EUR: 30.14
USD: 25.88

Барбора Маронкова: «Кіберпростір є новим полем бою»

15:07
06.07.2017
Барбора Маронкова: «Кіберпростір є новим полем бою»

Двадцять років тому у нашій столиці розпочалася робота Центру інформації та документації НАТО. Чим сьогодні займається цей військово-політичний блок? Які заходи організовує у Києві? На ці та інші запитання «Вечірки» відповідає директор Центру Барбора Маронкова.

Майданчик інформування

— Шановна пані Барборо, відкрийте секрет: з якою метою було створено Центр, який Ви очолюєте?

— Двадцять років тому була підписана Хартію про особливе партнерство. Це відкрило шлях для розвитку тіснішої співпраці між Україною та НАТО. Таке  партнерство забезпечило поглиблення як політичного, так і практичного співробітництва, а також надало істотного поштовху розвиткові більш жвавого обговорення нашої тематики. В Україні, як і в багатьох державах колишнього Варшавського договору, сприйняття НАТО базувалося на міфах і стереотипах. Отже, потрібно було роз’яснювати населенню, що холодна війна залишилася позаду, що нині НАТО — двигун партнерства.

— Коли Центр вперше відкрив двері у нашій столиці?

— 12 травня 1997 року. Це відбулося у приміщенні Київського Інституту міжнародних відносин. Центр покликаний стати майданчиком інформування про НАТО. Місце розташування також було досить символічним: працюючи в академічному середовищі, представники НАТО мали змогу наблизитися до молодшого покоління студентської молоді та викладацького складу для відвертих дискусій.

— Які заходи проводите в Києві?

— Наймасштабнішим проектом стала мультимедійна виставка, присвячена 20-річчю особливого партнерства між Україною та НАТО. Вона нещодавно проходила Мистецькому арсеналі. Ми висвітлювали зв'язок між сучасною історією та збереженням стабільності на євроатлантичному просторі. Також активно сприяємо медичній реабілітації військовослужбовців, які зазнали поранень. Окрім того, НАТО є одним із провідних спонсорів збірної України, яка братиме участь у вересневих «Іграх нескорених» (у канадському місті Торонто).

— Хто — ваші партнери? З ким співпрацюєте найактивніше?

— Протягом останніх років нам вдалося створити три вагомі мережі партнерства. Насамперед, це — ЗМІ. Ми сприяємо українським журналістам, організовуючи прес-тури до Брюселю, забезпечуючи участь у висвітленні навчань НАТО та інших важливих заходів. Друга мережа партнерства — вищі навчальні заклади. Я виступала з лекціями перед студентами факультетів географії, фізичного виховання і спорту, а також у військовому інституті. На початку наступного семестру заплановано ще багато таких заходів. Ми також допомагаємо студентам організовувати інтерактивні дискусії та моделювання механізмів НАТО, щоб вони краще розбиралися у таких процесах, як дипломатичні перемовини та ухвалення рішень усередині Північноатлантичного альянсу. І, зрештою, тісно співпрацюємо з неурядовими організаціями. У квітні-2017 відбувся візит до Брюсселю переможців «Ігор героїв» для ветеранів АТО. Найближчим часом плануємо організувати таку поїздку для переможців конкурсу радіомарафон НАТО, який ми нещодавно провели спільно з радіостанцією «Наше Радіо».

Ставка на комунікації

— Які пріоритети у Центру сьогодні, зважаючи на війну на Донбасі?

— Наш мандат залишається незмінним: сприяти підвищенню обізнаності щодо НАТО серед українського суспільства. Після незаконної анексії Криму та конфлікту на сході України перед Центром було поставлено ще низку ключових завдань. Ми вирішили інформувати громадськість про практичну допомогу, яку надає НАТО у цей складний період. Йдеться, зокрема, про шість проектів цільових фондів, загальний бюджет яких сягає 35 мільйонів євро. Ці проекти реалізуються у різних сферах: медична реабілітація, кіберзахист, матеріально-технічне забезпечення тощо. Наразі радники НАТО сприяють реформуванням Збройних Сил України. Ми також надаємо підтримку українському уряду щодо вдосконалення його спроможності у галузі стратегічних і кризових комунікацій. Дуже важливо, щоб владні структури могли ефективно спілкуватися з внутрішніми та закордонними аудиторіями.

— Що Ви можете сказати про методи поширення інформації? Які канали комунікації є найефективнішими за сучасних умов?

— Протягом останнього століття у світі комунікації відбувся стрибок уперед, небачений за всю історію людства. Сьогодні інформація поширюється як ніколи стрімко. Завдяки Інтернету інформація передається миттєво, а зв’язок між користувачами сягнув нового рівня. Нам потрібно усвідомлювати ці тенденції, щоб здійснювати ефективну комунікацію. Процеси, що відбуваються в Україні, подібні до тих, які ми спостерігаємо в усіх інших європейських державах. Ось чому ми зосереджуємося на цифрових комунікаціях, зокрема на соціальних мережах. Розміщуємо на них цікаві відео й інфографіку. Це привертає увагу завдяки візуальному ефекту.

— На яких соцмережах Центр має свої сторінки?

— На твіттері і фейсбуці. Також розпочинаємо кампанію «20 облич». Йдеться про 20 короткометражних відео. Головна мета — висвітлити наше співробітництво на прикладі історій двадцяти українців. Це цілком новий проект, який в Україні реалізовується вперше.

Питання нацбезпеки

— Наскільки ефективним є блокування російських веб-сторінок в Україні?

— Рішення щодо блокування російських веб-сайтів й Інтернет-провайдерів — питання національної безпеки. Треба визнати, що кіберпростір є новим полем бою, п’ятою галуззю операцій — такою ж, як сухопутні, військово-морські, військово-повітряні та спеціальні операції. Про це йшлося на Варшавському саміті НАТО. Інформаційна і гібридна війна — це новий спосіб ведення війни. Україна в цьому сенсі знаходиться на передовій.

— Як треба протистояти ворожій пропаганді та дезинформації?

— НАТО не відповідає пропагандою на пропаганду: найкраща реакція — представлення фактів і правдивої інформації. Ми висловлюємо нашу позицію в ефірі, друкованих ЗМІ та соціальних мережах. Активно викриваємо сфабриковані новини щодо виправлення недостовірних даних, яких стає дедалі більше. Важливо, щоб громадяни були в змозі чинити опір дезінформації. Звісно, кожна країна має опікуватися цим питанням самостійно, а також за сприянням таких міжнародних організацій як НАТО та ЄС.

— Поділіться Вашими поглядами на відносини Україна – НАТО. Чи зможе наша держава у майбутньому стати повноправним членом Альянсу?

— Вступити в НАТО може будь-яка європейська держава, яка дотримується наших основоположних цінностей і здатна робити внесок у зміцнення безпеки в північноатлантичному регіоні. Про це йдеться у 10-й статті Вашингтонського договору, за яким було створено Північноатлантичний альянс. Наша політика —політика відкритих дверей. Підтвердженням цьому є нещодавній вступ Чорногорії до НАТО.

Україна має самостійно визначати свій зовнішньополітичний курс. Ми вже взяли до уваги законопроект, ухвалений Верховною Радою, згідно з яким вступ до НАТО проголошено одним із пріоритетних. Проте офіційної заявки щодо членства з боку України не надходило. Наразі як для НАТО, так і для Києва першочерговим завданням є просування нагальних змін у структурах безпеки і оборони. Після Євромайдану ви обрали шлях непростих, але необхідних реформ. У свою чергу, Альянс покликаний сприяти досягненню визначених цілей, зокрема, реалізації Стратегічного оборонного бюлетеня-2020.

Бесіду вів Валентин Ковальський

448

Тетяна Тимочко

21.07.2017

Понад 2500 автомийок Києва, щоб не платити за очистку, зливають свої брудні води...

Володимир Поліщук

21.07.2017

12 серпня відкриється "Паспортний сервіс", здатний прийняти 1500 осіб (в день) на оформлення...

Дмитро Новицький

21.07.2017

Якщо зростає в ціні електрична енергія, то має зрости і тариф за водовідведення,...

Олексій Дорошенко

20.07.2017

Загальне здороження є і буде прогресувати вже найближчим часом. Ціни зростають через те,...

Юлія Усенко

20.07.2017

Зниження тарифів на електропостачання можливе тільки тоді, коли буде здорова правильна конкуренція, до...

Віктор Брагінський

20.07.2017

Київський метрополітен – це підприємство з подвійним призначенням – транспорт та найбільше укриття...

Костянтин Яловий

19.07.2017

Не зважаючи на те, що на дворі стоїть літо і багато дітей поїхало...

Вікторія Волковська

19.07.2017

Головна причина – ризики: кожен другий позичальник не повертає кредит

Тетяна Меліхова

19.07.2017

Земельна комісія Київради сьогодні на вимогу громади не підтримала поновлення договору оренди земельної...

Олесь Маляревич

19.07.2017

Информация для домов ЖБК и ОСББ!!! Сегодня на заседании бюджетной комиссии Киевсовета, по...

Олександр Харченко

19.07.2017

З 10:00 до 18:30 тривало без перерв останнє цього літа засідання постійної комісіі...

Володимир Соха

19.07.2017

Питання відновлення річки Либідь - це питання збереження історичної спадщини столиці України. Компанія...

Андрій Странніков

18.07.2017

Якщо проект не виграє, він у будь-якому випадку буде включений до основної частини...

Слава Масонській

18.07.2017

Хвилин 30 в пробці на Південному простояв ... в неділю! Сподіваюся їх 

Артем Стельмашов

18.07.2017

У нас сьогодні три хороші новини! Обсяг фінансування Громадського бюджету в Києві ймовірно...

Тетяна Берзіна

18.07.2017

Всім голосіївцям доброго дня! Звертаюся з проханням. У кого є час – сходіть...

Віталій Кличко

17.07.2017

Мої діти зараз у літньому таборі недалеко від Канади. Вже протягом багатьох років...

Сергій Тупальський

17.07.2017

Це перевищує всі наші очікування! До того ж збільшилася кількість міжнародних рейсів в...

Ольга Бернасовська

17.07.2017

Качку з 8 каченятами врятували! Поліція з інструментами визволила двох з каналізації. З...

Олександр Данилюк

17.07.2017

Дороги потребують суттєвих вливань та капіталовкладень, проте, можливості бюджету дозволяють забезпечити дані видатки.

Антон Кісе

17.07.2017

Вказані документи будуть видавати сертифіковані Кабміном компанії, проте, оплачувати послуги мають люди. Цілком...

Максим Хамровський

14.07.2017

Data Science поступово проникає в усі сфери людського життя (від самокерованих машин до...

Юрій Зубко

14.07.2017

Цей проект дасть можливість активно відпочивати, займатись спортом, спілкуватись між собою мешканцям мікрорайону...

Олександр Барабошко

13.07.2017

В рамках громадського проекту інтегрували захід Radioday free open air в програму заходів...

Микола Поворозник

13.07.2017

Завдяки системі Helsi.me пацієнти можуть знайти на сайті свого дільничного лікаря за адресою...

Наталка Макогон

13.07.2017

Єдиною станцією, де пасажири досі надають перевагу жетону залишилася "Вокзальна"

Марина Загородько

12.07.2017

З 15 липня зросте вартість проїзду у наземному транспорті на 1 гривню. Це...

Сергій Будник

12.07.2017

Моя порада – треба жити у злагоді з сусідами. Тоді можна домовитись, щоб...

Лілія Озерна

12.07.2017

Парк Нивки має незадовільний стан благоустрою і одночасно унікальний природний фонд. Особливо сумно...

Михайло Бно-Айріян

12.07.2017

Ну що, в нас обшуки! Схоже, хвиля боротьби з тими, хто намагається змінити...

Тетяна Шкуратова

11.07.2017

Встановлення сучасного і безпечного спортивно-ігрового майданчика для активного відпочинку мешканців мікрорайонув межах вулиць...

Андрій Богданович

11.07.2017

Друзі-кияни! Мобільному додатку КАРАТЄЛЬ лишилось дозбирати 13 підписів, щоб пройти попередній відбір на...

Вікторія Орел

11.07.2017

"Хочеш змінити світ - починай з себе". Отже, до суті. Ми вирішили почати...

Геннадій Пліс

11.07.2017

Зараз ми розпорошені по всьому місту, до підрозділів важко дістатися, це незручно. Структури...

Сумі Шигеки

10.07.2017

Я дуже вражений цим прекрасним муралом, який яскраво відображає реалії сьогоднішнього дня. Тут...

Девід О'Браєн

11.07.2017

Невиконання Київським аеропортом зобов'язань призведе до втрати понад 500 000 споживачів та 400...

Ігор Романків

10.07.2017

Ми враховуємо побажання пасажирів щодо сервісного обслуговування на залізничному транспорті. Одним із таких...

Володимир Прокопів

06.07.2017

Хакерська атака на Україну зачепила й Громадський бюджет. Через неможливість авторизуватися за допомогою...

Уляна Супрун

05.07.2017

Україна не купуватиме ліки в тих, хто вбиває її народ. Продовжуємо наполягати на...

Володимир Бондаренко

04.07.2017

Якщо почати сортувати сміття, то спалювати потрібно буде десь 40% органічних відходів. На...

Олексій Богданович

04.07.2017

Що мене – східняка, ще так навернуло на вивчення української, так це інформація...

Петро Порошенко

06.07.2017

Відтепер курс України на вступ до НАТО чітко визначений як один з ключових...

Барбора Маронкова

06.07.2017

Наш мандат залишається незмінним: сприяти підвищенню обізнаності щодо НАТО серед українського суспільства. Після...

Майкл Щур (Роман Вінтонів)

03.07.2017

Друзі, нам дуже потрібні нові ідеї. Нам потрібна ваша реакція на те, що...

Остап Семерак

03.07.2017

Реінтеграція територій, постраждалих внаслідок військових дій, повинна відбуватися з обов'язковим врахуванням екологічної складової....

Павло Рябікін

03.07.2017

Перш за все, ми на рівні Кабінету Міністрів України прийшли до спільного знаменника...

Геннадій Пліс

03.07.2017

Києву необхідно дотримуватися протекціоністської політики для розвитку власних підприємств. Для столиці це буде...

Канадець відправився у «відрядження» до зони АТО
«Канада», — такий був позивний у 21-річного Дениса Поліщука, студента з далекого міста Ванкувер. Весною-2015 він спеціально отримав короткочасну візу для того, щоб вступити до лав добровольчого батальйону «Карпатська Січ». З іконою святого Миколая — Денисе, що змусило Вас призупинити навчання у канадському університеті й відправитись у зону АТО?...