрун.

Незважаючи на вечірній осінній холод, ніхто з глядачів не пішов з перегляду вистави. А це вже про щось говорить!

552

Ганна Старостенко

15.12.2017

Прийняли до розгляду проект бюджету Києва-2018: освіта спільно з охороною здоров'я та соцзахистом...

Володимир Бондаренко

15.12.2017

Київрада підтримала проект рішення про надання фінансової підтримки у розмірі 80,4 млн. грн....

Віталій Кличко

14.12.2017

Цього року ми зробили немало з того, що обіцяли. І Київ – з...

Олександр Спасибко

14.12.2017

У столиці розпочали підготовку до будівництва дитячого садочка на бульварі Вацлава Гавела, 81-А...

Петро Пантелеєв

15.12.2017

Київ бере на себе завдання закриття та забезпечення рекультиваційного утримання полігону № 5....

Віктор Черній

14.12.2017

Уже у перший день роботи нового ваговимірювального на Великій Кільцевій дорозі співробітниками Укртрансбезпеки...

Микола Поворозник

13.12.2017

Київ став першим містом в Україні, яке розпочало успішно та комплексно впроваджувати «розумні»...

Сергій Симонов

13.12.2017

Києву - пішохідну Бессарабку! Сьогодні на транспортній комісії в КМДА презентував пропозиції реконструкції...

Геннадій Пліс

08.12.2017

Великий здобуток для великого міста: інтереси Києва максимально враховані у головному фінансовому документі...

Юрій Назаров

08.12.2017

Kyiv Smart City оголошує набір до акселератора міських проектів. І якщо у вас...

Петро Порошенко

06.12.2017

Наші Збройні Сили – воїни миру, які встали на шляху російських військ, захистили...

Андрій Странніков

06.12.2017

Я переконаний, що створення комунального міського Центру нефрології та діалізу дозволить вирішити безліч...

Дмитро Давтян

05.12.2017

Міська влада розпочинає процес проектування транспортної розв’язки на примиканні вул. Старонаводницької та вул. Лаврської до...

Володимир Прокопів

04.12.2017

Наша взаємодія, яку ми офіційно закріпили у меморандумі, стане запорукою покращення загальної ситуації...

Марина Хонда

04.12.2017

Сьогодні демократія участі – це ключовий елемент доброго урядування та успішного розвитку міста....

Юрій Крикунов

04.12.2017

Прогресивне людство щороку 3 грудня відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, засвідчуючи цим,...

Вікторія Муха

29.11.2017

Київська громада не може залишатись осторонь і спостерігати як з мапи міста зникнуть...

Петро Порошенко

25.11.2017

Не визнавати Голодомор так само аморально, як і заперечувати Голокост.  Думаю, настав час...

Іванна Климпуш-Цинцадзе

23.11.2017

Сьогодні відбувається конкурсний відбір на посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, який...

Ухвалений півроку тому закон про ринок електроенергії, як випливає з його перехідних положень, реально запрацює через два роки. Однак реформа електроенергетичної галузі в Києві вже стартувала. Днями столичний енергетичний монополіст «Київенерго» оголосив про свою реорганізацію: на вимогу нового закону до кінця 20...