EUR: 29.28
USD: 27.33

55 років "Вечорам на хуторі біля Диканьки": секрети створення фільму від "Оксани"

16:02
11.01.2017
55 років "Вечорам на хуторі біля Диканьки": секрети створення фільму від "Оксани"

55 років тому в кінотеатрах Радянського Союзу відбулася прем’єра стрічки «Вечори на хуторі біля Диканьки»

«Вечірці» вдалося розшукати головну героїню стрічки – Оксану, дочку козака Чуба, ще й побесідувати з нею, незважаючи на перенесену нещодавно важку хворобу. Оксана, тобто актриса Людмила Мизнікова-Белінська, багато десятиліть разом із чоловіком – актором і драматургом Олегом Белінським – мешкають у Києві. 

1961 року кінорежисер Олександр Роу повідомив про бажання екранізувати повість Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом». Проте чиновники Держкіно сказали, що фільм з такою «релігійною» назвою в прокат ніколи не вийде, і Роу перейменував свою майбутню стрічку на «Вечори на хуторі біля Диканьки».

Режисер підібрав виконавців начебто всіх ролей: і Олександра Хвилю (козака Чуба), і Юрія Таврова (коваля Вакулу), і Людмилу Хитяєву (Солоху, матір Вакули), і Миколу Яковченка (знахаря Пацюка), і Сергія Мартінсона (дяка Осипа Никифоровича), і Георгія Мілляра (Чорта, він грав у фільмі ще й сільську пліткарку). А от Оксану ніяк знайти не міг. 

– Олександр Роу переглянув кілька сотень претенденток по всьому Радянському Союзу і приїхав на нашу студію імені Довженка, – згадує Людмила Миколаївна. – А тут я. Жодної ролі ще не зіграла, щойно закінчила акторську студію при Театрі Франка. Я прийшла на студію Довженка пробуватися на роль до зовсім іншого фільму. Проте Роу, побачивши мене, вигукнув: «Ось же наша Оксана!». Під час проб він попросив мене заспівати якусь українську пісню. І коли я затягнула (а голос у мене був гарний): «Полюбила Петруся, та й сказати боюся», доля моя була вирішена…

– Чому режисер не став знімати фільм у Диканьці на Полтавщині, де, власне, і відбувалися події у творі Гоголя?
– Тому що зйомки розпочали трохи запізно – у березні. У Диканьці вже почав танути сніг, і знімальная група вилетіла до Кольського півострова, у селище «13 кілометр» під містом Кіровськом. Я поїхала в черевичках, короткій білій шубці. І, побачивши величезні кучугури снігу, чорного від видобутку апатитів, зрозуміла, що з одягом погарячкувала. Акторів для масовки набирали за оголошеннями, розвішаними в Кіровську. Цікаво, що співати українські пісні-колядки російським хлопцям та дівчатам не довіряли. Вони за наказом синхронно відкривали роти, а неподалік, з машини, записаний на магнітофонну плівку, лунав український хоровий спів.

– Чи правда, що під час зйомок акторів, які виконували ролі різної нечисті, переслідували невдачі?
– Одного разу на Чорта – актора Мілляра звалилися декорації вагою більше 100 кілограмів, але він дивом уцілів, хоча гример поруч був травмований. Постраждала і Людмила Хитяєва, що грала відьму Солоху: катаючись із маленьким сином на лижах у перервах між зйомками, вона врізалася в дерево і зламала собі носа. Вирішила, що це знак: дражнити далі нечисту не можна. Але Олександр Роу вмовив її продовжити роботу, і «божественна Солоха» повернулася до зйомок.

(Більш докладно – в черговому номері газети «Вечірній Київ» за 12 січня)

Нагадаємо, що у Києві знімали кіноказку в стилі Брейгеля.

439
Володимир Бондаренко
Володимир Прокопів
Дмитро Банас

Володимир Бондаренко

керівник апарату КМДА:

Місто змогло зекономити 532 мільйони гривень саме завдяки прозорості закупівель і створенню належної конкуренції. Електронна платформа дає змогу учасникам із різних куточків України брати участь у закупівлях, що впливає на зниження ціни.

 

Володимир Прокопів

заступник міського голови — секретар Київради:

У Києві на Алеї Героїв Небесної Сотні (вул. Інституцька, 3) з'явиться Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності. Земельна комісія КМР нині одноголосно підтримала рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Не має сумнівів, що на тому місці, де пролилася кров героїв, котрі змінили хід історії, має бути меморіал. Ми, наші діти й онуки маємо пам'ятати, кому завдячуємо європейському вектору розвитку України та відмові від диктатури.

Дмитро Банас

депутат Київської міської ради :

– Кияни подали багато проектів до бюджету участі. Однак здивований, що так мало людей на даний час долучилися до голосування. Хоча це наш перший досвід бюджету участі, новий для нас механізм. Переконаний, що надалі буде більше проектів і більше голосів. Тому закликаю мешканців Києва вдало розподілити 50 мільйонів громадського бюджету. Це чудовий шанс зробити Київ кращим.

Сергій Ребров: «У футболу коротка пам’ять»
Минулої п’ятниці вболівальники київського «Динамо» одержали унікальну можливість поспілкуватися у неформальній обстановці з головним тренером клубу Сергієм Ребровим  Завжди стриманий у спілкуванні з пресою і публікою коуч «біло-синіх» цього разу перебував у доброму гуморі та жартував. Хоча адресовані йому  запитання були доволі серйозними. «Вечірка» знайомить читачі...